Van itt olyan hozzám hasonló egyetemista, akinek fogalma sincs még róla, hogy hogyan fogja fizetni az egyetemi kiadásokat?
Ismerősöm is ilyen helyzetben van. Most kezdi a mesterképzést, de nem tudja mi lesz vele, ha nem talál munkát. Persze, kézenfekvő, hogy dolgozni kell, csak nehéz olyan munkahelyet találni, ami tolerálja, hogy hétfőn be tudsz menni pl. délelőtt 2 órát dolgozni, meg délután 2-őt, de kedden csak délután tudsz bemenni 3 órát dolgozni, aztán szerdán meg nem is tudsz bemenni, mert reggeltől estig bent vagy az egyetemen. Látom az ismerősömön, hogy keresi a lehetőségeket, de egyszerűen nem talált még semmit. A szülei pedig nem tudják úgy támogatni, ahogyan korábban, mert az egyik fél munkanélküli lett.
Így viszont meg tudja pályázni a szociális támogatást és remélhetőleg kap ösztöndíjat is (eddig mindig kapott, nagyon jól tanul).
Egyébként nyilván lehet spórolni meg minden, de azért elég sokba kerül az egyetemi élet. Havonta 20.000Ft a koli és a bérlet az ismerősömnek, ezenkívül kell egy csomót fénymásolni, nyomtatni, lehetnek váratlan kiadások, ezért kell némi spórolt pénz, kaját is kell venni.
Szóval én megértem a kérdezőt, mert ez az ismerősöm volt olyan, hogy napokig májkrémes kenyeren élt, mert másra nem futotta.
A kaján mondjuk úgy lehet spórolni, hogyha szoktatok otthon befőzni, és abból viszel fel a koliba. Ilyenkor lehet lecsóalapot eltenni, zöldbabot, savanyúságot, befőttet, így ilyenekre nem kell külön költeni. Meg idővel, ha a koliban néhány emberrel jól összehaverkodsz tudtok olyat csinálni, amikor már nem sok pénzetek van, hogy megbeszélitek, hogy kinek milyen alapanyaga van és együtt csináltok valami kaját. Ismerősömék ezt csinálták hónap végén, amikor alig volt pénzük.
Nem mindegy, hogy milyen szinten nem tudod mi lesz veled. Ha ott van a tandíj is, plusz havi költségek és annyira sz*r a helyzet, hogy egyikre sincs keret, akkor ezt kegyetlenül elrontottad.
Nem egyedül vagyok olyan, aki pont azért ment államira, mert a havi költségeket, ha nagy nehezen ki is tudjuk nyögni, a tandíjat már biztosan nem, így költséges szóba sem kerülhetett, nem is jelöltem.
Ha a havi kiadásokat nem tudod csak állni, akkor szégyen nem szégyen, fel kell venni a diákhitelt. Persze nem azért, hogy a havi 50-es anyagi kereted mellé legyen még 40, erre hülyeség, de ha tényleg rászorulsz, akkor inkább ez.
Ez mit jelent? Kicsit takarékoskodnod kell, vagy kiflire sincs pénz? Mert azért nem mindegy..
Érdemes olyan sulit jelölni (bár már mindegy, ha most kezdesz), ami közel van és be tudsz járni.
Ha messzebb laksz, akkor koli.
Vidéki városokban meg lehet oldani a közlekedést biciklivel, ami olcsóbb, mint a bérlet. (Mondjuk Szedegen adnak bérletet...i love Szeged:D)
A könyveket vedd meg használtan, vagy kölcsönözd ki a könyvtárból, kérd kölcsön felsőbbévestől.
Amit nem muszáj, ne nyomtass ki. Nem túl jó gépről tanulni, de lehet, én sokszor csináltam.
Vigyél otthonról kaját, ha van fagyasztó, akkor fagyasztott cuccokat is vihetsz. Anyum pl. szokott csinálni egy csomó olyan cuccot, amihez csak tésztát vagy rizst kell főzni.
Esetleg tanulj meg főzni, az is lényegesen olcsóbb, mint állandóan kaját venni.
A munkáról pedig:
Hát az nem lesz egyszerű. Árufeltöltést meg hasonlókat el tudsz vállalni végzettség nélkül is, csak kérdés, hogy lesz-e időd. Ha tudod, akkor úgy vedd fel az óráid, hogy teljes napok maradjanak szabadon. Ismerősöm pl. meg tudta oldani, hogy csak kedd-szerda kellett bejárnia (az én szakomon ez lehetetlen lenne).
Esetleg nincs vmi olyan dolog, amiben nagyon jó vagy? Vmelyik nyelv? Esetleg vmelyik emelt érettségid nem lett nagyon jó?
Mert akkor vállalhatnál különórákat gimiseknek. Azt oda pakolod, ahova akarod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!