Mi az igazság a "büfészakokkal" kapcsolatban?
Szóval ott a műszaki menedzser, környezetmérnök, környezettan, társadalomtudományi szakok meg még mit tudom én mik, amik erősen túlképzésesek, és lehetetlen-közeli a szakmában elhelyezkedni.
Igen ám, de néha felmerül bennem a gyanú, hogy az ezekre a szakokra járók mekkora része tesz is azért, hogy legyen mit beleírni az önéletrajzukba?
Értem itt ezalatt, hogy mondjuk két nyelv ismerete, egyik közép-, másik felsőfokon, szakkollégium, önkéntes munka, TDK stb.
Tudom, az első az, hogy legyen hova beküldeni az önéletrajzot, mert van, amire havonta 1-2 hirdetés jelenik meg százakra...
Viszont... Ha ismer egy-két szervezet, cég, van valami plusz tudás a hátad mögött, plusz ismeret, látják rajtad, hogy lelkes vagy, érdekel a saját szakmád az biztos előny, minden körülmények között.
Mert hallom nyavalyogni az embereket, de azt már tényleg kevés hányaduk teszi hozzá, hogy "pedig én TDK-ztam, pedig én részt vettem konferencián, pedig én önkénteskedtem" stb-stb.
(Mielőtt ezért jönne leszólás: Igen, az embernek pihenésre is szüksége van. Igen ám, de nem szégyen valamiért megküzdeni! Mellesleg a külön dolgokat fel lehet fogni hobbiként, mert a szakterület pont téged érdeklő, extra részeivel foglalkozhatsz.)
De nem az elnevezésre gondolok... Én se értek egyet a bölcsészek szekálásával.
Hanem... tényleg vannak szakok, amikkel el nem tudsz helyezkedni.
De én úgy érzem, hogy a hallgatók zöme meg se próbál karrierépítésbe kezdeni az egyetem alatt már. Erről beszélek.
"Hanem... tényleg vannak szakok, amikkel el nem tudsz helyezkedni.
De én úgy érzem, hogy a hallgatók zöme meg se próbál karrierépítésbe kezdeni az egyetem alatt már. Erről beszélek."
- Értem, hogy erről beszélsz, de ellentmondás van aközött, hogy nem is lehet elhelyezkedni, illetve hogy rajtuk múlik, hogy nem is sikerül.
Tudom, hogy van olyan, aki csak azért van egy szakon, mert érdekli, márpedig ez nem elég. Ebből kifolyólag akár még oda is teheti magát, azonban azért nem elég ez, mert fontosabb, hogy konkrét célja is legyen a szakkal. Ha utóbbi nincs meg, akkor villamosmérnökként sem fogsz nagyon elhelyezkedni.
"A büfészak olyan hogy könyvből megtanulod, van néha ZH, egy vizsgára tanulsz 2-3 napot, és elvégezted."
- Na, elglaább kiderült, hogy a bölcsész szakok nagy része nem büfé szak...
Nem hinném, hogy bárhova ellentmondást tettem volna.
Arról van szó, hogy oké, hogy 1% az esély, hogy elhelyezkedj szakmában mondjuk 2 éven belül, de ha nyüzsögsz egyetem alatt, akkor talán te leszel abban benne, ha nem nyüzsögsz, akkor nem te leszel.
És úgy látom, hogy azért közel se mindenki nyüzsög.
Egyébként engem zavar, ha úgy mérik a vizsgák nehézségét, hogy hány nap alatt lehet felkészülni.
Én utálok halogatni, mert stresszel a halogatás, mert nem bírnám az utolsó egy-két napot reggeltől esik rááldozni, és nem is jegyezném meg egy nap alatt, főleg hosszú távon.
Ezért én nem 1-2 napot tanulok, hanem 4-7 napon egy vizsgára, zh-ra 2-5 órát. Ha több van egy héten, akkor erre tanulok, utána amarra. Így azért van időm rögzíteni, nincs az a stressz, és meg is marad.
Érdekli: érdekli a téma, szeretne minél többet tudni róla, elégedett lenne, ha szakmailag hozzá tudna szólni, de nem feltétlenül ebben akar dolgozni.
Célja van vele: érdekli is és azt is akarja majd művelni munkaként.
Szerintem első esetben is el tud helyezkedni, ha piacképes.
De amiért feltettem a kérdést...
Egy ilyen reménytelen szakon tényleg megéri a szabadidőben gürizés?
Jól látom, hogy a többség nem gürizik, és jól sejtem, hogy valóban a gürizők vannak az elhelyezkedő 0,5-1-2%-ban?
sztem igen is vannak büfészakok, pl a bölcsész...
és nem csak úgy mondom, nekem filozófia tanárom mondta, hogy az menjen bölcsészetre, aki szeret kis társaságban inni, és pipázni naphosszakat, és a világról beszélni... és Ő is bölcsészként végzett, szóval tudhatja milyen, szó szerint ezt mondta, hogy odamész, és 4-5 évvel öregebben jössz ki, ennyi a változás
a BKF-et is idesorolnám, komolyan se lehet venni, csomó ismerősöm jár oda is, és egész nap kocsmáznak, egy héten ha 2 órán kell bent lenniük, de azért is sír a szájuk...
de ha esetleg valaki ilyeneket végez, média meg társai, turizmus, és neadjisten 2 nyelvet perfektül beszél, társasági ember, és kellően extrovertált, akkor elhelyezkedhet, csak kisebb az esélye, mint egy mérnöki, vagy természettudományi képzéssel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!