Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szakdolgozat eredetisége?

Szakdolgozat eredetisége?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek az iskolák milyen módszert alkalmaznak annak érdekében, (ha egyáltalán alkalmaz) hogy a már korábban más iskolában vagy konkrétan ugyanabban az iskolában leadott szakdolgozatot ne lehessen újra leadni kis változtatással? Illetve ha esetleg elektronikus formában nem kerül leadásra a szakdolgozat csak a bekötött változat, akkor ilyen esetben, hogy tud ellenőrizni az iskola?

2012. ápr. 18. 01:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Ma már ez nem annyira bonyolult, célszoftver áll a rendelkezésre, amelyeket kifejezetten a plágiumvizsgálat miatt hoztak létre. (Talán a google-nak is van már ilyen.)

Ezek a szoftverek az interneten vetik össze az egyezéseket, sőt pl. a google esetén fordítják is az anyagot, és úgy is keresnek.


A papír alapon leadott dolgozatokat is digitalizálják, digitalizálták, tehát egyre több a kereshető anyag.


Persze soha nem lesz "száz százalékos" a rendszer. Szóval nem garancia arra, hogy nem megy át plagizált dolgozat.

2012. ápr. 18. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Több módszer is van. Vannak célprogramok, de azokhoz kell az elektronikus változat.

Van olyan, amikor az ellenőrzéssel megbízottra van bízva. Ilyen esetekben nálunk a következő megy:

- első lépésben azt ellenőrzik, hogy vannak-e olyan idézetek, melyeknek nincs a forrása megjelölve (sajnos a legtöbb "plágium" így lesz azzá)

- második lépésben keresik, hogy korábban a hasonló témájú szakdolgozatokban és az elérhető szakirodalomban vannak-e gondolatok, melyeket változtatás nélkül, eredeti megfogalmazásban, de idézés nélkül vettél át; itt az ellenőrzést végző leterheltségén sok múlik

- harmadik lépésben a védéskor lehet ismerős valakinek a szöveg

Ha ezeket megússza valaki, akkor át tudja vinni a korábbi szakdolgozatát.

Úgy tapasztaltam, hogy vannak olyan ellenőrök, akik képesek visszakeresni a korábban írt szakdolgozatokat (ha van rá idejük). Általában csak az első lépést viszik végig.

Nálunk sok dolgozatot dobnak vissza plágiumnak bélyegezve (ami tulajdonképpen forrásmegjelölési probléma, vagyis nem a kiírt szabály szerint jelölték meg a forrást). Aki nem ilyennel bukott le, az nagyon kevés.

Persze intézménye is válogatja.


Ha a saját, korábbi szakdogámra építenék, akkor forrásként használnám, idéznék belőle, de "újrahasznosítani" nem merném.

2012. ápr. 18. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigi válaszokat! Amiket leirtatok módszereket, ezek mind az olyan szakdogáknál működnek, amelyeket leadnak digitális formában.. Na de mi történik egy olyan szakdogával amit nem adnak le csak papír alapon? Ott vajon veszik a fáradtságot összenézni a többi szakdogával?
2012. ápr. 18. 13:19
 4/4 Leslie94 válasza:

Üdv Nekem az lenne a kérdésem az lenne a kérdésem hogy szerintetek külföldi egyetemen hasznàlhatnàm e az unokatesomnak màr megirt magyarorszàgon föiskolàn hasznàlt dolgozatàt ?Természetesen azert vàltoztatàsokkal és ugye leforditva az adott nyelvre . Igy is letudjak kontrolalni ?

Ebböl kellemetlenég szàrmazhat ?

2016. okt. 23. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!