Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fotósként szeretnék dolgozni,...

Fotósként szeretnék dolgozni, kell hozzá OKJ-s végzettség?

Figyelt kérdés
Későbbiekben szeretnék fotózással foglalkozni(főleg esküvői, rendezvény, portré, tárgy). Ezt főleg vállalkozóként tudom megtenni. Ahhoz, hogy vállalkozóként fotós munkát vállalhassak, ahhoz szükséges OKJ-s végzettség?

2012. nov. 14. 19:58
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül, de nem árt, ha fel tudsz mutatni egy papírt róla. Az OKJ alatt pedig különböző technikákat is megtanulhatsz, amiket hasznosítani tudsz majd későbbi munkád során, szóval már csak ezért is megérné:)
2012. nov. 14. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Sajnos okj-n nem sok gyakorlati tudást lehet szerezni, én már elkezdtem egyszer, azért hagytam abba, mert az állami követelményrendszer semmit nem ér (húsz éves tananyagot tanítanak most is, amikor már mindenki digitálisra fotózik, főleg az alkalmazott fotósok.)


Szóval a lényeg, hogy ha nem szükséges az okj, akkor nem végzem el, mert a nem okj-s tanfolyamokon sokkal többet lehet tanulni (pl OKJ-n soha nem fogsz olyan világítástechnikát megismerni, mint pl. a tripont light academyn).


Azt tudom, hogy egy megrendelőnek nem a papír számít, hanem a referenciamunka, de nem tudom, hogy vállalkozáshoz szükséges-e az okj.

2012. nov. 17. 19:28
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem hinném, vállalkozást akármilyen iskolai végzettség nélkül is indíthatsz :) Egyik ismerősöm csak 8 általánost végzett, és most pizzériát üzemeltet.
2012. nov. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
15%

Papír nélkül is fotózhatsz, de akkor csak a szakmai színvonalát rontod, mivel nem tanulod meg az alapelveket, azt, hogy mit kell látni egy képen, minek kell rajta lennie, és minek nem, mekkora legyen a fej mérete a portrén, stb.


Kevés a munka. keress mást, amiből megélsz.

2012. nov. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A szakma színvonalát nem azok rontják, akiknek nincs papírja, hanem azok, akik azt hiszik, hogy ha elvégeznek egy okj-t akkor már profi fotósok.


Ahhoz, hogy jó fotót készíts, nem papír kell, hanem sok gyakorlás és tanulás, amit szerintem pont nem OKJ-n lehet megtanulni, mert egyszerűen túl alacsony a színvonal, a gyakorlati oktatás szinte semmi.


Ha valaki elmegy egy OKJ-ra, rá fog jönni, hogy bizony nagyon kevés dolgot tanítanak meg a fotózás lényegéről. Az alapokat két hét alatt meg lehet tanulni, hogy mekkora legyen a fej a portrén, mi az az aranymetszés, milyen kompozíciós szabályokat használjunk stb. De ehhez iskolába sem kell menni. Én egy évig jártam fotós okj-ra, azért hagytam ott, mert egy féléves tanfolyamon 10 tanártól tanulhattam, akik a fotós szakmában is elismert világhírű fotósok. Többet tanultam egy hét alatt, mint egy év okj-n, ahol két tanárom volt, abból egynek nem sok köze volt a fotózáshoz. A műtermi fotózást pedig szinte egyáltalán nem tudják megtanítani OKJ-n. Az egy dolog, hogy megtanulod az alapokat, semmit nem ér, ha gyakorlatban nem tudod beállítani a fényeket, nem tudod használni a fényterelőket és nem tudsz kapcsolatot teremteni a modelleddel. Ezt okj-n nem tanítják, ott inkább a sötétkamrában ügyeskednek. Én is megtanultam a ff filmelőhívást, jó móka, csak egyszerűen már senki nem használja a művészeken kívül. Pontosabban az alkalmazott fotográfiában ma már nincs helye az analóg technikának, egy-két apró kivétellel.


Az egyik legjobb tanárom Szipál Márton volt. A világ 10 legjobb fotósa között tartják számon, semmilyen papírja nincs, arról, hogy tanult volna fotózni, de ma több tanfolyamon is oktató. Érdekes módon nem OKJ-n. És ő mondta, hogy már több, mint 10 éve megjegyezte egyszer véletlenségből pont egy práteres tanárnak, hogy a práterben oktatott dolgok annyira elavultak, mintha ő hintóval közlekedne még mindig.


Van papírom arról, hogy végeztem tanfolyamot. Annyi a bibi, hogy miközben kb kétszer jobb, mint egy ingyenes OKJ, nem ad államilag elismert OKJ bizonyítványt. Aki jobban belemerül a témába, az látja, hogy jelenleg az államilag előírt tananyag fotós képzésen már 10 éve is elavult volt, nem hogy most. Hogy miért nem igazítják a tananyagot a modern korhoz, az jó kérdés. Mellesleg a tananyag jó nagy része csal alapozó tanárgy, mint néprajz, művészettörténet, rajz-térárázolás, festészet. Ezek mind jó dolgok, de ezek mellett pedig kevés figyelmet fordítanak arra, hogy a fotós tanoncok a gyakorlatban is elsajátítsák az elméletet.


Tehát nem úgy szeretnék fotózni, hogy fogalmam sincs az egészről. Már több esküvőn is fotóztam eddig sikeresen. Dolgoztam együtt grafikussal prospektus készítésén, készítettem modellportfóliót (mellesleg az én szakmám is grafikus, tehát a kompozícióelméletről tanultam pár dolgot). Nyilván fejlődni mindig van hova, és nem is tartom magam profinak, de tudatlan kezdőnek sem.


A kérdésem lényege nem az, hogy tudás nélkül fotózhatok-e, hanem az, hogy államilag elismert papír nélkül (tehát OKJ vagy diploma) végezhetek-e ilyen tevékenységet vállalkozás keretében?

2012. dec. 23. 22:29
 6/6 A kérdező kommentje:
Érdekesen szemlélteti a helyzetet az a tény is, hogy abban az iskolában, ahol a tanfolyamot végeztem, elindítottak egy OKJ-s tanfolyamot is, évi 850ezer forintért. Betelt az összes hely, mert hiába rettenet drága, nagyon magas az oktatás színvonala. Két év után abbahagyták, mondván, az államilag előírt tananyag annyira rossz, hogy nem látják értelmét az OKJ-nak. Azt mondták, hogy amint változik a helyzet, újra szerveznek OKJ-t.
2012. dec. 23. 22:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!