Az emelt kémián kötelező 70 kísérletből nem tudom értelmezni az utolsó kettőt. Valaki tud segíteni? A részletek lentebb.
69. kísérlet:
Egy kémikus tojásfehérje-oldattal kísérletezett. Először, a felsorolás sorrendjében, azonos térfogatú nátrium-hidroxid-, réz(II)-szulfát- és fehérjeoldatot öntött össze. Már az első két oldat összeöntésekor csapadék kiválását tapasztalta.
Ezután fordított sorrendben végezte el az oldatok összeöntését. Ekkor is az első két oldat összeöntésekor jelent meg az előzőtől eltérő színű csapadék.
Végül a tojásfehérje-oldathoz kevés nátrium-hidroxid-oldatot öntött, majd egy csepp réz(II)-szulfát oldat hatására színváltozás történt. Ismertesse és magyarázza meg az eltérő tapasztalatokat!
70. kísérlet:
Három kémcsőben lévő hígított tojásfehérje kis részleteihez szilárd nátrium-kloridot, tömény sósavat, illetve tömény salétromsavoldatot adagolunk, majd kevés várakozás után desztillált vizet adunk mindhárom kémcsőhöz. Végül három eltérő tapasztalatot figyelhetünk meg. Ismertesse és magyarázza, hogy milyen változások következnek be!
Szia!
nekem most nincs időm megírni, viszont ma már kérdezték tőlem az elsőt azt bemásolom!
Réz-szulfát és NaOH összeöntése során kék színű csapadék keletkezik. Ha hozzá öntjük a fehérjeoldatot, akkor további változást nem tapasztalhatunk, hiszen a két anyag már reagált egymással, nincs szabad OH-, sem Cu2+.
CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4
Ha a réz-szulfát oldathoz öntjük a fehérjét, akkor irreverzibilis koaguláció következik be. A réz nehézfém (d-mező féme=lezáratlan elektronhéj), a fehérjelánc nemkötő elektronjaival koordinatív kötést létesít, így a molekulák összekapcsolódnak, oldhatatlan fehérje-komplex képződik. Az oldat zavaros lesz. További NaOH hatására szerintem, ha a réz-szulfát nem reagált teljes mennyiségben a fehérjével, akkor keletkezhet kék színű csapadék, de mondjuk ezt sehol sem írják..
Ha először lúgot öntünk a fehérjéhez, akkor az amidcsoportja átrendeződik (Az oxigénhez egy H-atom fog kapcsolódni, hidroxilcsoport jön létre, valamint a szén és a nitrogénatom között kétszeres kötés alakul ki.) Ez a molekularészlet réz-szulfát oldattal ibolya színű komplex-vegyületet alkot. Ezt a reakciót alkalmazzák a fehérjék kimutatására (Biuret-próba)
Részletesebben én is csak este tudnám, elmagyarázni és megírni a másikat.
Na itt vagyok (első válaszoló vagyok).
Tojásfehérje oldathoz NaCl klorid oldatot adva a fehérje reverzibilisen kicsapódik. Víz hozzáadásával a kicsapódás megszűnik. A könnyűfémsók mind reverzibilisen csapják ki a fehérjét.
Tömény sósavat adva a fehérje oldathoz fehér színnel irreverzibilisen kicsapja, tehát víz hozzáadásával nem szüntethető meg.
Salétromsavval való reakcióját nevezzük xantoprotein reakciónak. A fehérjét ilyen sárgás, barnás színnel irreverzibilisen kicsapja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!