Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Tanítási gyakorlat - hogyan?

Tanítási gyakorlat - hogyan?

Figyelt kérdés
Jövő héten kezdem el a tanítást egy bp.-i gimnáziumban, magyar nyelv és irodalomból. Sajnos, már az egyetem alatt is éreztem, hogy nem ez a megfelelő pálya számomra, mert nem vagyok kimondottan "tanár-típus", és ez az érzésem csak fokozódott az utóbbi hetekben, az óralátogatások során. Bevallom, megijedtem!!! Szeretném megállni a helyem, de egyre inkább úgy érzem, hogy nem tudok majd mit kezdeni a diákokkal. Mindentől tartok (a tárgyi tudásom mennyisége elég lesz-e?; mi van, ha vmi triviális kérdésre nem tudok majd válaszolni és leégek? + mit tegyek, ha az osztály "krémje" észre veszi, hogy ideges vagyok és kihasználják azt, hogy nem állok a helyzet magaslatán?, stb.) Légy szí\', aki kioktatni akar (minek választottam ezt a pályát, stb.), inkább ne írjon! Tippeket szeretnék, hogyan "vágódhatnék be" úgy, hogy a tekintélyemen se essen csorba. Szeretnék izgalmas órákat tartani, "valódi" tudást átadni, de ehhez nekem csöndre van szükségem (jó...: kezelhető hangzavarra), és normális légkörre... Hogyan teremthetném ezt meg?
2009. febr. 21. 19:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Gyűjts össze egy csomó érdekességet az adott költőről, íróról, majd tippeltesd az osztályt, pl. hány éves korában adta ki első kötetét. Ebből lehet verseny is, egyből közelebbinek érzik az anyagot, ha valami közük van hozzá.


Ha van rá lehetőség, menjetek órán számítógép terembe, csinálj nekik egy totót, amire az Interneten kereshetik meg a válaszokat. Életrajzi adatokból, melyik versből való, hogyan folytatódik stb. Én számtech szakos vagyok, de amikor helyettesítettem, így dolgoztuk fel Radnóti életét, és nagyon bejött! Rengeteg dolgot megtanulnak kutakodás közben.

A tárgyi tudásod biztos, hogy megvan, de azért jól olvasd át az egész anyagot, ami az adott témáról szól.

Mosolyogj sokat. Ha nem vagy esetleg 100 % biztos egy válaszban, felelj kérdéssel.

2009. febr. 21. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ne izgulj ennyire!!! Ők diákok, nem ellenségek. :) Nyilván félsz egy picit az természetes, de próbálj higgadt maradni, ne lássák rajtad, hogy közben majd meghalsz az idegességtől. Ha eljutottál idáig nyilván sokat tanultál, nem valószínű, hogy olyat fognak kérdezni amit te nem tudsz. Hozzánk nem régen jött "póttanár" :) és nagyon nem szerettük, mert rettentő unalmas volt. Nem érdekelte a véleményünk (a művel kapcsolatban-persze) csak mondta és mondta, megállás nélkül. Tehát javaslom próbálj velük beszélgetni, csinálj picit játékos gyakorlatokat, kérdezd meg, hogy érthető-e, mondd, hogy nyugodtan lehet kérdezni... Komolyan próbáld legyűrni az idegességet, mert nekünk diákoknak ez csak egy óra nem több és ha remeg a kezed hamar észrevesszük és ez elvonja a figyelmünket. (Én nem gonoszkodtam a legutóbbival, de a többiek megjegyezték, hogy mlyen szerencsétlen) És persze sok múlik, milyen iskola én elég elit suliba járok, tehát közbe kiabálás, beszélgetés nálunk nincs. Reméljük, jó gimit választottál. Csak nyugi, fel a fejjel, nem lesz gond!!! Drukkolok!
2009. febr. 21. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Figyi kedves Kollegina!

A válasz majdnem benne van a kérdésedben! Annyi idióta van a zanári karokban, hogy az embertelen, szóval ne adj isten az esetleges tárgyi tudás hiánya nem hiszem, hogy nagy meglepetés lenne számukra.

A lényeg inkább az amit írsz, hogy ne érezzék feszültnek a légkört, az elején én is nagyon féltem mit is kezdek egy 32 fős osztállyal, de rájöttem, minél jobban erőlködök, annál vacakabb minden. Ha érzik rajtad azt, hogy természetes vagy, akkor máris megszűnik afeszültség és hidd el, értékeli ám a mai tizenéves korosztály, ha valaki emberszámba veszi őket és nem a tanárnénit játssza, hanem netán tud emberi lény is lenni az órán. Amint ilyen a légkör, ott nem fognak akkor neked szegezni szándékosan olyan kellemetlen kérdéseket csak azért hogy beégessenek, mert másképpen viszonyulnak hozzád. Nézd, elhiszed nekem, hogy többre tartják ők is azt a tanárt aki pl egy adott kérdésükre netán mindenféle idegeskedés nélkül megmondja a szemükbe, hogy "hát gyerekek fogalmam nincs" mintha valóban elkezdenél ott dadogni nekik és látnák rajtad, hogy ideges vagy? Egyszerűen csak add magad amilyen vagy, légy terméászetes, ne erőlködj, ne akarj olyan lenni amilyen nem vagy, és hidd el, ezt tinik azonnal levágják ám, hogy hops ez egy "jófej" vagy egy "szokásos barom" kategória, és ettől függően egész más kapcsolatban, légkörben lehetsz a diákokkal.

Nehogy attól parázz, hogy nem tudsz valamit .... ugyan .... és akkor mi van? Tudod szerintem a legtöbb tanár ott cseszi el, hogy elfelejti hogy ő is ember, és csak beleteszi magát egy iszonyú mesterséges szerepjátékba, amin persze a "gyerekek" röhögnek a legjobban. Nem kell semmi tipp bevágódásra na meg azért arra se figyelj kényszeresen, hogy "jaj csaka a tekintélyem", mert egy perc alatt kivívod az ellenszenvüket aztán vége a játéknak. Abban biztos lehetsz hogy van egy bizonyos "osztály krémje" ahogy mondod, de ők is csak úgy fognak hozzád állni, ahogy te hozzájuk. Csak rajtad múlik, hogy tekintélyelvű "tanárnénit" akarsz játszani vagy megnyered őket magadnak partnernek és akkor kellemes légkörben telik majd minden, de ehhez a természetességed kell, semmi más. Azt hiszem mondhatom tapasztalatból, hogy a tárgyi tudáés az amolyan alapvető dolog, de középiskolás korosztálynál nem a mindenekelőtti szempont.

Hát ennyi, ha akarsz valamit kérdezni, kérdezd nyugodtan, én megvallom nem szeretem a tekintélyelvű kollegákat, és pontosan tudom, hogy a "gyerekek" milyen baromi jót röhögnek rajtuk a hátuk mögött, de at is tudom, hogy van pár olyan kollega akiket érdekes móüdon egészen másképpen kezelnek, és ennek nyilván oka van. A közvetlenség. Mai tizenévesekkel nem egyszerű dolog, de ha megtalálod a hangnemet, akkor meg sok örömöd is lehet velük.

Sok sikert: Kriszti

2009. febr. 21. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindeninek a tippeket, sokat segítettetek! :)

A számtech. termes dolog sajnos nem megoldható, de ez a "versenyeztetés" és "tippelgetés" még jól jöhet, ha olyan témakört kapok, ahol megtehetem és van is értelme megtenni.

A tárgyi tudás magyar szakon azért "nehéz ügy", mert az egyetemen rengeteg mindent kell megtanulni, olvasni, stb., és az ember önkéntelenül is elkezd szelektálni, és amint végez egy vizsgával, "ürít", hogy legyen elegendő hely a következő hatalmas infótengernek... Tehát, emiatt némiképp jogos az izgalom - de az persze biztos, hogy óra előtt elolvasom a tankönyvüket és egyéb könyveket a témáról, hogy a kérdéseikre tudjak válaszolni (de ettől függetlenül az emberben szerintem mindig marad egy kis izgalom). Mindenképpen szeretnék tartalmas és érdekes órát tartani, és szeretnék "jófej" lenni - de az utóbbit úgy, hogy "ne használják ki a koromat" és ne próbáljanak haverkodni csak azért, mert jófej vagyok és fiatal.

A gimnázium, ahova megyek, nem kimondottan elit, de viszonylag a jobbak között van, a gyerekek értelmesek, úgyhogy remélem, nem lesz velük különöseben nagy gond...

2009. febr. 22. 11:03
 5/12 A kérdező kommentje:
különösebben - bocs... (magyar szak :D)
2009. febr. 22. 11:03
 6/12 anonim ***** válasza:

Szia!


Igaz én egy tanuló vagyok, de azért elmondanám én is a véleményemet a "mi" szemszögünkből is:)


Elöszőr is már rég jó, hogy ennyire akarad, hogy jó legyél. Szerintem a tárgyi tudás hiányáól nagyon kell tartanod...nem hinném, hogy tudnának olyat kérdezni amit ne tudnál. Ha pedig mégis, vedd lazán és modd azt, hogy hát akkor házi feladat, hogy Ági kérdésére megkeresitek a választ. Természetesen Te is nézz utánna a dolgoknak.


Az elején sokat segíthet ha írsz óravázlatokat, feldobod az órákat néha filmnézéssel az adott témához kapcsolódóan. Pl. belenéztek pár híres jelenetbe a kötelezőkből.


Sajnos az én iskolámba jár egy nagyon-nagyon rossz tanár. A tárgyi tudása hihetetlenül nagy, de a dolgok ott szúrta el, hogy az elején nem fegyelmezett. Most már ott tartunk, hogy elő sem vesszük a tankönyveket és egész órán beszélgetünk(a padtársunkkal). Tehát a fegyelmezésre mindenképp fordíts kellő figyelmet, persze ez nem azt jelenti, hogy ordibálj vagy hogy leküldöd az igazgatóhoz. Hívd ki felelni és mindjárt csöndben lesz mindenki.


Sok sikert! Hidd el fog menni, csak ne izgulj látványossan, mert sajnos megérezzük és ki is használjuk.


-Tündérlány(17)-egy tanítónő lánya

2009. febr. 22. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
47%

Igen-igen, csak azért vigyázz, hogy ez a fegyelmezés kérdése nevelés helyett ne menjen át idomításba. Tudod az ún. direkt nevelés soha nem jött be, ezzel együtt persze hogy lehet.


Na hát ha attól tartasz, hogy visszaélnek azzal, hogy kezdő és fiatal vagy, akkor most szólok, hogy azt a helyzetet is tudd kezelni, ha esetleg negyedikes srácok kikezdenek veled :-) Nem viccelek, tapasztalatból mondom, nálunk volt olyan kis 24 év körüli angol szakos, akire a srácok még fogadást is kötöttek mint útóbb megtudtam, hogy ki szerzi meg elsőnek. És a legnagyobb poén, hogy sikerült is az egyiknek ... na ekkor röhögtem életemben a legnagyobbat talán.


Nézd, azért a gimis korosztály már a nem a "hülyegyerek" kategória és egy 17-18 éves is bizony "másképpen" is megnézi a fiatal tanárnénijét minthogy csak tanárnéni. Szóval csak egy tanács, erre is készülj fel :-)

Kriszti

2009. febr. 23. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Szia

Leirom a volt kedvenc tancsinkat Neked es akkor hatha, ellophatsz tole par dolgot:

Angolt tanitott nekunk (emelt oraszamban) minden nap 2 orat volt velunk.

Mindenkit magazott az elso naptol, sosem mondta el, hogy hany eves, es ugy am blokk a 4 ev alatt annyit tudtunk meg rola, hogy egyedul el, enekesno akart lenni, es 5nyelvet beszel.Tehat nem ejt nappala a pasijarol frocsogott (amit utana mastol is visszahallhatsz kesobb).

Nalunk az volt az ora, hogy ha nem volt kesz a hazid akkor amikor megvolt a jelentes odamesz hozza es szolsz.Nem irt be egyest, de kovi ora elejen be kellett mutatnod,ha akkor nem volt kesz akkor karo.Hazidogara es fogalmazasra ez a szabaly nem volt ervenyes.Minden oran 10nel tobb uj szot sosem tanultunk.Peldamondatokba mindig beletett valami vicceset, vagy a legujabb-legmenobb dalszovegeket.Nagyon gyakorlatra ment, nem a konyv volt a lenyeg, de ha valaki nem volt egy angol fenomen annak is szorgalommal ossze lehetett szedni egy 3ast, mert mindig adott ki olyan feladatokat amikhez csak magolni kellett.Temazaron csak olyat kerdezett ami az oran elhangzott.

A masik kedvencunk a toritanar volt.

Bejott, felult az asztalra, es kozolte, hogy mindenki fuzettel-tollal jon orara.Ugy tudott meselni, hogy csorgo nyallal hallgattuk es a legrosszabb tori tz is 2-3 volt.Sok szlenget hasznalt, de ha mar nem birtunk magunkkal neha akkor, papir elo 3 kerdes.Es majd meglatja hogy beirja-e.(De altalaban nem irta be, erettsegi utan kiderult ezeket eltette es latta hogy mit kellmeg a doga elott atneznie velunk :)

Izgis sztorikat meselt, meg erdekessegeket amik nem volak a konyvben.Szerintem menj a fantaziaukra is: a nagyon gaz magyaros osztalytarsaim is tudnak 4-5 verset Adytol a "szifiliszes" koltotol...bocsi, de sajnos ez van aki nem olyan jo annak kell valami amihez hozzakoti az anyagot.

Most igy ennyi jutott eszembe.

Majd irok meg ha tudok, es a lenyeg hogy ne stresszelj.Es mondd meg nekik, hogy ahogy ok viselkednek te is ugy fox viselkedni veluk!

UDVVVVVVV :D

2009. febr. 24. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a további hozzászólásokat is! :) Nagyon hasznosak voltak - fűznék hozzá véleményt, de most rohannom kell, ez AZ A HÉT, amikor ÉN tanítok! :) ...
2009. febr. 24. 09:18
 10/12 anonim ***** válasza:
Na mondd csak a véleményed, tapasztalatod, én kíváncsian olvasnám ....
2009. febr. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!