Mi volt a nők szerepe az 1. világháborúban?
Történelem versenyre kell kiselőadást készíteni ezzel a témával kapcsolatban, de nem találok semmi használhatót. A csapat nevet is az 1. világháborúval kell valahogy kapcsolatba hozni, de ahhoz sincs ötletünk...
Aki tud segíteni, nagyon várom a válaszát :)
Előre is köszönöm :)
Szia!
Elsősorban az (legalábbis én úgy gondolom), h. ők dolgoztak a gyárakban, a földeken, mert a férfiak a harctéren voltak (tehát munkaerőt képviseltek)...
Szia :)
Én is ùgyhiszem hogy ilyeneket csináltak, csak ezt nem fogadja el a tanárnő...
De azért köszönöm :)
Esetleg ez...
A neten találtam (táblázatra utal, de az nem volt ott...)
A nők hagyományos társadalmi szerepe (családanya,háztartásbeli) a első világháború után változóban volt a társadalmi szemléletmód évtizedek óta tartó modernizálódásának és a nők világháborúban vállalt fontos- gyakran férfiakat helyettesítő- szerepe miatt.
Az első táblázatból kitűnik, hogy a dolgozó nők majdnem harmada az iparban végzett tevékenységet- mindez főleg az említett első világháború során lezajlott változások következményeként. Nőtt a női alkalmazottak aránya a szolgáltató szektor erősödésével (pl. telefonközpontok) a nem fizikai munkát igénylő ágazatokban. Az ún. önálló foglalkozásokban (értelmiségi pályák: orvos, ügyvéd, művészek) azonban nem következett be jelentős változás a női munkaerő tekintetében. Változás történt a nők társadalmi szerepvállalása kapcsán is ; a választójog feléjük való fokozatos kiterjesztése először az aktív, később a passzív választójogot is elhozta; így elvileg lehetővé tette aktív politizálásukat is mindezek ellenére nem nőtt jelentősen a női képviselők aránya és száma a nemzeti törvényhozásokban (itt a német törvényhozásban). A történészi véleményből kitűnik, hogy a nők vezető politikai állásba való kerülését a két világháború között még akadályozta a társadalmi szemlélet. Lassan és fokozatosan változott a nők családon belüli jogi helyzete is; de a férjnek való alárendeltség a vagyon kezelésétől kezdve a munkavállaláson és az öltözködésen át az életmódig még sokáig megmaradt.
Talán az egyetlen terület, ahol a női emancipáció gyors társadalmi és életmódbeli következményekkel járt, a fogamzásgátlás és ezáltal a születésszabályozás, illetve ehhez kapcsolódóan a kevesebb gyermek vállalása volt.
Vagy ez?
Az I. világháború alatt az angol gazdaságnak nagy szüksége volt a nők munkaerejére. A hátországban a termelés szinten tartása és a hadiipar felfutása csakis a nők munkába állásával volt lehetséges. A háború alatt bebizonyosodott, hogy a nők is képesek sok olyan feladat ellátására, amelyet korábban kizárólag férfiakra bíztak. A háború befejezésével a nők egy része nem kívánta visszakapni korábbi életét. Sokan hadiözvegyként a munkájuk megtartására kényszerültek.
A háborúban való részvételükért cserébe a nők Angliában választójogot szereztek, azonban ezt követően is másodrendű állampolgárként kellett élniük. A fizetéseik jóval alacsonyabbak voltak az azonos munkakörben dolgozó férfiakéhoz képest, magasabb pozíciókba, sem a gazdasági, sem a politikai szférában nem jutottak és az oktatási rendszer is hátrányos megkülönböztetést alkalmazott a nőkkel szemben.
A feminista mozgalom a választójog kiterjesztése után is tovább élt, bár mind céljaiban, mind módszereiben sokat változott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!