Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy nyugodjak meg az államviz...

Hogy nyugodjak meg az államvizsga előtt?

Figyelt kérdés
Nem egészen egy hét múlva államvizsgázom, és nagyon ideges vagyok. Úgy érzem, hogy nem lesz időm mindent megtanulni, pedig igyekszem. Lehet, hogy túl sok időt fordítok a tételekre, mert mások azt állítják, hogy ripsz-ropsz túl vannak rajta. Van, aki azt mondta, hogy naponta csak 4 órát fordít rá. Biztos túloznak, de butának érzem magam. Persze lehet, hogy az elvárásunk is más (lehet, hogy ők csak át akarnak menni), de az az igazság, nekem sincs elvárásom a jegy tekintetében. Mármint jó lenne 5-öst kapni, de nem is a jegyen filózok, hanem azon, hogy nem leszek kész, hogy elfelejtem, amit már megtanultam, hogy nem jól tanulok, hogy félreértem a tételek követelményeit, nem a megfelelő dolgokat tanulom meg, vagy nem nézek eléggé utána dolgoknak. Nagyon lassan megy a dolog, közben meg nem tudok aludni, mert olyan ideges vagyok. Annyira felhúztam magam, hogy egyszerűen félredobtam a tételt, amit most tanultam volna. Többször sírtam, és legjobban attól félek, hogy nem fogom kibírni az egész várakozást, mert majdnem utolsónak vagyok beosztva a vizsga napján. Persze idősebbek, akik korábban végeztek ugyanott, mondták, hogy nem kell izgulni, de ezen is csak felhúztam magam, mert valami iszonyú lekezelő stílusban mondták/írták, mindenféle paraszt megfogalmazásokkal. Még az az ember is hatékonyabb nálam, akiről tudom, hogy sokkal több dologra kell tanulnia. Teljesen ostobának érzem magam, és félek is, hogy ha kihúzok egy tételt, amit nem tudok, mit fogok mondani, vagy milyen elvárással lesznek a tanárok. A bizottság feje többször tanított, valamelyest ismer: én még soha nem buktam meg semmiből az egyetem alatt, kifejezetten jók a jegyeim, úgy érzem, hülyét csinálnék magamból, ha egy tételnél csak mekegnék-makognék.
2015. jún. 12. 00:27
 1/6 chtt ***** válasza:
94%

Előre is bocs, nem akarok bunkó lenni, de nagyon könnyen lehet, hogy annak fog hangzani, amit leírok.


Először is, mi a fészkes fütyfürüttyöt törődsz azzal, hogy ki mit mond, mennyit kellene vagy nem kellene a tételekre fordítanod? Az ő fejükkel tanulsz? Az ő képességeikkel? Van, akinek elég egyszeri átolvasás, van, aki többször átolvas, aláhúz, jegyzetel, kispuskát-nagypuskát-akármit ír.

Te magad írod, hogy egyszer sem buktál meg az egyetemen (én pl. nem dicsekedhetek ezzel, mégis itt vagyok több diplomával az zsebemben), és kifejezetten jó jegyeid voltak. Akkor? Tudod, hogy kell tanulni, alkalmazd azt, ami eddig bevált.

Amikor túl leszel az államvizsgán, valszeg Te is azt fogod mondani - különösen hosszabb idő távlatából -, hogy nem kell izgulni. Gyakran úgy megy neki az ember a vizsgának, hogy csak görbüljön, utólag bosszankodik, hogy miért nem ötös fölét kapott. :) Csak ismételni tudom magam, ne törődj azzal, hogy mások mit mondanak, használd a már bevált módszereket.


Ne haragudj, de amit itt leírtál, egyenesen hátborzongató. Tippelem, nem agykontrolloztál (s csak bízom benne, hogy nem hülyézel le, amiért felvetettem). De azért biztos szoktál lazítani. Kellemes, neked tetsző zene, szemet behunyni, kirándulni egyet gondolatban valami csuda helyre. Nem kell hinni benne, csak lazíts, mert ha így folytatod... na nem, legalább én ne teremtsem, hogy végezheted.

S ha már itt tartunk, azt is érdemes átgondolni, felér-e bármilyen diploma az egészségeddel, az életeddel.

Megint csak szinte hülyeség, olyan egyszerű, de vegyél elő egy szép nagy papírlapot, oszd ketté, és az egyik felére vezesd fel azt a sok negatív dolgot, amivel kínozod magad az amúgy sikeres akárhány egyetemi év után. Aztán ballagj át a lap másik felére, és igyekezd pozitívvá tenni az állításokat... pl.

"nem jól tanulok" - jól (jó módszerrel) tanulok, bizonyítékok rá az eddigi sikeres vizsgáim

"nem tudok aludni" - nyugodtan alszom, mert tudom, hogy minden tőlem telhetőt megtettem a cél érdekében

- vagy akármi, a lényeg, hogy arra koncentrálj, amit tudsz, amit eddig elértél, és ne arra, hogy esetleg mi lesz (mekegnék-makognék).

Az a nagyszomorú hír, hogy amitől félsz, az többnyire bekövetkezik, valamilyen módon bevonzod (megint csak nem muszáj hinni benne, de akár azt mondod, hogy sikerül, akár azt, hogy nem, nagy az esély rá, hogy igazad lesz:). Ha azon cakkozod magad, folyton azon jár az eszed, hogy mi lesz, ha makogni fogsz, elképesztően nagy az esély rá, hogy tényleg makogni fogsz, még akkor is, ha tudod a tételt.

Lehet hülyézni (nem Rólad beszélek) meg gúnyolni a pozitív hozzáállást, de nekem eddig fényesen bejött.

Sok sikert kívánok az államvizsgádhoz! (és persze egy hatalmas nagy kalappal)

:)

2015. jún. 12. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az első szerintem lenyelt egy pszichológia könyvet reggelire. Nos nekem kicsit más a véleményen. Természetes,hogy mindenki izgul a vizsga előtt,sokkal ritkább ha valaki mégsem izgul hiába nagy a szája az embereknek. Nem fog ennyitől az egészséged tönkremenni és bevonzani sem fogsz semmit. Az alvás miatt ne aggódj az adrenalin addig ébren fog tartani amíg szükséges. Végezni fogsz a tételeiddel,mert az utolsó napokban/órákban annyira fogsz izgulni hogy villámsebességgel mindent megtanulsz. ( tapasztalat) Próbáld meg azért okosan beosztani az időd,mert természetesen az lenne a legjobb ha eleget pihennél/egészséges táplálkoznál/sportolnál stb. Nekem még az segített,ha ennyire elegem volt hogy kitomboltam magam, elmentem valakivel találkozni. Sőt velem olyan is történt,hogy vizsga előtt annyira elegem lett,hogy konkrétan hajnalban nekiindultam a világnak vonattal és el se akartam menni,semmit se aludtam 2-kor vizsgáztam és kihúztam a legkönnyebb tételt. Szerencséd bármikor lehet. Nem fogsz mekegni hidd el az idegesség előhoz mindent,amit megtanultál. Meg ha ilyen ideges fajta vagy,mint én nem ajánlom a kávé vedelést! Én csak feszült lettem tőle,főleg ebbe a melegbe de álmosnak álmos maradtam maximumom napi 1. Nincs véletlenül ilyen házi kis medencétek? Abban is jó ötlet hűsülni esetleg csinálj magadnak egy finom jeges italt. Sok sikert és kitartás! :)
2015. jún. 12. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 chtt ***** válasza:
100%

Lehet, hogy igazad van, kedves kettes. :)

Egyet tudok (ezernyi - kis túlzással :D - vizsgával a hátam mögött:); természetes, hogy az ember izgul vizsga előtt, természetes, hogy úgy érzi, semmit sem tud... amit itt olvastam, na az már nem természetes. De nekem végül is mindegy. Kérdeztek, legjobb tudásom (és sok-sok év tapasztalata, nem pedig könyvek) alapján válaszoltam. Én jól érzem magam az bőrömben, a kérdező pedig remélhetőleg sikeresen levizsgázik, és pár év múlva már ő írja majd a végzősöknek, hogy nyugi, nem kell izgulni.

:)

2015. jún. 12. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kommenteket, ma kicsit megnyugodtam. Tényleg túlizgulom a dolgokat, talán nem természetes, mindkettőtök válaszában volt hasznos infó, ment a zöld kéz.
2015. jún. 12. 16:58
 5/6 anonim ***** válasza:
Nyugi nem oltani akartalak csak engem sikerült már felidegesíteni ezzel,hogy minek csinálod ha ideges vagy ez már egészségkárosító blabla. Nekem pl. ha nincs stressz akkor gyártok magamnak tehát mindegy ennek elkerülése végett írtam! :) sok sikert továbbra is kérdező!
2015. jún. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem azt akartad.
2015. jún. 13. 22:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!