Van olyan, hogy valakinek nincs róla papírja, csak magától megtanul programozni és el tud helyezkedni?
Van, de nem valószínű, hogy egy lépésben. A volt szomszédomnak pl. érettségije sincs, és bruttóban kb. kétszer annyit keres, mint én a két diplomámmal. De ezt sok munkahely és munkakör váltáson keresztül, apránként érte el. Hardveresként majd rendszergazdaként kezdett, aztán fokozatosan ment át a programozás felé.
A "magától megtanulás"-sal csak egy alapszintig lehet eljutni, mondjuk az emelt informatika érettségi programozás feladatainak megoldásáig. Az még csak a programozás "alsó tagozata". A feljebb lépéshez már rengeteg idő kell, annyi szabadideje meg nincs az embernek, csak munkaidőben :) Azaz kellenek hozzá az életből vett megoldandó feladatok, meg okosabb munkatársak, akiktől lehet tanulni. Meg sok év tapasztalat...
Valahol tanulnod kell. Ha nem iskolapadban, akkor az első, nem túl jól megfizetett munkahelyeken. Egyénileg elmélyülni bizonyos irányokban tudsz, nyilván abban, ami érdekel, és nem vonom kétségbe, hogy ezen a téren sokkal jobb vagy, mint akárhányan, akik az iskolapadból érkeznek.
Én pl. elég jónak érzem magam a nyelvtechnológiában, olyan tömeges szövegmanipulációkat hozok össze netről leszedett anyagokon, amikre a népek nem is gondolnak.
Viszont a honlapkészítés, webprogramozás, és egyebek megtanulására nem volt módom, így a munkáim publikálásában másokra szorulok. Azt szoktam mondani, hogy a kilencvenes évekből ittrekedt programozó vagyok.
Ja, még valami: amikor kezdtem sejteni, mennyire jól használható az Access a problémáim megoldásában, én bizony segítséget kértem egy programozótól, és fizettem is neki néhány óráért.
Szóval van olyan tanulás is, amikor én vagyok a megrendelő. Erre is gondolj! Amúgy sok sikert!
Legtöbb helyen valamilyen felső fokú végzettség szükséges. Az ugyanis jelzi, hogy a dolgozó nem hülye, tud és képes tanulni és iskolákat elvégezni lehetőleg jó eredménnyel. Aki egy iskolát sem tud elvégezni ott valami baj van. Ha más nem, akkor túl önfejű ("Minek nekem az iskola, én ugyan nem tanulom meg a sok felesleges hülyeséget!..."), és az se jó egy munkahelyen.
Mindazonáltal ha tehetséges vagy, rajongásig szereted a szakmát, és képes vagy magas fokon művelni (komoly dolgokat hoztál már össze önállóan), lehet munkát találni. A kérdés feltevéséből viszont arra következtetek, hogy az utóbb leírt feltételekből legalább egy nem teljesül nálad.
Multinál biztosan nem vesznek fel anélkül, de a magán-vállalkozói szektorban szerintem nem érdekes a végzettség.
A programozás egyébként is valamennyire készség-szakma, illetve gyorsan változik. Vagy meg tudod oldani az adott feladatot, vagy nem. Ha lenne egy 80-as, 90-es években szerzett programozói diplomád, előbbre lennél?
Azt szoktam mondani, hogy ha valaki tehetséges programozó, akkor arról már tudna valahonnan, nem az iskolában a diplomaosztáskor fog kiderülni.
Illetve ha pl. családi okok miatt nem tudnád elvégezni az iskolát, de minden szabadidődben a gép előtt dolgoznál, tanulnál, az bőven feledtetné.
Amit az időről írtak az igaz, munka mellett már nehéz belemélyedni, de az igazi szakembereket szerintem legfőképp saját maguk képzik, még ha egyetembe járnak, akkor is.
Akarat és lelkesedés kérdése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!