Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi a különbség egy főiskola...

Mi a különbség egy főiskola és egy egyetem között?

Figyelt kérdés
főiskola,egyetem
2012. szept. 27. 02:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
31%
A főiskola általában két év, az egyetemen az alapképzés három év, utána a mesterképzés még két év. Az egyetem magasabb szintű végzettséget ad.
2012. szept. 27. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
74%
Vagy van egyetemen osztatlan 5-6 éves képzés. De lényegében annyi a különbség mint amit az első írt: magasabb fokú képzést ad az egyetem.
2012. szept. 27. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
55%

Első elképesztő baromságot írt, a 2 év az a felsőfokú szakképzés, nem a főiskola.


A válasz röviden amúgy: lényegében semmi.


De ahhoz hogy ez érthető legyen, vissza kell menni 2005-ig. Ezelőtt ugyanis elvileg párhuzamos rendszerű felsőoktatás volt. Ez azt jelentette, hogy volt 3 vagy 4 éves főiskola, meg volt 5 éves egyetem (kivéve orvosi ami 6). Elvileg létezett a főiskolai képzés után egyetemi kiegészítő, meg volt pár kivétel, ahol eleve osztott képzés volt, 3+2-vel, ahol a 3 adott főiskolai, a +2 egyetemi végzettséget (pl. programozó matematikus), de alapvetően vagy-vagy alapon ment a legtöbb szakon, mert a főiskola némileg gyakorlatiasabb volt. Voltak olyan főiskolák, amelyek indítottak egyetemi szintű képzést, de csak külső óraadó professzorok, vendégoktatók bevonásával tudták ezt megtenni.


Aztán 2004-2006 között fokozatosan bevezették a bolognai rendszert, első évben 1-2 szakon, utána sok szakon, majd majdnem az összesen, kivétel maradt az orvosi, fogorvosi, állatorvosi, építész, gyógyszerész, erdész, amelyek ma is 5, illetve 6 éves osztatlan képzések, és egyetemi végzettséget adnak. A bolognai rendszerben az alapszak (BSc, BA) 3 vagy 3,5 éves, a mesterképzés (MSc, MA) 2 vagy 1,5 éves, előbbi felel meg a főiskolai végzettségnek, utóbbi az egyeteminek.


Na de az intézmény elnevezése nincs ezzel összefüggésben, ugyanis a főiskolák is indíthatnak mesterképzést, ha az akkreditációs bizottság jóváhagyja. Az egyetem elnevezés tehát nem ezen múlik, hanem más feltételeken, pl. kell lennie doktori iskoláknak az intézményben.


Szóval ma az osztatlan képzések kivételével mindenki először főiskolai végzettséget szerez, majd ha tovább megy, mesterképzésen egyetemi végzettséget, miközben ez ettől függetlenül történhetett ez főiskola vagy egyetem névre hallgató intézményen is, akár szerezhette a Bsc-t egyetemen, az Msc-t főiskolán.

2012. szept. 27. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
33%

"Első elképesztő baromságot írt, a 2 év az a felsőfokú szakképzés, nem a főiskola."

Látom, te mindent jobban tudsz, de egy olyan egyszerű, mégis kevésbé tirpák megnyilvánulás már nem megy, hogy "bocs, de tévedsz".

2012. szept. 27. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
52%

A főiskola és egyetem között már jópár éve nincs különbség... (bologna rendszer)

Mindkettő ugyanazt a végzettséget adja.

Annyi a különbség, hogy egyetemen van osztatlan képzés, pl a jogász.

2012. szept. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Az ég világ semmi különbség nincs főiskola és egyetem között.

Mindkettőben végezhetsz alapszakon és mind kettő ugyan olyan szintű. Alapképzés elvégzése után jelentkezhetsz mestere ,de oda újra kell így is úgyis felvételizni. Eddig mesterszak csak egyetemen indult de jövőre már főiskolákon is akarnak mesterszakot indítani. Itt kapsz egyetemi diplomát, alapképzés alatt egyetemen sem kapsz egyetemi szintű diplomát.

2012. szept. 27. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
0%
Első tényleg baromi hülyeséget írt. Két év az felsőfokú szakképzés az egyetemen is két év. Alapképzés pedig mindenhol 3 év, és a mester is mindenhol 2 év.
2012. szept. 27. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Bizonyíték:

Felsőfokú szakképzés:egyetemen 2 éves

[link]

2012. szept. 27. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

1) nálunk főiskolán is van olyan felsőfokú szakképzés ami 2 éves,nem csak egyetemen van

2) mesterképzés is van nálunk és több főiskolán is, nem csak egyetemen

2012. szept. 27. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
84%
Az alapképzés nem mindenhol 3 év, van ahol 7 félév!
2012. szept. 27. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!