Kommunikáció és médiatudomány szakon vagyok. Milyen szakirányt válasszak, és miért? (Lehetőségek és magyarázat lent)
Médiainformatikát választanám, mert a többivel nehezebb elhelyezkedni. Bár az elhelyezkedésben nem csak a tudás, gyakorlat, szakismeret, stb. számít, hanem a kapcsolatok is.
1. és 2.-ben éppen ezért jut hely az alkalmatlanoknak, képzetleneknek is. Az 1. és 2. esetén a kapcsolatokkal sokat el lehet érni, ezért kikerülném, mivel idegesítene mások milyen minimális jártassággal, képzettséggel lépnének elő és lennének a főnökeim.
A PR jól fizethet, vannak nagyon jó helyek. Itt az a baj, hogy a vezetőknek időnként teljesen idétlen igényeik vannak. Előfordulhat, hogy naponta kell azzal ellentétesen cselekedni, mint amit tanulsz. Néha tarthatatlan álláspontokat kell védeni. Ha egy-egy alkalommal lejáratódsz, akkor egy idő után nem lesz olyan, aki alkalmazna. Ha nemet mondasz, kitesznek. Szóval aránylag hiába fizetnek jól, túl sok az elvtelen kompromisszum, kissé nyugodtabb területet érdemes választani.
Az ötödik nem rossz, csak ugyanaz, mint az 1. és 2.
A 4.-nél sokkal nyugodtabb körülmények vannak (többihez képest), nem kell elvtelen kompromisszumok között lavírozni. Alapvetően rendelkezel egy olyan szaktudással, amivel mások nem nagyon. Így nagyobb önállóságod és nagyobb biztonságod lehet.
Nem érzem egyébként helyesnek, hogy egyes diplomákat csak az elnevezésük miatt leminősítenek. Meg kell nézni halál egyszerűen értelmezhető adatokat. Például a munkanélküliek között (nem csak a regisztráltak között), mennyi olyan van, akinek XX elnevezésű diplomája van.
Többször megnéztem és azt látom, hogy a "leghaszontalabb" diplomával is sokkal jobb esélyekkel lehet elhelyezkedni. Nem az a kérdés, hogy tudunk-e, hallottunk-e rémtörténeteket használhatatlan diplomáról - a kérdés az, hogy az adott diplomával rendelkezők mekkora része nem talál magának munkát. Ezt kell összehasonlítani más adatokkal és meglepő eredmények mutatkoznak meg (a legmagasabb ilyen érték 4% volt, érettségizettek körében a legalacsonyabb érték 8,6% - tehát eldőlt van-e értelme diplomát szerezni).
Azt is érdemes megnézni, hogy akik egy adott elnevezésű diplomával nem találnak munkát, miért nem kerülnek alkalmazásra. Ki fog derülni, hogy nem a diploma az elsődleges ok, hanem az életkor vagy a lakóhely.
Ha pedig úgy alakulna, hogy a gyorséttermek valamelyikében az eladók/kiszolgálók/takarítók többsége diplomásokból is állna (ettől messze vagyunk), akkor is el kell ismerni valamit. Az, akinek van diplomája tud élni egy adódó jobb lehetőséggel. Akinek nincsen érettségin kívül semmilyen más képzettsége, nem tud élni vele. Gondolok olyan "lehetőségekre", hogy a helyi önkormányzatban megnyílik egy előadói munkahely (és nincs ismerős, akit be akarnak rakni). Valószínűsítem, hogy a területhez értő diplomásnak jobb esélyei lennének.
Ezzel csak arra akarok reagálni, hogy mielőtt valaki kritizálna egy adott elnevezésű diplomát, nézze meg az adatokat, hogy akik megszerezték, tudják-e használni. Nyilván nem nehéz találni 1-2 olyan példát, akinek gondjai vannak. Azt kell nézni, hogy akik rendelkeznek vele, azok között mennyi a munkanélküli, mennyi ideig munkanélküliek, mennyien dolgoznak, mennyiért, milyen nehezen találnak másik munkát, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!