Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért vannak annyian, akik...

Miért vannak annyian, akik nem olvassák ki a kötelező irodalmat?

Figyelt kérdés

Nekünk kb. egy, másfél havonta van új olvasmány, a többség nem olyan vészes, max. 300-350 oldal, egy kettő van csak, ami befogadhatatlan hosszúságú, és/vagy olyan rossz, hogy ember legyen a talpán, aki ennyi idő alatt képes idegösszeomlás nélkül elolvasni. A többség, vagy legalább az osztály fele késik vele, vagy egyáltalán nem olvassa el, aztán minden magyaron csak néz, mint Bálám szamara a hegyen.


A kérdés az, hogy miért nem olvassák el? Semmibe sem kerülne rászánniuk egy napot... Aki meg időben kiolvassa, azzal tölti a napot, hogy próbálja a fejükbe verni a könyv tömör tartalmát, aminek semmi értelme, mert úgysem arra kérdeznek rá pl. dolgozatban, és nem is a szó szerint leírt részekről beszélünk órán, hanem a mögöttes gondolatokról, ami a részletekből derül ki.


2009. okt. 23. 13:31
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább azért, mert UNALMASak és KÖTELEZŐek. Általánosban még nagy szenvedéssel elolvastam őket (nem, a szenvedés nem attól volt, h nem tudok olvasni, hanem attól, hogy borzasztóan untam őket). Gimiben pedig elvből nem olvastam őket. Helyette volt 3-4 féle rövidített változatom + a tankönyv. Ezeket elolvastam, tehát a sztorit tudtam. Végig 5ös voltam irodalomból szuper érettségivel. Tehát szerintem a kötelezők körülbelül ennyire fontosak.

Másrészt egy Egri csillagokat feladnak egy ötödikes gyereknek, aki az egészből annyit fog fel, hogy van két kisgyerek, felnőnek, meg van egy kis csatajelenet. A regény történelmi hátterét még nem ismerik, így igazán nem is tudják, hogy miről van szó.

2009. okt. 23. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Mondjuk azt elég szomorúnak tartom, hogy egyesek esélyt sem adnak egy könyvnek (nyilván nem A kőszívű ember fiaira gondolok), mert vannak nagyon jó alkotások a kötelezők között.

Én magyartanárnak készülök, de sok olyan könyv van, amit biztosan nem fogok olvastatni. Szerintem sokszor a rossz választásnál buknak el a tanárok a kötelezővel. Én kompromisszumos megoldásra fogok törekedni, szeretnék majd olyanokat is bevenni, amiket a diákok szeretnek (mondjuk akár ez a Twilight is). Jó ötlet, és remek kedvcsináló lennének az olvasáshoz szerintem a filmes adaptációk is. Ehhez azonban kevés az óraszám, csak más tantárgyakkal együttműködésben lehetne megoldani.

2009. okt. 23. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
Mert hülyék, 300 oldalt egy hétvége alatt elolvas az ember.
2009. okt. 24. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
A dolognak két oldala van. Egyrészt valóban nem olvasnak annyit a diákok, mint kellene, sokszor esélyt sem adnak egy könyvnek, egyből azt gondolják, hogy ami kötelező, az csak rossz lehet. Márrészt, valljuk be, a feladott könyvek egy része nem az ő korosztályunak való, elavult nyelvezetű, témájú...stb. Magyar szakos tanár vagyok, rengeteg könyvet elolvastam már (és nagyon szeretek is olvasni), de nálam is volt olyan könyv, amit általános iskolában már az első oldalaknál letettem (Mikszáth, Jókai). Nem gyerekeknek valók! Sajnos sokszor a tekintélyelvűség érvényesül, és a kevésbbé ismert, ne adj isten kortárs írók nem kapnak teret. Pedig mondjuk egy Harry Potter vagy egy Thomas Brezina könyv ugyanolyan értékes, és még az irodalomtól sem veszi el a kedvet. Tehát, kedves kollégák, merjünk változtatni!
2009. okt. 24. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
Igen, pl az Egri csillagok emészthetetlen egy lány számára olyan idős korban, simán beraknám helyette Darvasi Trapitijét, ami egyébként szintén díjnyertes könyv, és elvileg az új tantervekben már szerepel is, csak a tanárok negyede sem ismeri, ezért nem használja.
2009. okt. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

Hát, köszi a válaszokat, annyit mondanék annak a válaszolónak, aki szuper magyar érettségit tett, hogy 3-4 rövidítés, és a tankönyvi variáció kb. olyan hosszú együtt, mint a könyv.


Nálunk igazából semmit sem olvasnak róla, ha igen, nem tudják elhatárolni, hogy mi az, ami az olvasónapló készítőjének a fejéből pattant ki, és mi az, ami effektíve benne van a szövegben. Egyszer egy lány feltette a kezét az Aranykoporsónál, hogy ő most milyen jót fog mondani, és mintha ő találta volna ki, megkérdezte, hogy nem lehet-e, hogy a Quintipor úgy jött, hogy Quintus+puer (tehát Quintus+fia) közben így szó szerint benne volt a szövegben...


Egyébként nagyon jó fej a tanárunk, mindig úgy kezdjük, hogy átbeszéljük a történelmi hátteret, nem a vakvilágba jegyzetelünk a könyvekről, úgy, hogy nem lehet érteni, hogy ki, mit, miért. Egyébként mai napig kedvencem a tanárnőtől, hogy a Kincskereső kisködmönt csak negyven év felett lenne szabad olvasni, akkor is felügyelet mellett... És az sincs, hogy elveszi a kedvünket az irodalomtól, mert egész évben semmi mást nem kell csinálni, mint olvasni, és hetente egy fogalmazást írni az aktuális könyvből. Egy dolgozat van egy könyvhöz, semmi véres számonkérés, szóval nem rossz.

2009. okt. 24. 17:55
 17/22 anonim ***** válasza:
51%

Mert anno megutáltatták vele az olvasást. Mert mi megy alsó tagozatban? Első osztály félévkor már minden betűt "ismernek", év végére már elvileg folyamatosan olvasnak, csak hát gyakorlatban nem lehet ennyire rohanni az olvasással. Így aztán sokan nem tanulnak meg megfelelően olvasni, olyannyira, hogy mindig is problémájuk lesz ezzel.

A másik dolog, hogy ettől függetlenül is megutáltatják az olvasást. Mert pl. olyanokat olvastatnak állandóan, amik messze kívül állnak egy átlagos gyermek érdeklődési körén. Másodikban-harmadikban már kőkemény történelmi olvasmányokat olvastatnak, még véletlenül sem olyasmit, ami érdekelné őket. Erre jönnek felső tagozatban (amikor már sikeresen megutáltatták velük az olvasást!) a "jól bevált" kötelező olvasmányok, amik azért még mindig nem passzolnak egy átlag 10-14 éves lekivilágához, ráadásul magukkal a hosszukkal is elriasztják a tanulókat. Innentől meg már veszett fejsze nyele.

Ráadásul középiskolában nem ritka, hogy na most jövő hétre olvasd el ezt a 400 oldalas tömény unalmat, úgy, hogy mondjuk azon a héten csak két TZ-t írnak, mondjuk azokból a tárgyakból, amik a továbbtanulás szempontjából a fél osztályt érintik, meg mellette még az elvárt nyelvvizsgára is készülni kell, mert a minden nap 7-8 óra mellett még nyelviskolába is kell járni.. hadd ne folytassam. És ha emellett a magyartanár úgyis csak azt várja vissza, amit ő maga a műről elmond...

Kb ennyi a lényeg. Máshogy kellene olvasni tanítani a gyermekeket. Alsó tagozatban egyrészt szánjanak időt az olvasás tanítására, másrészt nyugodtan olvassanak negyedik végéig meséket, nem muszáj hogy ismerjék még XVI. Lajos történetét... Aztán felső tagozatban is jobb lenne, ha a kötelező irodalom egyrészt nem kapásból 3-400 oldal lenne (akkor már inkább legyen két kötelező, de az csak 50-100 oldalas), illetve ha olyan téma lenne, ami nem csak a társaság ötödének mozgatja meg a fantáziáját.

2009. okt. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
01:30 pont azért, mert nem szívesen szúrja el a hétvégéét egy olyan művel, ami az unalom netovábbja, ráadásul amikor hétfőn mondjuk épp egy matek TZ közeleg.
2009. okt. 24. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Én 18 éves vagyok, durván olyan 300 könyvet olvashattam eddig, bár köztük csak olyan 20 lehet irodalmi.

Én sem olvastam kötelezőket szívesen, pont azért, mert nem élveztem őket. Egyedül a Légy jó mindhalálig és a Szent Péter esernyője tetszett. 9.-ben egyet sem olvastam el, 10.-ben nem tudom miért, de bevállaltam a Candide-ot. Emlékszem, előző délután olvastam el, másnap a tanár röpdogát íratott belőle, 14 pontos volt összesen, 7 pontot értem el, egyest kaptam. Az egyik feladat a szereplők felsorolása volt, de én mindenki nevében elírtam 1-1 betűt, ezért nem fogadta el. Na, nálam ez betett, ez az alkalom volt az utolsó, hogy kötelező olvasmányt vettem a kezembe. Úgy voltam vele, hogy annyi jó könyv van a világon, minek olvassak én unalmas könyveket azért, hogy egyest kapjak?

Egyébként ötödikben én sem bírtam elolvasni az Egri csillagokat. Pedig más könyveket már akkor is olvastam. 13 évesen 2 nap alatt elolvastam a Da Vinci-kódot, emlékszem milyen szörnyűségeket álmodtam utána. :D Aztán sorban megvetettem Dan Brown többi könyvét is, igazából én ekkor imádtam meg az olvasást. 16 éves koromig csak regényeket olvastam, mint az 1984, az Állatfarm, a Légszomj, a Micimackó, a Harry Potter, a Mesterségem a halál, A legyek ura, a Virágot Algernonnak, Száll a kakukk fészkére, A végtelen történet stb., meg egy csomó gyerekkönyvet. Aztán fokozatosan áttértem a szakkönyvekre, ma már csak ritkán olvasok regényt. De ha a kötelezőkön múlik, én biztos, hogy nem szeretem meg az olvasást, ugyanis szerintem is rosszul vannak megválasztva a kötelezők, ahelyett, hogy megszerettetné az olvasást, megutáltatja azt. Nyugodtan lehetne Harry Pottert, vagy Louis Sachar-féle könyveket olvastatni, esetleg Tintaszívet és egyéb más gyermekkönyveket. Nekem is sok osztálytársam azért nem olvasott, mert a kötelezők miatt azt hitték, az összes könyv rossz. Egyszerűen nem ismerték azt az érzést, hogy milyen egy jó könyvet olvasni, fogalmuk sem volt, milyen érzés, amikor egy könyvet nem lehet lerakni.

Tehát igen, kedves tanárok, merjetek változatni! Bradley, az osztály réme!-t minden kisgyermek kezébe! :)

2009. okt. 24. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező! A 'szuper magyar érettségis' vagyok. Azzal nem értek egyet, h a 3-4 rövidítés ugyanolyan hosszú lenne, mint a könyv, mert az összességében max. 30 oldal, míg egy nagyobb lélegzetvételű regény ennél jóval hosszabb. Vagy ha nem is hosszabb, de vegyünk pl. egy Kurázsi mamát. A rövidítésből is megtudod a történet lényegét (ugyanúgy, mint az eredeti regényből), és nem azon szenvedsz, hogy vándorolnak, és tulajdonképpen semmi értelme nincs az egésznek.

Hogy félreértés ne essék, nem az olvasással van problémám, sőt, régebben rengeteget olvastam, igaz, nem minden esetben szépirodalmat. Most is tenném, ha lenne rá időm :)

2009. okt. 24. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!