Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ha valaki államilag támogatott...

Ha valaki államilag támogatott képzésen vesz részt egyetemen, és nem fejezi be a tanulmányokat, abbahagyja, annak vissza kell fizetnie a képzés díját?

Figyelt kérdés
2012. aug. 11. 16:52
1 2
 1/14 reptoid ***** válasza:
Ha idén felvételizett, akkor már igen.
2012. aug. 11. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Gratulálok a fidesznek.. És akit felvesznek, de nem tudja elvégezni élete végéig fizetheti a szaros tandíjat minimálbérből? Szerintem aki egyetemre megy, SENKI SEM TUDHATJA azt, hogy el tudja-e végezni az egyetemet... És biztos lesz pár száz ilyen ember, aki nem lesz képes rá.. Valaki elmagyarázná, hogy ez a lépés miként ösztönzi a diákokat, hogy felvételizzenek egyetemre?
2012. aug. 11. 17:32
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem végzed el időben, akkor a tandíj felét kell kifizetni.

Ha egyáltalán nem fejezed be, akkor nem tudom, de el kell olvasni a felvi.hu-n lévő mintát.

Egyébként ha mondjuk 1-2 félév után leesik vkinek, hogy k.vára nem megy, akkor azért 1-2 félévet visszafizetni nem olyan nagy cucc.


Ez meg nem a jelentkezésre ösztönzi őket, hanem arra, hogy ha már elkezdik, akkor csinálják, ne csak húzzák a pénzt.

Ugyanis sokan 8 évig járnak egy alapszakra, közben kapják a diákot, nem dolgoznak, nem adóznak stb.

2012. aug. 11. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

"ha nem végzed el időben'= képzési idő másfélszerese alatt.

Az egy 3 éves képzésnél 4,5 év...akinek ez nem sikerül, az fizesse is vissza bakker.

2012. aug. 11. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
És mi van mondjuk az orvosisokkal, gyógyszerészekkel? közel 1milliót kell kifizetni félévenként? Azért nyugodtan mondhatjuk, hogy egy átlagos, vagy az alatti jövedelmű családban ez nem kis pénz, évekig kellene gyüjteni, hogy ki tudjanak egy félévet perkálni. Szerintem ez egyáltalán nem igazságos, ebben is mutatkozik hogy a felsőoktatás kezd a felsőbb rétegek kiváltsága lenni..
2012. aug. 11. 18:03
 6/14 A kérdező kommentje:
Jah és orvosin pl. nem az első év a legdurvább, hanem majd a második és harmadik év. Az már 3x, 4x, 5x 1 millió. A mi családunknak egy élet is kevés lenne hogy kifizessük..
2012. aug. 11. 18:05
 7/14 anonim ***** válasza:

Második és harmadik vagyok.

Harmadévet végeztem az orvosin, nulla csúszással. Aki akarja, az meg tudja csinálni.

Ált. azok csúsznak, akik csak vinnyognak állandóan tanulás helyett.

De még ha szarul is jönnek ki a dolgok, mert persze jöhet egy rosszabb időszak, szemetebb vizsgáztató stb., akkor is belefér még másfél év csúszás.

Ráadásul szerintem ebbe nem számítanak bele a passzív félévek.

Ha nincs meg egy fontos tárgyad, akkor egy fél évet passziváltatsz, és csak fél éved megy el pluszban. Azaz a 1,5 év plusszal igazából 3 évet csúszhatsz....

2012. aug. 11. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

"Ált. azok csúsznak, akik..."


Ott az elején az "általában", azaz nem törvényszerű, hogy csak ők. Bizonyára előfordul, akár 1 emberrel is, hogy nem képes elvégezni, annak fizetnie kell visszamenőleg is. Ennek az embernek az élete kb sosem jön helyre, kivétel ha apuka/anyuka milliomos. Egyébként meg élete végéig törlesztheti az adósságát, végzettség nélkül..

2012. aug. 11. 18:19
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Erre mit mondjak? Tényleg azok szívják meg ezt legjobban, akik orvosira, fogorvosira, gyógyszerészetire jelentkeznek.

Megmondom őszintén, baromira örülök annak, hogy én nem most kezdek, és nem kell ezzel a hallgatói szerződéssel szenvedni. Mert tény, hogy baromi nagy szívás.

Viszont aki most kezd, az sajnos a hőbörgéssel nem megy semmire. Jól gondolja végig, hogy tényleg orvos akar-e lenni, ha nem, akkor ne próbálkozzon vele, ha meg igen, akkor harcoljon érte. Az orvosit nem lehetetlen elvégezni, sokan megcsinálták már. Azét a kreditrendszer miatt nem azt mondom, hogy nem lehet ráb.szni, de lehet ügyeskedni.

Kicsit vigasztalásnak szántam az előző hozzászólásom, mert gondolom téged is érint a dolog, azért háborít fel ennyire.

2012. aug. 11. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 reptoid ***** válasza:

2 dolgot szerintem azért keverünk. Van a 12 (orvosin 14) államis félév, illetve a 1,5-szeres időtúllépéses dolog.

Elsőt nézve csúszhat az illetőnk 1 évet (passziválással, ahogy mondták 2 évet - hiszen orvosin nem nagyon indulnak keresztféléven fontos tárgyak).

Ha a másodikat nézzük (ami miatt van most a felháborodás), akkor van az emberünknek cirka 9 éve elvégezni az egyetemet. Egyrészt ennyi idő alatt már vér ciki, másrészt pedig a 14 féléves támogatásból úgyis kicsúszik.

Ez a 14 féléves támogatás eddig is így volt, ebben nincs szigorítás, illetve az egyetemek nagy részén eddig is volt kikötés, hogy x félév (18-20 pl) alatt el kell végezni, különben páros lábbal rúgnak ki.


Szóval amint látod a különösen drága helyeken azért ez nem oszt, nem szoroz. Az átlagszakokon, ahol 180-300 ezer egy félév (utóbbi már drága) illetve rövidebbek a képzési idők, ott jobban előjön a szerződés szigora.

Azt is vedd figyelembe, hogy a hallgatók igen nagy része nem a saját városában, vagy annak vonzáskörzetében jár egyetemre. Egy részük ugyan kap kolit, de sokak nem. Ha a 300 ezres tandíjt elosztod mondjuk 6 részre, akkor kijön havi 50 ezer. Ennek akár kétszeresébe is belekerül egy albérletes diák élete, de egy kolisé se nagyon olcsóbb. Ennek fényében az olyan hallgatók, akik félnek, hogy csúsznak, azoknak marad az a lehetőség, hogy nem az ország másik felébe mennek tanulni, hanem maradnak a megyéjükben, aztán az ezalatt megspórolt pénzből akár később tudják vígan fedezni az esetleges tandíjat, ha csúsznak. (Tudom, nem mindenkinek van lehetősége a környezetében tanulni.)


Ne érts félre, nem akartam védeni a szerződést, csak picit árnyalni. Egyébként teljesen ellenzem, meggyőződésem, hogy azok, akiknek eddig is stresszes volt egy vizsgaidőszak, még jobban ráparáznak, így akár még rosszabbul fognak teljesíteni. Másrészt pedig az egészségük is rámegy, jó pár csoporttársamnak - akik amúgy nagyon jófejű, okos tanulók - vizsgaidőszakban végig elképesztően magas vérnyomása van. Na most egy ilyen + fenyegetettség végképp tönkreteszi az ilyen embereket. Miért van erre szükség?

2012. aug. 11. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!