Biológus hallgató tarthat otthon vadállatot?
bizonyos állatokat lehet tartani engedéllyel.
nem élvez előnyt a biológus hallgató, ugyanazok a szabályok mindenkire.
engem is érdekel az etológia, de szerintem jó megfigyeléseket tudsz tenni olyan állatokon is, amikkel szabad "kísérletezni'' vagy megfigyelni őket.
egy vadállat nem biztos, hogy valaha is teljesen szelíd lesz. hallottam már olyanokat, hogy évek óta volt egy hollója egy embernek, és megölte az ember kutyáját "bosszúból" a madár. vagy emlősök simán megharaphatnak, még ha kiskoruktól nálad is lennének, akkor sem biztos, hogy hozzádszoknának.
és megfigyelni amúgyis a természetes közegben kéne.
otthon figyelheted a kutyát,macskát,hüllőket,kétéltűeket néhány madárt stb. vannak egzotikus állatok is, pl sünit is tarthatsz otthon, ha különlegesebbre vágysz
Köszönöm a válaszokat! Teljesen igaz, hogy a szabadban való megfigyelés is nagyon fontos, de pl tanulási készségeket csak fogságban lehetne megfigyelni.
És hol kell kérni az engedélyt, a Természetvédelmi Hatóságnál? Szokták engedni ilyen esetben is? Vagy csak hivatalos kutatásoknál?
Elvileg a területileg illetékes jegyző a felelős első körben, de a pontos jogszabályokkal is tisztában kéne lenned. Azért megkérdezném, miféle állat? Semmilyen rendelet értelmében nem minősül veszélyesnek? (Akkor mások a szabályok.)
Nagyon hallgatsz arról, hogy természetvédelmi oltalom alá esik-e a kiválasztott faj. Ez esetben az illetékes állami szervtől kell engedélyt kérni (ami nem tudom, már micsoda, én lemaradtam az átszervezésekkel).
Elvileg bárki megszerezheti az engedélyt (veszélyes állatnál kell három év tapasztalat, ilyen esetben ettől eltekintenek, ha jól tudom), tehát akár biológus hallgató vagy, akár nem, végigjárod a jogi útvesztőket, ha mindent igazoltál, kész a bürokrácia, akkor tarthatod. Az, hogy te ilyen hallgató vagy, nem releváns. Ha kutatási projektben vennél részt, akkor is szükséged van az engedélyekre, ugyanaz a menete, csak szigorúbbak a feltételek. (Projekt-szinten.)
Más kérdés, hogy pl. fali gyíkot ki nem fogott gyerekkorában? Pedig az még védett is. Lehet ezt így is, mindennemű engedély nélkül, mert a kutyát nem érdekel, de ha ebből pl. szakdolgozatot vagy cikket szeretnél írni, az első, hogy jogilag mindennek rendben kell lennie, mert ez már bizonyíték.
A legegyszerűbb, hogy bemész az illetékesnek tűnő tanszékre (állatrendszertan, etológia esetleg), keresel egy szimpatikus embert, és megkérdezed. Lehet, hogy olyan faj befogásáról lenne szó, amihez épp nem kell semmiféle engedély, mert az összes törvény kiegészítéséből kimaradt. Lótücsköt például szabadon lehet tartani és szaporítani.
Köszönöm a választ!
Pont hazai gyíkfajokról lenne szó, elsősorban zöld gyíkról. Szintén gyakori faj, de mint minden hüllőnk, védett. Persze senkit sem érdekel, ha valaki haza visz egyet, mindenki csinált már ilyet, de nem akarom, hogy suttyomban valaki esetleg feljelentsen, főleg hogy soha nem bánatnék egyetlen ilyen kis jószágot sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!