Középiskolások! Egy ilyen témájú előadásban miről hallanátok szívesen? (Részletek lent)
11-12. osztályos középiskolásoknak kellene egészségfejlesztő előadást tartanom a "Meddőség megelőzése, terhességre való felkészülés" témakörben.
Gondolom az iskola, amelyik kérte az előadást elsősorban olyan dolgokra gondolt, mint káros szenvedélyek (dohányzás, alkohol) elkerülése/abbahagyása és egészséges táplálkozás, ezeket persze beleteszem az előadásba.
De igazából ennek kapcsán rengeteg olyan téma van, ami felé el lehet kalandozni, és szerintem baromi érdekes. A gondom csak az, hogy én nagyon elfogult vagyok ezzel kapcsolatban (nagyon érdekel a téma), de nem tudom, hogy a középsulisokat, akiket esetleg nem is igazán érdekel a biológia, mennyire kötne le.
Például lehetne beszélni különböző kromoszómaeltérésekről, amik meddőséget okozhatnak (Morris-, Turner-szindróma, hermafroditizmus), fejlődési rendellenességekről, egy csomó manapság gyakori betegségről (endometriosis, PCOS). El lehetne menni kicsit a nemi betegségek felé is (amelyek meddőséget okozhatnak), illetve a meddőségi kezelések felé is (lombik program).
A férfi meddőség kapcsán akár a különböző szexuális zavarokig (merevedési zavarok, korai magömlés).
Szóval a kérdésem az lenne, hogy titeket, középiskolásokat érdekelnének ilyen témák, vagy inkább szorítkozzak az egészségfejlesztés részre?
1,5 éve ballagtam, engem érdekelnének ezek. Sok érdekességet említs, csak a szükséges "száraz tudás" legyen benne, tehát legyen minél gyakorlatiasabb és akkor azt is le fogja kötni valamennyire, akit amúgy nem érdekelne a téma.
Amúgy ezt csak így offként megkérdezem: ha valaki fiatalon kezd el nőként hormonális fogamzásgátlót szedni, az tényleg növelheti a későbbi meddőség kialakulásának esélyét?
Először is köszönöm a válaszokat!
Várom még mások véleményét is!
63%-os:
A fogamzásgátló tabletta alapvetően úgy működik, hogy leállítja a peteérést, a női ciklust.
Ha az illető abbahagyja, akkor gyakorlatilag a szervezetének az egészet újra kell indítania.
Ez a nők nagyobb részénél pár hónap alatt sikerül is, azonban sajna nem minden esetben. Bizony van olyan, akinek a fogamzásátló abbahagyása után akár több hónapig, évig vérzéskimaradása lesz a peteérés hiánya miatt, és ez ugye egyben meddőséget is jelent.
Ez gyakrabban fordul elő olyan nőknél, akik nagyon fiatalon kezdenek fogamzásgátlót szedni, hiszen még ki sem alakul a normális hormonrendszer, már leállítják. Azoknál is gyakoribb, akiknek alapból cikluszavarai vannak. És ez különösen érdekes, hiszen sok nődoki szerint még mindig a fogamzásgátló a rendszertelen ciklus megoldása...hagy ne mondjam, hogy szerintem ez mennyire helytelen gyakorlat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!