Java Programozást szeretnék tanulni, hogy később ebben dolgozzak (30 évesen kezdeném el)?
Mert kiskorom óta számítógéppel foglalkozom.
Nem igazán értem másfajta jellegű munkához, pedig sokfélét kipróbáltam. Vonz a technológia és a környezet. És azaz ember aki megjárta azokat a munkaköri helyzeteket mint én valóságos áldásnak veszi a tanult emberek közelségét. Úgy gondolom hogy aki embernek tartja magát az nem éri be hó/80000ft-os fizetéssel. Meg olyan társakkal akik folyton arról beszélnek, hogy melyik csajt dugnák meg és hogy mi volt a Való Világban meg az Éjjel-Nappal Budapestben. Emberhez méltó életet szeretnék élni és nem munkás életet akik folyton a politikusokat szidják a saját szerencsétlenségükért. Na meg persze mert fizetést akarok nem alamizsnát. Valamint hozzá szeretnék járulni a technológia fejlesztéséhez. Szeretném ha a világ egyre fejlettebb lenne.
Bár sokat még nem tudok a programozásról azt hiszem ezzel szeretnék foglalkozni. Ebben érezném azt, hogy teszek valamit a világért.
Nagyszerű, ha vonz a technológia és az öröm, hogy alkoss valamit, amit használnak is az emberek, az egy jó motivációt ad majd.
Megmutatom neked, mi ebben a szakmában a feketeleves, amibe sokan belefutnak. Képzeld el, hogy egy automatából akarsz egy palackos italt vásárolni. Kérlek írd le nekem, hogy hogyan működik a vásárlás:
- a te szemszögedből nézve
- és a gép szemszögéből nézve. Jó lesz így szép magyar mondatokkal, hogy "Először is bedobom a pénzt...".
Igazság szerint engem csak az érdekelne, hogy ha 30 évesen kezdem el tanulni főiskolán vagy egyetemen a programozást akkor amire végzek nem leszek-e túl öreg? vagyis alkalmazni fognak? Nem fognak-e diszkriminálni, hogy túl idős vagyok?
Ez az egyik.
A másik az, hogy nem szoktam italé automatából vásárolni. Vidéken lakom és ahova én járok vásárolni ott nincs ilyen. Ezt a kérdést mindenkinek felteszik? Eddig azt hittem, hogy a programozó az számítógéppel, telefonokkal, ilyesmikkel foglalkozik. Tehát nem egészen. Szerelgeti is a gépeket?
Megpróbálhatom, de nem lesz szép:
ÉN SZEMPONTOM:
1. Odaállok azt automata elé.
2. Megnézem milyen italok közül választhatok. Megnézem az árukat.
3. Kiválasztom a kívánt terméket.
4. Benyúlok a pénztárcámba, megnézem van e annyi apróm.
5. Megfogom az aprót határozottan, hogy még véletlenül se ejtsem el.
6. Az ujjammal végigmegyek azon a soron amelyiken a termék van ellenőrzésképp, hogy nehogy más terméket válasszak véletlenül.
7. Beleteszem a résbe a pénzt, majd lenyomom az ital sorában fellelhető gombot.
8. Várok, hogy kidobja és ha van akkor a visszajárót kiveszem.
(Persze lehet előbb le kell nyomni a kívánt termék gombját és utána beletenni a pénzt nem tudom. Utoljára talán 15 éve vettem így valamit.)
A GÉP SZEMPONTJA:
1. Beraktam a pénzt, tehát ez a gépben van.
2. Amikor lenyomtam a gombot a gép felismeri, hogy mit választottam.
3. Aztán gondolom a tárolójából kiválassza a kívánt terméket. Gondolom minden gombhoz tartozik egy amolyan italraktár ami a gomb megnyomására előre küld egy italt.
4. Aztán gondolom valamilyen program, illetve egy készülék szabályozza azt, hogy csak akkor adja ki a terméket ha a kellő mennyiségű pénzt befogadta.
5. Kiadja a terméket és az aprót ha van.
De nem ismerem az ilyen készülékeket.
Nagyon kezdő lennék a témában.
Most is csak kb megpróbáltam elképzelni a működését.
Ne aggódj, nem fog diszkrimináció érni. Bár én már most elkezdenék rá gyúrni a helyedben. A főiskola/egyetem NEM tanít meg programozni. A gond az, hogy mást akar az egyetem/főiskola, és mást a cég. Az egyetem/fősuli belőled egy olyan embert akar faragni, aki ha egy kicsit még pluszban képzi magát, gyakorlatilag az adott szakma bármely ágán belül megállja a helyét. Ezzel szemben a cégek "készre szerelt" embert akarnak, aki képben van a mai modern technológiával, van gyakorlata (legalább fél év) és ha leültetik a projekt elé, azonnal neki tud kezdeni a lehető legkevesebb betanítással. Szóval az egyetemtől a látásmódot (jobb esetben) és az alapokat megkapod, de az kevés.
"Ezt a kérdést mindenkinek felteszik? Eddig azt hittem, hogy a programozó az számítógéppel, telefonokkal, ilyesmikkel foglalkozik."
Félreértesz engem, és igen, jól hiszed. A kutya nem itt van elásva. Te mint hétköznapi ember eddig mindig a "vevő" voltál a történetben. A dolog egyszerű része, vagyis aki a kész dolgot igénybe veszi. De a programozónak a másik oldalról kell látnia a világot. Bizonyára érezted, hogy az automata szemszögéből elég sok felmerülő kérdésre nem adtál választ. Nézzünk csak egy párat:
- Hogyan lehet az egyes érméket, papírpénzeket felismerni?
- Milyen érméket, papírpénzeket fogadhat el a gép?
- Mit csináljon a gép, ha a bedobott pénzt nem ismeri fel?
- Mit csináljon a gép, ha a bedobott pénzt bár felismeri, de érvénytelen (pl. bedobott egy 1000 Ft-ost, de a régi fajtát, amin nincs az a hologramos csík)?
- Mit csináljon a gép, ha a vásárló bedobta a pénzt, meg is nyomta, melyik italt szeretné, de kevés pénzt dobott be?
- Mit csináljon a gép, ha a vásárló bedobta a pénzt, megnyomta, melyik italt szeretné, de az az ital elfogyott?
- Mit csináljon a gép, ha a vásárló bedobta a pénzt, megnyomta az italt, de az ital kiadása közben a robotkar beragad?
- Mit csináljon a gép, ha sikerült kiadni az italt és a vásárló pontosan annyi pénzt dobott be, amennyibe a termék került?
- Mit csináljon a gép, ha sikerült kiadni az italt, de a vásárló több pénz dobott be?
- Ha többet dobott be, hogyan számítsa ki, hogy milyen érmékből mennyit kell visszaadnia a vásárlónak?
- Mi van, ha a gép nem tud visszaadni?
Ugye, milyen egyszerű feladat, és mennyi mindenre oda kell figyelned, ha ezt az italautomatát neked kellene felprogramoznod? Ha ilyen fontos kérdések kimaradnak, a szoftver hibákba futhat, sebezhető lesz. Ez a programozók és szoftvertesztelők felelőssége egyaránt. Ha szoftvert akarsz feltörni, akkor nemes egyszerűséggel annyi a dolgod, hogy megnézed, a szoftver milyen kérdésekre lett felkészítve, és olyan kérdéseket teszel fel neki, amire nem lett felkészítve (vagyis olyan módon kell használni a szoftvert, amilyen használatra azt nem tervezték).
Amikor programozol, először mindig emberi (magyar) nyelven kell megfogalmazni, hogy te pontosan mit akarsz csinálni. Ha ez megvan, utána lehet csak arról beszélni, hogy ezt a magyar szöveget hogyan írhatom le egy gép számára érthető nyelven.
Rájössz majd idővel, hogy a programozásban a nyelv a legutolsó dolog, amire gondolni kell. Sokkal fontosabb az, hogy megértsd a problémát, tudj megoldást adni a problémára. Nem az számít, hogy C++-ban hogyan írsz meg egy programot. Az számít, hogy az adott feladat szempontjából milyen programozási módszerekhez érdemes nyúlni. Ha tudom, mi az objektumorientált szemlélet, nem fogok meglepődni, ha C++ helyett C# vagy Java nyelvhez kell nyúlnom, mert azokon a nyelveken is ugyanazzal a szemlélettel dolgozhatok. Oké, egy kicsit eltér a szintaktika, eltérőek lehetnek a kulcsszavak, de ha megnézed ezeket:
http://pastebinPONTcom/QzZi0an9
http://pastebinPONTcom/UTxc2BkW
http://pastebinPONTcom/CkJh9iw0
Nem hinném, hogy nem érted meg, hogy mit csinálnak, és még nem is tudsz Java vagy C# nyelven.
Remélem rájöttél, hogy nem annyira a nyelvvel kell kezdeni a programozást. Jobb ötletnek találom az ilyen egyszerű hétköznapi problémák átgondolását. Aztán ha tudod, mit akarsz csinálni, megnézheted, hogyan programozhatod le egy adott nyelven.
Próbáltam a lényeget leírni.
Amikor elkezdtem írni a gép szemszögéből úgy láttam magam mintha én lennék a gép. Nagyon érdekesnek találom. Ez végre valahogy érdekel, nem úgy mint az eddigi szakmák.
Én aprólékos embernek tartom magam.
Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy az egész dolog és a hibák is nagyon részletesek.
Nagyon érdekel.
Én megfogalmazom a dolgot, hogy megértsem.
Utána pedig el kell magyarázni a gépnek a saját nyelvén, hogy ő is megértse. Ez kicsit olyan mint amikor a csajomat tanítottam történelemre. Szegény nem tudta megtanulni az anyagot mert rengeteg oldalból állt, én meg leegyszerűsítettem neki, hogy meg tudja érteni.
Na most már tudod, honnan indulj el. Még annyit, hogy a programozói szakmának van egy felfogása, hogy "előbb guglizz, aztán kérdezz". Szinte minden bizonnyal a problémába már mások is belefutottak, és választ is kaptak rájuk.
Csak úgy kíváncsiságból, miért pont a Java nyelvet akarod megtanulni?
Igazság szerint de inkább bevalljam minthogy hazudozzak mert talán ők keresnek a legtöbbet.
Bár igazság szerint inkább a robotok, űrhajók, robot-művégtag, elektronikus autók, GPS technológia és az ilyenek érdekelnek. Tehát nem konkrétan a számítógép és a programok írása. Inkább az ilyen szerkezetek amik kényelmesebbé teszik az emberi életet. A hologram technológia is érdekel. De nem tudom melyik ág foglalkozik ilyesmivel.
"Tehát nem konkrétan a számítógép és a programok írása."
Na de várj, mert most ellent mondtál magadnak. A programozó programokat ír. Lényegtelen, hogy mire, aki áramkörre ír programot, ami vezérel mondjuk egy hologramot, az is ugyanolyan programozó, mint az összes többi. Akkor most mit is szeretnél?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!