Mi ez a felháborodás?

Figyelt kérdés

Tegnap is rengetegen tüntettek a felsőoktatás módosítása ellen. De őszintén nem mondtak semmi konkrétat, csak hogy szétrombolnak mindent.


Én eddig a közgáz helyek számának drasztikus csökkentéséről hallottam meg hogy lesznek részköltséges szakok.


Én megértem ez egyeseket rosszul érint de azért vannak határok. Valakinek lapátolni is kell nem járhat mindenki egyetemre.


A másik meg én is kinn voltam bár nem teljes odaadású résztvevőként de sokan olyanok mentek kit ismertem akik 1-2 évet csúsznak, elég szar tanulmányi átlaguk van és hasonló. Nekik is megvan a tiltakozáshoz való joguk...


2012. febr. 16. 09:00
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
83%

Most tudtommal annyi változás történt, hogy:

1. Jelentősen megnyirbálták az államilag támogatott helyeket.

2. Behozták a részköltséges képzést.

3. Ha vki állami ösztöndíjasként, vagy részösztöndíjasként tanul, akkor a tanulmányok megkezdése előtt hallgató szerződést kell aláírnia, ami szerint a végzés után 20 éven belül a képzési idő kétszeresét kell ledolgoznia.


És amiért tüntetnek:

1. Érthető, hogy bizonyos szakokon lecsökkentették a helyeket, hiszen ha vmire ninc szükség, akkor felesleges belőle annyit képezni. Ezt szerintem a legtöbb ember felfogja és elfogadja. A probléma ott van, hogy azért a 4900-ról 250-re (gazdasági szakok) ill. a 800-ról 100-ra (jogász) történő csökkentés ilyen rövid idő alatt, a jelentkezés előtt pár hónappal/héttel egy kicsi erős.

Ha vki teszem azt gazdasági szakközépbe járt, és 2-4 éve arra készül, hogy gazdaság szakon tanuljon tovább annak igen csak szívás. Pár hónap alatt nem fog tudni felkészülni mondjuk egy kémia vagy fizika érettségire, és elmenni mérnöknek.

Oké, hogy csökkentik a helyeket, de fokozatosan tegyék és időben jelentsék be.


2. Az államilag támogatott helyek elosztása felháborító. Jogász képzés pl. két helyen lesz állami támogatott, mind a kettő Bp-n van.

Teszem azt van egy iszonyatosan okos, szorgalmas diák, aki simán benne lenne az első 100-ban, de nincs pénze arra, hogy Bp-n tanuljon, mert mondjuk Szeged mellett lakik.

Szted ez nem undorító? Legalább néhány helyet adhattak volna vidéki városokba is, mert így sok embernek esélye sincs.


3. Kicsit érdekesek a keretszámok néhol. Pl. gazdasági szakemberből az egész országban 250-et akarnak képezni, de a művészeti ágazatokban a keretszámot 500-ról 700 vmnnyire emelték. Szerinted ez nem röhejes?


4. És a legrosszabb: a hallgatói szerződés. Persze, érthető, hogy ha már az "állam" (azért írom idézőjelben, mert az állam is az emberektől kapja a pénzt.....) pénzt fektet abba, hogy vkit taníttasson, akkor vár vmit cserébe. Jelen esetben azt, hogy itthon dolgozzon, azaz termelje vissza a rá fordított pénzt.


De mégis ki garantálja, hogy ha vki elvégzi a szakot, akkor lesz munkahelye?

Meg talán nem ártana a béreket rendezni, mielőtt ide akarnak láncolni vkit.

Amíg egy kezdő orvos 90 ezer forintot kap kézhez, addig senki ne merje azt mondani, hogy maradjon itt és dolgozzon ennyire megalázó fizetésért.

És itt természetesen nem csak az orvosokról, hanem pl. a tanárokról és még rengeteg szakmáról van szó.


Nem azzal kellene itt tartani az embereket, hogy aláíratunk velük vmi papírt. Hanem meg kellene teremteni a körülményeket, hogy az embernek legyen kedve itt maradni.

Mindenki tudja milyen a magyar gazdasági helyzet, senki nem vár milliókat meg nyugati fizetést.

De azért 5-6 év tanulás után a 90 ezer forint több, mint szánalmas.

2012. febr. 16. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

Milyen szakok részköltségesek?


Amúgy van kollégium rengeteg szoctámot és ha jól tanul akkor ösztöndíjat is kap. Nem egy tehetséges szaktársam van aki egy apró faluból jött, nem Szegedről.


A másik meg én nemtudom mivel lehetne itthon tartani mert ha megnézzük külföldi fizetésekkel Mo nem tud harcba szállni mert külföldön minden jóval magasabb áron is van.


A másik hogy mindenki az államtól várja a segítséget. Ha valaki egy szar diplomát szerez meg és nincs kereset a piacon akkor neki kell küzdenie és neki kell a legjobb lennie benne hogy mégis képes legyen elhelyezkedni. Az azért hülyeség hogy az államnak kell biztosítani mert ha nincs rá szükség vagy épp pénz akkor az állam a hibás nem én hogy hülyeséget tanultam ( persze ezt szeretném csinálni és ezért tanultam).


Szóval igen is be kell látnunk tetszik nem tetszik a mostani rendszer nem jó, és lehet szarabb lesz de valahogy változtatni kell.


Én mindig azt mondtam ne azért menjenek ki a diákok hogy ez szar de ami jön az még szarabb, hanem üljenek le tanárok diákok, közgazdászok, jogászok, politikusok és akik beleláthatnak a rendszer működésébe, hozzanak létre egy javított, fenntartható felsőoktatási alapot vagy rendszert és ezeknek a törvénybeiktatása mellett vagy részleges beemelése mellett tüntessenek.


Azt mindig könnyű mondani hogy szar de ha megnézzük senki nem akar mást tenni mint szarozik. Nem hisztizni kell hanem gondolkodni és cselekedni.

2012. febr. 18. 11:06
 13/16 anonim ***** válasza:

"Amúgy van kollégium rengeteg szoctámot és ha jól tanul akkor ösztöndíjat is kap."


PTE ÁOK általános orvos szak: kollégium 12 ezer/hó, Ösztöndíj kb. 3,7-es átlagtól szokott lenni, 5,0-nál, ami orvosin már nagyon durva kapsz csumi 17 ezret, a szoctám szintén nevetségesen alacsony 10 ezer körül van. Szóval ez szerintem tárgytalan, az egyetemi juttatásokra a műszaki szakokon kívül nem lehet számítani, mert jó esetben a kolit éppen fedezik, de akkor még nem ettél stb.


"A másik meg én nemtudom mivel lehetne itthon tartani mert ha megnézzük külföldi fizetésekkel Mo nem tud harcba szállni mert külföldön minden jóval magasabb áron is van."


Mondjuk normális fizetéssel? Nem érdekel, hogy mivel tud harcba szállni Mo. és mivel nem. Az állam már éppen eleget szívta, a családom vérét. Én 19 évnyi tanulás után 250 ezer forint alatt el nem kezdek dolgozni egy olyan nagy felelősséggel járó szakmában, mint az orvoslás. Mejegyzem angliában kezdő orvosként 1 millát lehet keresni, és annyival nem magasabbak ott az árak, csak szimplán nem rabszolgának használja az állam az embereket.


"Ha valaki egy szar diplomát szerez meg és nincs kereset a piacon akkor neki kell küzdenie és neki kell a legjobb lennie benne hogy mégis képes legyen elhelyezkedni. Az azért hülyeség hogy az államnak kell biztosítani mert ha nincs rá szükség vagy épp pénz akkor az állam a hibás nem én hogy hülyeséget tanultam ( persze ezt szeretném csinálni és ezért tanultam). "


Itt van egy paradoxon, ha az állam támogatja a képzésem, akkor itthon kell dolgoznom, de hogyan dolgozzam itthon, ha nincs munka? Ezt leszámítva egyet értek az észrevételeddel.


"hanem üljenek le tanárok diákok, közgazdászok, jogászok, politikusok és akik beleláthatnak a rendszer működésébe"


Le szerettek volna ülni, a kormány nem akart a diáksággal egyeztetni.

2012. febr. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

De azt mondom ha nem tetszik ne a kormánnyal egyeztessenek hanem saját maguk alkossanak egy átlátható javuló rendszert. Diákok tanárok közgazdászok stb...


Ne a kormányra várjanak hogy legyen jobb...

2012. febr. 18. 12:51
 15/16 anonim ***** válasza:

"De azt mondom ha nem tetszik ne a kormánnyal egyeztessenek hanem saját maguk alkossanak egy átlátható javuló rendszert. "


És akkor mivel is lesz jobb?

Az van, amit a kormány törvényben meghatároz. Mégis mi a lóf.szra megyünk azzal, hogy kitalálunk vmit, amit a kormány magasról leszar???

2012. febr. 19. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%

"Amúgy van kollégium rengeteg szoctámot és ha jól tanul akkor ösztöndíjat is kap. Nem egy tehetséges szaktársam van aki egy apró faluból jött, nem Szegedről. "


Kollégiumban nincs annyi férőhely, mint ahány embernek kellene. Ha nem veszik fel, Pesten egy albérlet már alapból több tízezer forint.

A szoctám nem tudom mennyi, de max 20, de szerintem azzal is sokat mondtam.

Az ösztöndíj meg nevetséges.

A szoctám és a tanulmányi ösztöndíj együtt nincs annyi, hogy az ember egy albérletet fizessen belőle Budapesten.


"A másik meg én nemtudom mivel lehetne itthon tartani mert ha megnézzük külföldi fizetésekkel Mo nem tud harcba szállni mert külföldön minden jóval magasabb áron is van"


1. Pont azt írtam, hogy senki nem vár milliós fizetéseket, csak normálisabbakat.

Egy orvos Angliában legalább 1 milliót keres havonta (forintra átszámolva). Nyilván senki nem vár ennyit Mo-n..

De azért a 90 ezer kezdő nevetséges. Tesóm informatikusként kezdő fizetésnek nettó 200 körül kap.

Azért ennyit illene egy orvosnak is adni, nem?


2. Külföldön baromira nem minden drágább. Németországban pl. az élelmiszer nem sokkal kerül többe.

2012. febr. 19. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!