Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A pedagógia alapszak mit...

A pedagógia alapszak mit takar valójában?

Figyelt kérdés
Olvasgattam a felvin és ott azt írták a betölthető munkakörökhöz ennél a szaknál, hogy középiskolai tanár. Viszont most mondta az egyik ismerősöm, hogy ez nem igaz mert csak pedagógiai asszisztens lehetek ha végzek ezen a szakon. Tud valaki valami konkrétumot?
2011. febr. 7. 10:38
 1/5 anonim ***** válasza:
Manapsag egy alapkepzes utan meg nem kapod meg a tanari diplomat (csak egy pedagogia bolcsesz diplomat kapsz), hanem el kell vegezned egy tanari mesterkepzest is. Ha tehat valaki kozepiskolai tanar akar lenni pedagogiabol, el kell vegeznie a tanari mesterkepzesi szakot.
2011. febr. 7. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi!
2011. febr. 7. 12:58
 3/5 anonim válasza:
de ennek így semmi értelme... középiskolában mit tanít egy pedagógiát végzett?
2011. febr. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A pedagógia (BA) alapszakon a végzettséged pedagógia alapszakos bölcsész lesz, amely nem jogosít oktatási feladatok ellátására.


Ha nem szeretnél továbbtanulni a képzés után, választhatsz nevelési vagy oktatási asszisztens specializációt a szakon belül.

A tanulmányaid során megismerkedsz a pedagógia különböző tudományterületeivel, mint neveléstörténet, neveléselmélet, oktatáselmélet, nevelésfilozófia, nevelésszociológia, több kurzus alkalmával tanulsz majd pszichológiát, kommunikációt stb. Betekintést ad a bölcsődei-, óvodai-, iskolai nevelésbe, gyermekvédelembe, alternatív pedagógiákba, sajátos nevelési igényűek nevelésébe.


A specializációs tanulmányok megfelelően felkészítenek ugyan a nevelési asszisztensi (pl. a gyermekvédelem és sni területén is), vagy oktatási asszisztensi (sok médiainformatikai, oktatástechnológiai kurzussal tűzdelve) munkára, de nem könnyű vele elhelyezkedni.


Lehetőségek elsősorban:

a szakképzettségnek megfelelő nevelői tevékenység tervezésére, szervezésére; a pedagógiai programok, az iskolai vizsgáztatási és értékelési rendszerek kidolgozásának segítésére; a szakterületi kutatási eredmények értelmezésében és gyakorlati alkalmazásában való közreműködésre; az oktatással kapcsolatos államigazgatási feladatok ellátásában való közreműködésre; iskolarendszerű és iskolarendszeren kívüli oktatási és nevelési feladatok segítésére; intézményfejlesztésben való közreműködésre; szakképesítésüknek megfelelő speciális pedagógiai szolgáltatások szakszerű végzésére; alapszintű pedagógiai jellegű ismereteket igénylő munkakörök betöltésére oktatással foglalkozó szervezetekben (pl. iskolákban, önkormányzatoknál, minisztériumokban).


Tudni kell azonban, hogy pedagógiai asszisztensnek diplomával nehéz bekerülni, mert oda általában elég az OKJ végzettség, kevés helyen kérnek pedagógiai oklevelet.

Tehát a pedagógia alapszakos diploma a közhiedelemmel ellentétben nem ad pedagógiai asszisztens szakképesítést.

Ugyanis a ped. assz. egy érettségire épülő középfokú OKJ végzettség.


Amennyiben középiskolai tanár szeretnél lenni a pedagógia BA szakosok számára van lehetőség továbbtanulásra tanári mesterképzésben.


Erre már a BA képzés során "készülni" kell, hiszen második évfolyamtól 50 kredit értékben választani kell mellé második tanári szakot alapozó modult (mondjuk pl. magyar szakból), ezt pl. a nevelési asszisztens specializáció helyett tanulod majd. Így az alapszakos diploma megszerzése után jelentkezhetsz pl. pedagógiatanár-magyartanár szakpárra (kötelező a 2 szak!).


Ez a képzés mester szinten (korábbi egyetemi szint) folyik. A mestertanár oklevél feljogosít 5-12. osztályban (tehát általános- és középiskolában is!) való tanításra a szakjaidból.

Amennyiben a tanári pályát választod, érdemes a pedagógia mellé egy olyan szakpárt választani, aminek magas az óraszáma (pl. magyar, töri, idegen nyelv stb.), mert nem biztos, hogy el tudsz helyezkedni pedagógiát oktató intézményben, ugyanis ezekből általában megyénként 2-3 létezik. Fontos tudni, hogy általános iskolában nincs pedagógia tanítás, így ez a szak középiskolában hasznosítható!


A pedagógiatanári diplomával lehetőséged nyílik a pedagógiai tárgyak oktatására:

1. középiskolákban az oktatás szakmacsoport képzéseiben (pl. ilyen a korábbi óvónőképzős, pedagógia tagozatos középiskolai osztályok mai megfelelője),

2. közép- és felsőfokú szakképzésben, pl. pedagógiai- és gyógypedagógiai asszisztens, csecsemő- és kisgyermeknevelő, gyermekfelügyelő, gyivi ügyintéző stb. képzésekben.


Ezen kívül a közoktatási/tanácsadó intézményekben elhelyezkedhetsz:

1. pedagógiai tréningek és különböző csoportos foglalkozások vezetésére,

2. pedagógiai szaktanácsadásra,

3. kollégiumi/diákotthoni nevelőként.


Alkalmazható nem pedagógusi munkakörben végzendő oktatási feladatok ellátásához, pl.:

1. pedagógiai szolgáltatások,

2. oktatásigazgatás területén,

3. pedagógiai sajtóreferensi feladatok stb.

2011. júl. 20. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod, nagyon hasznos!
2011. júl. 22. 08:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!