Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egy kis kémia? (atomsugár gondok)

Egy kis kémia? (atomsugár gondok)

Figyelt kérdés

A következő elmeket kellene növekvő sorrendbe tenni atomsugaruk szerint:C,NA,Si,Cu,Kr,Al,Ar,N.

A könyv szerint a sorrend a következő:N,C,Si,Cu,Al,Na,Ar,Kr.

Én ebben semmi logokát nem találok!

Az Al-nak miert nagyobb mint a Cu-nek?Hogy is van ez?


2011. febr. 20. 12:13
 1/4 anonim ***** válasza:
"A periódusos rendszerben az atomsugár a csoportban lefelé haladva nő, ahogy új elektronhéjak adódnak hozzá az atomokhoz, és balról jobbra haladva csökken, ahogy az atommag töltése (a protonok száma) nő."
2011. febr. 20. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
igen ezt tudom,epp ezert nem ertem hogy miert nagyobb az aluminiumnak mint a reznek:|
2011. febr. 20. 12:18
 3/4 anonim ***** válasza:

Nagyon jó kérdés... már csak azért is érdekes, mert a réznek már a negyedik héjon is van egy elektronja. A függvénytábla viszont a réznek 128 pm atomsugarat ír, az alumíniumnak pedig 143 pm-et, szóval semmiképpen sem elírás a könyvedben.

Vészprémi Tamás Általános kémiájában azt találtam, hogy az elektronokra jutó effektív magtöltés csak enyhén nő, az atomsugár kevéssé változik, de általában csökken.

Viszont az is érdekes, hogy nem is kell a mellékcsoportokban vájkálni azért, hogy érdekességeket találjunk... az asztáciumon kívül minden halogénnek kisebb az atomsugara a tőle balra lévő kalkogénnél vagy a tőle jobbra lévő nemesgáznál... szerintem kérdezd meg a kémiatanárod.

2011. febr. 20. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
koszi szepen:D hat ez eleg bonyolult...majd megkerdezem a tanaromat
2011. febr. 20. 13:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!