Németesek (akik lehetőleg már majdnem anyanyelvi szinten beszélnek). Elmondanátok a német mondatszerkesztés szabályait?
4 éve tanulom,és nagyon szeretem is.Egyedül a mondatszerkesztéssel van bajom.Az olyan alapokkal persze nincs gond hogy hogyan van egy egyszerű mondat felépítése:Alany - ige-(többi mondatrész).Ha pedig segédige van a második helyen akkor az ige leghátulra kerül ragozatlanul.Na de mi van az olyan mondatokkal amikor az alany valamiért a második vagy harmadik helyre kerül?Ez talán simán csak fordított szórend és nem egyenes?
Meg ott vanak az összetett mondatok.Azt persze tudom hogy Wenn után KATI sórend jön,meg hogy denn után is KATI szórend van.De le tudná valaki írni ezeket rendszerezve,áttekinthetően?Mielőtt valaki jönne hogy nézz utána neten mert tobzódnak az ilyen oldalak:Már utánanéztem és tényleg hasznosak,csak néha már túl boinyolultak.
Nem mondanám, hogy anyanyelvi szinten beszélek németül, de azért látszik, hogy több, mint 10 éve tanulom a nyelvet. Szóval megpróbálok segíteni. :)
1) Egyszerű mondatok jelen időben: itt arra kell figyelni, hogy az ige a 2. helyen álljon ragozva. Viszont nem feltétlenül kell az alanynak az első helyen állnia, lehet pl. időhatározóval, helyhatározóval stb.-vel is kezdeni a mondatot, ilyenkor az ige után, a 3. helyen áll az alany.
2) Egyszerű mondat múlt időben: ha präteritumban írod a mondatot nincs változás a jelen időhöz képest. Ugyanúgy a 2. helyen ragozod múlt időbe az igét. Ha viszont perfektbe írod a mondatot, a 2. helyen a segédige (haben vagy sein) áll ragozva az alanyhoz és a mondat végén lesz az ige múltidőbe. Ha múlt időbe írsz mondatot, ott is meg lehet cserélni az alanyt valamelyik mondatrésszel, így itt állhat az alany a 3. helyen.
Az összetett mondatoknál már más a helyzet. Hogy az összetett mondatokat hogyan írjuk, elsősorban a kötőszótól függ. A következő kötőszavak után használjuk a KATI szórendet:
* weil
* dass
* wenn
* w-fragewörter (pl. wer, was, wo, wann stb.)
* ob (hogy vajon)
* obwohl (habár)
* als (mint)
* bevor (mielőtt)
* nachdem (miután)
* werend (mialatt)
* damit (azért hogy)
* anstatt dass (ahelyett)
* ohne dass (anélkül).
Ha ezen kötőszavak valamelyike szerepel a mondatban, akkor a kötőszó előtt vesszőt teszünk, majd a kötőszó után az alannyal folytatjuk a mondatot. Ez esetben a ragozott ige kerül a mondat végére. Tehát ha perfektbe írod a mondatot, a mondat végén lesz az ige múltidőbe és utána a segédige ragozva az alanyhoz. Ha módbelivel bővített az összetett mondat, akkor is hasonlóképpen járunk el: az infinitív (ragozatlan) alak után írjuk a ragozott igét (ez esetben a módbeli segédige van ragozva).
Ezenkívül van még fordított szórend is, pl. a deshalb után használjuk ezt. Ennek az a lényege, hogy az ige és az alany helyet cserél, tehát a kötőszó után jön a ragozott ige, majd az alany és a többi mondatrész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!