Ti nem érzitek igazságtalannak, hogy lényegében a középiskolai tanárok kezében van a továbbtanulásunk? (felsőoktatás)
Az érettségi a felvételi. Főleg emelt érettségin fordul elő, hogy igazából csak a tanár jóindulatára lehet számítani. Gondolok itt mondjuk az emelt biológia érettségi esszé feladatához. Oké persze, központilag meg van adva, hogy miért jár pont és miért nem. De azért a tanárban is benne van, hogy tetszik e neki ez a megfogalmazás, egyértelmű e stb. Sokszor találkozni olyannal, hogy az egyik tanár adott volna rá pontot a másik meg nem.
Illetőleg a másik: orvosira készülök. Az emberi rész nagyon jól megy, de van egy két fejezet, leginkább a növény részből, ami nem megy túl jól, rühellem. Mi van ha érettségin, mondjuk szóbelin ilyen tételt kapok? Lehet, hogy a legkiválóbb orvosjelölt lennék, de nem vesznek fel, mert nem tudtam eléggé a növényeket, holott minden mást igen. Aztán az egyetemen meg ott ül az a szerencsés, aki mondjuk az emberi részt annyira nem vágja, de a növényeket igen, ami aztán marja fontos orvosin. Hol itt az igazság? Miért nem az egyetemek szűrik ki, hogy ki legyen a diákjuk és ki ne?
Ez csak kifogás... Minden rajtad múlik. Ha jól tudod az anyagot, akkor mindegy milyen tanár "kezében" vagy.
"Lehet, hogy a legkiválóbb orvosjelölt lennék"
TÉVEDÉS!!!
A legkiválóbb orvosjelölt az lesz, aki mindent JÓL tud, még a növényeket is. Szerintem a kifogások keresése és rinyálás helyett inkább készülj fel a tőled telhető legjobban az érettségire.
Gondolj már bele kicsit...
Szerinted mégis hogy lehetne megoldani úgy, hogy tényleg igazságos legyen? Elárulom: sehogy.
Itt az érettségiztetők kezében van a sorsod, ha felvételi lenne, akkor meg a felvételiztetők kezében.
Azt sem egy ember javítaná vszínűleg, az sem lenne igazságos, hiszen az egyik feladatsort lehet éppen egy engedékenyebb ember javítja, a másikat meg szigorúbb. Vagy ha ugyanaz az ember is javítja, akkor is lehet, hogy az egyik lap javításánál épp jó kedve van, a másiknál meg éppen szar.
Ha szóbeli lenne, akkor szintén érhetne igazságtalanság. Hisz lehet, hogy tök okos vagy, és tök jól tudod az anyagot, de nem tetszik a fejed a felvételiztetőnek és lehúzza a feleleted.
A másik dolog:
Nem értem miért hiszi azt mindenki, hogy ha az egyetem csinálná a felvételit, akkor nem kellene megtanulni az állatokat meg a növényeket. Kérdezz csak meg olyat, aki még a régi rendszerben felvételizett. Bizony, akkor is ugyanúgy benne volt az orvosis felvételiben a növénytan meg az ökológia is, nehogy azt hidd, hogy csak az embertant kérdezték ki.
Egyébként az emelt biosz pont olyan, ahol nem nagyon lehet lehúzni vagy épp felpontozni az írásbelit. Egy része teszt, az esszé meg elég meghatározott. Pontosan meg van adva, hogy mire adhatnak pontot és mire nem.
Ha leírtad megkapod, ha nem írtad le, akkor nem kapod meg.
Ha jogosan lenne meg a pontos, akkor meg fellebbezés. Ha igazad van, megadják.
A biosz nem olyan szubjektív, mint mondjuk a történelem és az irodalom. Ott tényleg a tanáron múlik, hogy mennyi pontot kapsz.
Barátnőm pl. töri emelten baromi jó feladatlapot írt, alig volt hibája, az esszéjét meg úgy lehúzták, mint a szar. Pedig azért sejtet vmit, ha a feladatlapja jó lett. Fogalmazni is tud, mert magyarból OKTV döntős volt.
Az szubjektív, a biosz nem.
Szóbelin sem az van, hogy a tanár kérdezget amit akar...
Ott is meg van adva pontosan nekik, hogy mire adhatnak pontot.
És eddig mindenkitől jókat hallottam, nekem is jó tapasztalataim vannak. Rendesek voltak, még abból is próbálták a lehető legtöbb pontot kiszedni.
Ált. azok szoktak rinyálni, hogy mekkora köcsög a vizsgáztató, akik sík hülyék.
Az orvosiról pedig:
Mindenki azt hiszi, hogy ott már az ember csupa érdekes, hasznos és fontos dolgot tanul. Tudom, mert én is ezt hittem, ahogy az összes évfolyamtársam.
Hát elmondhatom így harmadévesen: a nagy szart.
Egy rakás olyan dolog lesz, ami felesleges, semmi értelme megtanulni, de bemagoltatják veled. Bizony lényegesen többet, mint a növénytan meg az állattan együttvéve.
Ha orvosira szeretnél menni, akkor a háborgással töltött energiádat fordítsd a tanulásra. Megértelek egyébként, anno, mikor felvételiztem, én is minden szaron háborogtam, mert féltem, hogy nem vesznek fel. Ki voltam akadva a terhesekre, akiknek plusz 50 pont járt, ki voltam akadva azokra, akik 1 évvel hamarabb letették a nyelvvizsgájukat és 100%-os emeltet kaptak érte, kiakadtam azokon, akik diszlexia miatt kaptak akárhány pontot.
Aztán rájöttem, hogy azzal, hogy háborgok, semmivel nem lesz jobb.
Így át fogtam magam szépen és megtettem minden tőlem telhetőt. Az lett az eredménye, hogy 40 ponttal ponthatár felett sikerült teljesítenem.
Szóval tedd túl magad a dolgon, kapd össze magad és igyekezz. A háborgás nem megoldás.
És jegyezd meg, hogy ennél bizony még jóval nagyobb igazságtalanságok is fognak érni az életben.
Még vmi:
"Az emberi rész nagyon jól megy, de van egy két fejezet, leginkább a növény részből, ami nem megy túl jól, rühellem. Mi van ha érettségin, mondjuk szóbelin ilyen tételt kapok? Lehet, hogy a legkiválóbb orvosjelölt lennék, de nem vesznek fel, mert nem tudtam eléggé a növényeket, holott minden mást igen. Aztán az egyetemen meg ott ül az a szerencsés, aki mondjuk az emberi részt annyira nem vágja, de a növényeket igen, ami aztán marja fontos orvosin. "
1. Egy orvosnak mindent meg kell tanulni. Nem mondhatod azt a betegnek, hogy "sorry, ezt a részt nem szerettem, úgyhogy nem tanultam meg rendesen."
2. Ha nem tudja az embertant, akkor majd megtanulja. Ugyanis azért van az egyetem, hogy megtanuld azt, ami kell. Ha ott nem tudja megtanulni, akkor bizony kibukik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!