Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az csak az én érzésem, hogy a...

Az csak az én érzésem, hogy a humán tárgyakból aránytalanul sok és pofátlanul magas követelmény van?

Figyelt kérdés

Ma Magyarországon az iskolák java részében a reál tárgyakat meg aminek valami műszaki alapja van, szinte nevetségesen alacsony szinten tanítják, de van, hogy nem tanítanak belőle semmit se, csak bemennek a diákok az órára és ott jól érzik magukat, a tanár meg sz*rik az egészre. De magyarból meg töriből annyit kell tanulni napról napra, hogy lassan már élni és levegőt venni nincsen ideje az embernek, nem beszélve arról a rengeteg olvasmányról. Informatikából általános iskolában is csak játszani mennek be az órára a gyerekek és szinte semmi olyan hasznos ismeret nem megy a fejükbe ami valamilyen módon a számítógéphez vagy legalább az informatikához kapcsolódna. De persze magyarból meg töriből sorra lecseszik mindenki fejét, hogy "mi az, hogy nem tanultad meg...?", meg "milyen dolog, hogy már megint nem úgy mondod...?" stb. A reál tárgyakhoz meg az ahhoz kapcsolódó témákhoz úgy állnak hozzá, (elsősorban a humán szakos tanárok) hogy "én nem értek hozzá, mert humán szakos vagyok" vagy "nem tudom kezelni ezt meg azt a gépet/berendezést, mert humán végzettségem van". A humános beállítottságú embereken valahogy nem kérik számon a sinus-cosinus mittudomén milyen összefüggéseit, meg a transzformátor működését vagy a hullámtani jelenségeket, esetleg az elektromágneses sugárzást olyan erővel, mint a reálos érdeklődésű embereken a színházat, a drámát, Petőfi költészetét, a romantikus költészetet, a reneszánszot vagy töriből Rómát, Görögországot, vagy a Parlamenti demokráciát, a honfoglalást, ipari forradalmat, világháborúkat, Rákosi-rendszert, a nácizmust és sok más hasonló cuccot.

Miért van az, hogy a reálos tudást, képességeket, készségeket úgy tekintik, hogy "akinek van az jól van, tartsa meg magának" vagy "jó, ért hozzá, örüljön neki, de hagyjon vele békén", de a humános tudást, lexikális ismereteket pedig úgy kezelik, hogy aki nem tudja, hogy mikor született Ady, Petőfi, Dosztojevszkij, Moliére, Madách, vagy esetleg azt se tudja, hogy kik voltak ők, az olyat pedig lekezelik, lesajnálják, lehordják mindenféle műveletlen parasztnak, mondván, hogy "micsoda egy neveletlen, tudatlan slendrián bunkó, stb.". Napjainkban szerintem igenis nőtt a reálos műszaki cuccok szerepe a hétköznapokban is és ezek alapjait is lehetne egy normális színvonalon tanítani, kezdve ott, hogy mozgás, elektromosság, mágnesség, hő, égés, erő, energia, elektromágneses hullámok, fény, rádióhullámok, hullámjelenségek, számítógép egységei, kezelése, hardver, szoftver, (esetleg számábrázolás, számrendszerek), meg egy nagyon pici hálózati ismeretek. Meg ha már reál témáknál vagyunk, akkor a biológiát is számok kérhetnék egy tisztességesebb színvonalon egy átfogóbb, logikus rendszerben és akkor nem volna ennyi tüdőbeteg, rohadó fogú, iszákos alkoholista, erőtlen, saját magával szemben nemtörődöm, betegeskedő alak sem az utcákon. Máskülönben ez utóbbiak gyógyíttatása, kezelése hosszabb távon több pénzt és erőforrást emészt fel, utána meg csodálkozunk, hogy nincs pénz technológiai újításokra, meg kutatóközpontokra, esetleg olcsó és gyors internetelérési technológiákra, meg valahol nemhogy internet, de áram se akad, meg vezetékes víz sincs bevezetve (és ez nem egy-két elszigetelt eset, hanem kisebb falvakról, esetleg azok egy kis részéről van szó, ahol nagy arányú az iskolázatlanság).

Miért van a humán témáknak nagyobb társadalmi presztizse a hétköznapokban, mint a reálos dolgoknak?



2015. okt. 6. 22:49
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

"Miért van a humán témáknak nagyobb társadalmi presztizse a hétköznapokban, mint a reálos dolgoknak?"


Nem tudom, hol hallasz ilyet, amikor a csapból is az folyik már, hogy a bölcsészek a társadalom szemete, akik nem jók a világon semmire, és csak a műszaki beállítottságúak emberek igazán.

2015. okt. 9. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
77%

Igaza van a kérdezőnek, nagyrészt egyetértek. Nyílván az egész média azt az álláspontot tükrözi, amit a kérdező tapasztalt. Csak sokan, már annyira benyelték a sok "szemetet" hogy észre sem veszik, mi a valóság, pedig ha tetszik ha nem ez van, és el kell még telnie jónéhány évnek, hogy rendbejöjjenek a dolgok. Már ha akarjuk. Habár ez is nehéz kérdés, többesszámban beszélve... Többség dönt, ha a többség humán beállítottságú, akkor maradunk a szarba, mint eddig...


A reál és humán tárgyak középiskolai egyensúlytalanságának kiváló példája: Történelem: Száray könyvek: tessék megnézni milyen vaskosak, és gyakorlatilag érthetetlen semmitmondó rizsa az egész. Van vagy ezer oldal A4 az egész. Mérje le valaki a súlyát, ha akarja, legyen mondjuk 10 egység.


Ellenben: mozaik fizika: Ez kb. az A4-es lapnak a fele, és 4 év anyaga nem több mint 600 oldal, ez ugye megfelel kb. 300 oldal A4-nek (persze ez is a fizikakönyvek egyik legrosszabbja...).


Az ovodás is látja tehát, hogy a történelem súlya több mint háromszoros a fizikához képest. Vagyis egyszerű, józan paraszti ésszel beláttuk, a kérdező tapasztalatainak helyességét.


Amivel viszont nem értek egyet: Az idős asszony és a fickó beszéde. Amit ők beszéltek, az teljesen igaz és megállja a helyét. Két dolog van a háttérben: Először is, ezelőtt 50-60 éve nyílván sokkal fejletlenebb volt az orvostudomány, mint ma, így sokmindenről nem tudták megállapítani az okokat, így joggal mondják, hogy nem is hallottak erről meg arról...


Másrészt manapság már szinte teljesen más az élet mind falun, mind városban. Régen faluban mindenki saját magának megtermelte, amire szüksége volt: Háziállatok, zöldség, gyümölcs, stb. Minden háznál volt sertés, tyuk, stb. Amit ettek az emberek, tudták hogy mit esznek, hiszen, mindenki saját maga táplálta a háziállatokat.


Ma bemész a szupermarketbe, aztán eléd tesznek egy vízzel jól feldúsított össze-vissza agyon kezelt, vegyi anyagokkal beoltott húscafatot. Amikor főzöd, akkor meg nem tudod, hogy az eredetileg elegánsan kinéznő, pompás darab vajon miért esik össze kb. felére. Hát ezért.


Ma gépiesen, olyan csirkéket etetnek mindenféle vegyi tápokkal, melyek 2 hónap alatt felnőnek, és máris levágják őket. A tyukoknak olyan serkentő tápokat adnak, amelyek serkentik a tojásképzést.


Vagyis amit ma veszünk a boltba, fogalmunk nincs róla, hogy mennyi káros, vegyi anyagot tartalmaz...


Természetesen ezek is nagymértékben hozzájárulnak a manapság sokszor felemlegetett "egészségtelen táplálkozáshoz" az eredménye meg majd folyamatosan kijön.


Úgyhogy régen Magyarország teljesen más helyzetben volt mint manapság. A mezőgazdaság gyakorlatilag sajnos az összeomlás határán van.


Ezek után teljesen jogosan mondhatja bárki, hogy régen mennyivel jobb volt, hiszen ma gyakorlatilag a szemetet esszük, tudatunkon kívül.

2015. okt. 9. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!