Az állatorvosit vagy az általános orvosit nehezebb elvégezni?
De mégis hogy tudna???? Hogy hasonlítasz össze két olyan dolgot, amiből csak az egyiket próbáltad?
Orvosira járok és nehéz. De honnan a francból tudjam, hogy az állatorvosi nehezebb-e vagy sem?
Én jártam állatorvosira, majd váltottam, és jelenleg fogorvosira járok, ahol első két évben hajszál pontosan ugyanazok a fő tantárgyak vannak, mint általános orvosin (plusz még egy-két kiegészítő fogorvosi tárgy).
Azt tudom elmondani, hogy az állatorvosi azért nehéz, mert sokféle állatról kell tanulni, és pl anatómiából mindegyiknél máshol tapadnak az izmok, más a koponya felépítése és az azon lévő csatornák, a csontozatuk felépítése és elhelyezkedése. Tudni kell kutyát, macskát, lovat, marhát, és esetenként juhot. A többi tantárgynál is ez a helyzet, a sokféleség. Ezen kívül van növénytan is, ahol rengeteg növényt kell tudnod besorolni, jellemezni a magját, a hajtását, a méreganyagait, az anyagcseréjét.
Ezzel szemben a fogorvosin pl anatómiából értelemszerűen egyféle fajt kell tanulni, azt viszont jóval szigorúbban és tapasztalatom szerint részletesebben kérik vissza. Ezerszer részletesebben kell tudni a koponya csatornáit, az adott szervek fejlődéstanát, szövettani felépítését, és az ott termelt hormonokat, anyagokat. Rengeteget kérdeznek, és elvárják, hogy a vizsgán tudd az anatómiát, az oda tartozó élettant, és biokémiát is egyszerre, sokszor kapásból. Szerintem szigorúbban osztályoznak, bár az állatorvosin is vannak olyan tárgyak, amelyeknél igencsak megizzasztják az embert, és előfordul ott is csalódás, és igazságtalanság/aránytalanság az osztályzatoknál.
Felsőbb, negyed, ötödévről sajnos nem tudok nyilatkozni még egyikkel kapcsolatban sem, csak más felsőbb évesektől hallott tapasztalatokat és élményeket ismerek.
Összefoglalva tehát, mind a kettő nagyon nehéz, és stresszes, a kérdés, hogy melyik fajta stresszt viseled el könnyebben, a részletes, aprólékos, mindenre kiteljedő alaposságot, vagy a sokféleséget, amikor össze kell hasonlítgatni, és be kell tudni azonosítani az adott fajnál az adott dolgot.
És nem utolsó sorban azt kell mérlegelned, hogy melyikkel szemben érzel több elhivatottságot, mivel amiért az ember szíve dobog, és abszolút érzi, hogy ez az ő életének az értelme, azt jóval könnyebben és szívesebben tanulja. Ez tapasztalat. :)
Annyival egészíteném ki az általam fent leírtakat, hogy az állatorvosin az írásbeli zh-k és vizsgák dominálnak, míg a fogorvosin abszolút szóbelik vannak 95%-ban. Kinek melyik a stresszesebb. Írásbelinél előny, hogy nem tudnak lepontozni, ha tudsz válaszolni az ott leírt kérdésre, hátrány, hogy ha nem tudod, akkor nem tudnak belekérdezni, és nem tudod megmutatni, hogy pl csak az enzim neve nem jut az eszedbe, de el tudsz róla mondani mindent. A szóbeli hátránya, hogy a tételhúzás és a vizsgáztató kihúzása fokozott izgalommal jár, és az ember gyakran nehezebben fejezi ki magát erős stressz alatt, előnye viszont, amit írtam, hogy ha nem tudsz valamit hirtelen, akkor elmondhatsz esetleg sok más dolgot, amit tudsz, és a vizsgáztató a tudásodról átfogóbb képet kap, jogosabban tud osztályozni (persze unszimpátia esetén előfordul durva buktatás a sotén, mert épp türelmetlen a vizsgáztató, sajnos ezt le kell nyelni, és elmenni még egyszer...).
A puskázást pedig mind a két egyetemen nyugodtan el lehet felejteni, mert egyrészt nincs az a papírmennyiség, amire fel tudnád írni azt az irdatlan mennyiségű információt, másrészt nem tudod elővenni egyszerűen, nagyon ritka, ha mégis, és erre lehetetlen apellálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!