Mitol fugg hogy melyik szogfuggvenyt hasznaljuk? SOS
Szinusz
Koszinusz
Tangens
Cotangens?
Ezt sosem ertettem hogy hogy van kerlek segitsetek..
Képzeld el, hogy van egy koordinátarenszered, amiben van egy egység sugarú köröd. Ha ezen a körön kiválasztasz egy pontot, és összekötöd az origóval, akkor ez a vonal az x tengellyel alkot egy szöget. Ennek a szögnek van szinusza, koszinusza, tangense, kotangense ugyebár. Na de mi micsoda?
A szinusz és a koszinusz ezesetben pont a választott pontod koordinátái lesznek: A szinusz a 'magassága', a koszinusz a 'szélessége'. Vagy hogy máshogy írjuk, ha a pontodból még egy függőleges vonalat is húznál az x tengelyre merőlegesen, akkor kapnál egy derékszögű háromszöget. Ennek a háromszögnek a "függőleges" befogója a szinusz, a "vízszintes" a koszinusz.
Viszont fontos megjegyezni, hogy ez csak akkor van így, ha a köröd sugara (vagy a háromszöged átfogója) pontosan 1 egység hosszú. Nem nehéz elképzelni, hogy ha hosszabb lenne az átfogója a háromszögednek, akkor a befogói is nagyobbak lesznek. De a szög maga, amit bezársz nem változik, és a szinsusza/koszinusza sem. Ez a példa még véletlenül sem azért van, hogy ki tudd számolni a szinuszt, csupán azért, hogy el tudd képzelni, hogyan is néz ki, és épp melyikre lehet szükség egy feladatnál.
Ott van még a tangens, és a kotangens.
A szinusz és a koszinusz meghatározta, hogy milyen 'magas' és 'széles' lesz egy adott szögű, 1 egység hosszú vektor. A tangens és a kotangens pedig azt határozza meg, hogy milyen magas, illetve széles lesz egy adott szögű vektor, ami 1 egység széles, illetve magas.
Képzeld úgy, hogy van a vektorod (vagy háromszöged), ami 1 egység hosszú volt, adigg szögben áll, miegyéb. Ezt ha továbbhúzzuk addig, amíg 1 egység 'magas' nem lesz, akkor megkapjuk a kotangenst, és ha addig húzzuk, amíg 1 egység 'széles' lesz, megkapjuk a tangenst.
Röviden:
Egy olyan derékszögű háromszögnek, aminek az átfogója 1 egység hosszú:
- A szinusza a szöggel szembeni befogója
- a koszinusza a szög melletti befogója
Egy olyan derékszögű háromszögnek, aminek a szöggel szemben lévő befogója 1 egység hosszú, a kotangens a másik befogójánaka hossza.
Egy olyan derékszögű háromszögnek, aminek a szög melletti befogója 1 egység hosszú, a tangens a szöggel szemben lévő befogója.
Nagyon remélem, hogy sikerült angyjából érthetőre kihoznom
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!