Milyen mérnökök vannak?
Üdv!
Jelenleg egy elég erős gimnáziumba járok, jövőre érettségizem! Érdekelne, milyen "mérnökök" is léteznek (neten rengetegről olvastam), melyiket nehéz kitanulni, melyiket könnyebb, illetve melyikre lesz szükség a jövőben / melyik keres elfogadhatóan?
Fizika-matek beállítottságú vagyok, erős 4-es mindkettőből. Az építész/építő is felvetődött bennem, mint lehetséges jövőbeli foglalkozás, arról esetleg valami pár mondatnyi felvilágosítást tudna valaki adni? (Konyhanyelven ha lehet, amit találtam, ott alapvető értelmezési problémáim voltak, pl. Bsc, Msc, hasonló rövidítések - ismétlem, még csak 16 vagyok :) )
Az egyetemen jelenleg kétszintű képzés folyik. Először jelentkezni kell az alapképzésre (BSc-Bachelor of Science). Elvileg ezzel is el lehet helyezkedni, gyakorlatilag még a munkáltatók nem nagyon tudják, hogy mit kezdjenek vele. Alapszak után jön a mesterszak (MSc-Master of Science). Ez az eddigi tudás bővítésére szolgál.
Reál szakokon BSc, MSc, humán szakokon BA (Bachelor of Arts), MA a képzési szint rövidítése. Ennél alacsonyabb az OKJ és FSZ képzés, az OKJ középiskolában, FSZ fősulikon van. külföldön van BEng (Bachelor of Engineering) és MEng, nálunk a BSc és MSc tartalmazza ezeket.
A mérnöki tudományágak: [link]
Én építőmérnök vagyok, úgyhogy ezt ismerem részletesen.
Az építészek főként családi házak teljes tervezésével (ha különleges tartószerkezetre van szükség akkor az építőmérnök itt is belép), mindenféle épület (emberek tartózkodására alkalmas létesítmény) homlokzati terveivel, alaprajzi elrendezéseivel, látványtervekkel foglalkozik. Továbbá foglalkoznak városrendezéssel is. Az építészek is kivitelezhetnek (általában főleg családi házakat szoktak). Emiatt fontos a szabadkézi rajz, kreativitás, művészvéna.
Az építőmérnökök tervezik az előbb említett épületek tartószerkezetét és a világon minden más létesítményt (utat, vasutat, folyószabályozást, ezek műtárgyait, hidakat, alagutat, metrót, erőműveket, híradástechnikai tornyokat, hűtőtornyokat, víztározómedencéket, víztornyokat, bunkereket, silókat, óvóhelyeket, mélygarázsokat, parkolóházakat, közműcsatornákat, kikötőt stb.), továbbá az építőmérnökök egy része foglalkozik a geotechnikával (ők készítik a talajmechanikai szakvéleményt). Ahogy a szakma nevében is benne van, főként építünk, de mi is romboljuk le a dolgokat. Továbbá vannak mérnökök (műszaki ellenőr), akik a minőség-ellenőrzéssel/biztosítással foglalkoznak (ők ellenőrzik a terveket, vasalást, hogy minden rendben van-e).
Én még a mesterszakomat csinálom, úgyhogy még nem nagyon kerestem állást, de jelenleg a hazai építőipar eddig nem látott mélyponton van...
Azt tudom, hogy külföldön elég jól el lehet helyezkedni és jól is keresnem az építőmérnökök. Jó néhány emberről tudok, akik Angliában, Németországban vagy Ausztriában dolgoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!