A bolognai képzésben a 3 év alatt szerzett diploma megegyezik a hagyományos képzésben (4-éves) szerzett diplomával?
Igen. Ilyen szinten nincs különbség diploma és diploma között. A mesterszakos diploma pedig szakirányultságot ad, ami értelemszerűen nem azonos az alapszakon szerzett diplomával. Pl. én pszichológia szakos hallgató vagyok. Alapszakon tanulok, 4 évig. Ezzel egy általános pszichológiai diplomám lesz. De ha elmegyek mesterképzésre, akkor kapok e mellé egy szakirányultságot is, pl. klinikai pszichológus, kriminálpszichológus, stb.
A 10 évvel ezelőtt végzett pszichológusok diplomája is ugyanannyit ér, mint majd az enyém x év múlva.
Teljesen más a két képzési rendszer és nem tehetik meg veled,hogy ha elkezdted főiskolai szinten, akkor azt mondják, hogy menj át BSC-re. Biztosan más is van így, úgyhogy nagyon érdeklődj utána.
Elvileg a Bsc 3 éve egyenlő lenne a főiskolai diplomával, de gyakorlatilag ez nincs így, mivel akkor még alig tanulsz szakmai dolgokat. Pl.: én tanárként végeztem és a Bsc-sek kb. felét tanulták annak, mint mi. Az MA-n már volt nekik gyakorlat, de tényleg nincs szigorlatuk.
Azt aláírom, hogy az MA = egyetemi diploma = főiskola+egyetemi kiegészítővel.
Volt olyan egyetemi kiegészítős csoporttársam, aki nem akart nyelvvizsgát tenni (kiegészítőn még kellett: 1 közép+1 alapfokú), s ezért átment az MA-sok képzésére. Így ugyan nem kell nyelvvizsgát tennie, de elölről kezdhetett mindent, mivel a 2 egyetemi kieg év alatt teljesen más tantárgyaink voltak, így semmit sem tudott beszámíttatni. Kifizetett 3 félévet és sutba vágta.
Elvileg amíg a régi képzésben 1 személy is van, annak meg kell hirdetni a tantárgyakat.
A pszichológus hallgató lennék:
Azért tudom mit beszélek! A Bsc képzés egy alapképzés, pl. x mérnöki képzés, pszichológiai képzés, stb. És van az Master képzés, amikor a szakodon belül választasz egy szakirányultságot. Megint csak a saját példámból indulok ki, mivel több szaknak nem néztem a Master képzését. Én egy általános pszichológusnak tanulok (eddig). Elhelyezkedni nem tudok vele, mivel nincs a pszichológiából egy adott területről kiemelt tudásom. Amolyan mindenhez egy "kicsit". Majd ezután szakosodom, hogy a pszichológián belül mégis melyik az a terület, amiben el kívánok mélyülni.
A pedagógián belül is van ilyen. Elvégzel egy szakot (tanító, tanár, óvodapedagógus), majd ha tanítani akarsz, akkor elég ennyi, de pl. ha a neveléstudományt akarod kutatni, egyetemen akarsz tanítani, akkor muszáj master képzésre jelentkezned.
Azt pedig elmondtam a fentiekben, hogy azonos képzésen belül (pl. te pszichológiát végeztél 10 éve, és most végzek én, ugyanezt) nem szabad különbséget tenni, mert elviekben ugyanazt tanultuk, csak más rendszer alapján. (Lásd évenként megújuló érettségi rendszer: az érettségi nem lesz érvénytelen attól, hogy valaki 7 éve érettségizett.)
Lehet, hogy igazad van, csak szerintem a 3 év kevesebbet ad, mint anno a 4. Mert azzal már elhelyezkedhettél, de a 3 évvel pl.: bölcseleti-filozófia, andragógia stb. Mit tudsz kezdeni? Semmit. Értéke valahol az OKJ és a főiskolai diploma között helyezkedik el.
Én értem, hogy utána szakosodsz és azt tanulod 2 évig, amit szeretnél csinálni, de mi anno 4 évig tanultuk azt, amit szeretnénk csinálni. Egy tanárommal beszélgettem erről, s ő mondta, hogy így semmi értelme nincs, mert mindenbe belekapnak egy kicsit, mondanak ebből is egy kicsit, abból is, hogy érintsenek minden témát a 3 év alatt, aztán a plusz két év már nem elég arra, hogy gyakorlati képzést is nyújtsanak és még megfelelő háttértudása is legyen az embernek.
De hát az oktatási rendszert nem mi alkotjuk, akik benne vagyunk! Csak sajnálom az a 60%-ot, akik 3 évig tanulnak, s utána szinte semmit sem tudnak kezdeni a "diplomájukkal".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!