Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mit csináljak, ha gyenge...

Mit csináljak, ha gyenge vagyok irodalomból?

Figyelt kérdés

Általában 4-es 5-ös vagyok irodalomból, ez idáig oké is, de egyszerűen rettegek az érettségitől ugyanis egyrészről gyülőlöm az irodalmat, de ez az én bajom, de a gond hogy nem tudok sem verset elemezni, sem értelmezni, de nemcsak verset, ha elolvasok egy novellát arról se tudok 2 szónál többet mondani, versről meg még annyit se.. Tehát ülünk órán, el kell olvasni xy versét, és azt se tudom mit ovastam, se kép se hang. Hogy fogok így érettségin érvelni v egy művet elemezni, összehasonlításról meg ne is beszéljünk. Lesz ott nekem egy nagy eséllyel tök ismeretlen novella v vers és akkor írjak róla oldalakat...:/

Most jött rám nagyon ez a parázás dolog, nemsoká érettségizem és egyszerűen nem találok megoldást. Soha életemben nem voltam jó ilyen verselemezgetésből, és a tanár ha felszólít és kérdezi, hogy miről szól akkor lesek, mint hal a szatyorban. Ő meg nem hiszi el, hogy tényleg semmit nem tudok róla mondani. Annyira elvont ez az egész, én nem tudok a 'sorok között olvasni' meg nekem pl az őszről nem az elmúlás jut esezmbe, cak azért mert lehullanak a levelek meg a halál meg ilyen baromságok, hanem épp ellenkezőleg az ősz nekem egy 'új kezdet', ősszel kezdúdik megint a suli, sok új pozítiv/negatív dolog.

Na mindegy nem húzom tovább, szerintem így is értetek, volt/van már valaki hasonló helyzetben? Mit tehetnék?


2013. nov. 25. 20:44
 1/4 A kérdező kommentje:
Hát köszönöm ezt a rengeteg sok tanácsot, biztos sok hasznát veszem majd.... -.-"
2013. nov. 29. 21:16
 2/4 anonim ***** válasza:

hát, ha nem írtál volna ilyen sértő kommentet, még tippeket is írtam volna -.-" ennek vedd hasznát.


amúgy meg ezt gyakorolni lehet csak. nem az érdekel senkit h neked mi az ősz, hanem a költőnek mit szimbolizálhat. Először helyezd el a művet az időben, keletkezési körülmények, mért írta, - ne írj életrajzot, csak ami a vershez kapcsolódik - aztán a cím, pl műfajjelölő (Balassi: Egy katonaének = énekvers), vagy nem adott címet a verseinek, vagy utólag mások adtak címet, stb… aztán a vers ált. elemzése: műfaj, hangvétel, párhuzamok, mi van a központban, költői képek használata, stb… aztán a versszakok elemzése, pl ha felütéssel kezdődik, vagy kihez szól a lírai én, mit érez, mit akar érzékeltetni, költői képek, stb. Aztán szerekezeti elemzés: pl refrén, versszakok tagolása, rímek, stb. Lezárásként a mű utóélete, feldolgozásai, hatása, vagy a költő pályaképében elfoglalt helye. Ennyi.

2013. dec. 8. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
ha pesti vagy, akkor lehet, hogy tudlak korrepezni
2013. dec. 8. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Én is érettségi előtt állok, és olyan anyagok vannak irodalomból hogy pofám leszakad, főleg akkor amikor megkérdezi a tanár hogy mire gondolt a költő ezzel a sorral a versben de az egész vers totál értelmetlen, mintha részeg emberek műveit kéne elemezni. Én is egy utálója vagyok az irodalomnak, ennek az az oka hogy az összes tantárgy közűl az irodalom kell a legkevésbé az élethez és mégis az a legnehezebb... nyelvtan bőven elég lenne minthogy butítják az embereket ezekkel a hülyeségekkel. Én meg se értem az irodalom tanárt hogy nem veszi észre hogy milyen hülyeségeket olvas és tanít, példaként említem a Thomas Mann: Mario és a varázsló című művet... azt hittem beleverem a fejemet az asztalba. Én igazából irodalomból nagyrészt csak bemagolni tudok. Amúgy ha érettségin tőlem kérdeznek vers elemzést úgy elmondom nekik hogy soha nem felejtik el. Amúgy ha 4-5-ös vagy nem kell félned az érettségitől ha írásbelin is írsz egy 4-5-öst. Nem biztos hogy szóbelin kérdezni fognak tőled verselemzést. Nekem a félelmet a düh váltsa fel ha irodalomról van szó épp ezért alig várom hogy érettségizzek irodalomból és minél hamarabb túl legyek rajta... csak a kettes legyen meg és többet hallani sem akarok róla. Sok szerencsét az érettségihez, és szerintem nem érdemes félni pont az irodalomtól. :)
2014. jan. 28. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!