Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért szeretik többen a humán...

Miért szeretik többen a humán szakokat, mint a reál szakokat?

Figyelt kérdés

Nekem sokszor felfoghatatlan. Én például jobb vagyok reálból, mint humánból.

De a reálhoz csak logikus gondolkodás kell.


2011. jan. 10. 22:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
98%

Ez több okra vezethető vissza.

1. Ha megfigyeled, a sokszor emlegetett ún. alapműveltség szinte kizárólag lexikális tudásból, humán tudományterületen megszerzett tényanyagból áll. Írók, költők életművének ismerete, történelmi tájékozódás, épületek, szobrok ismerete, idegen nyelvek, stb. Vagyis az a művelt, aki ilyeneket tud. Aki jól tud számolni, jó fizikából, kémiából, az nem művelt. Jó, hogy tudja, de a műveltség nem ebből áll. Ezt legjobban talán a középiskolai érettségi bizonyítja, ahol a kötelező tárgyak közül csak a matematika reál tárgy.

2. A humán tudományterületek sokak számára könnyebbnek bizonyulnak. El kell sajátítani jókora ismeretanyagot - aztán néhol ennyiben ki is merül minden tennivaló. Könnyebben tanulhatóak, több bennük a klisé, a kész anyag, amit már csak alkalmaznod kell. Reál tudományokból kevés a megtanulható, száraz tényanyag, ott a kevés tétel, törvény alkalmazása teszi ki a tudomány nagyobb részét, ehhez sokkal többet kell gondolkodnod, ami igen fárasztó.

3. Az első pontban említett kissé egyoldalú műveltségkép miatt előítéletek élnek a humán és reál tudományágak művelőivel szemben: sokak szemében a humánosok művelt, értelmes, konszolidált emberek, a reálosok meg sötét bunkók. Ezért a tudományokat is ez alapján értékelik.

4. A reáltárgyak oktatása itthon eléggé gyenge, ugyanis minden egyes reáltárgynak megvan a mérnöki vagy más jellegű szakpárja, amivel nem sokkal több tanulás mellett nagyságrendekkel több pénzt lehet keresni, így a legjobb reálos elmék inkább mérnököknek állnak, a katedrát csak a középszerű emberek választják, akik az egyébként sem könnyű reáltárgyakat nem biztos, hogy élvezetesen tanítják. Humán tárgyakból a túlképzés és a kisebb képzési spektrum (egy magyar szakos pl. nem nagyon válogathat, mi legyen, ha végez) miatt több tehetséges, jó képességű ember dönt a tanári pálya mellett.

5. A reáltárgyak nagy mértékben építenek a gyakorlati tapasztalatokra. Fizikai, kémiai törvényszerűségeket nagyon nehéz megérteni úgy, hogy valaki az életben nem látta őket. Mivel a mai ifjúság egyre inkább a való élettől elszakadva, képernyő előtt tölti az idejét, hiányoznak nekik azok a tapasztalatok, amelyekből kérdések lehetnének (pl. miért lóg nyáron jobban a távvezeték, mint télen), így nem is érdeklődnek a reál tárgyak iránt, azok számukra nem gyakorlati ismereteket adnak, hanem egy nehezen értelmezhető képlethalmazt, amit be kell magolniuk. Ezzel szemben a humán tárgyak bemagolásra szánt anyaga számukra sokkal emberközelibb, érthetőbb, mert képekkel, zenével, irodalmi művekkel és hasonlókkal csak találkoztak már.

2011. jan. 10. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

"1. Ha megfigyeled, a sokszor emlegetett ún. alapműveltség szinte kizárólag lexikális tudásból, humán tudományterületen megszerzett tényanyagból áll. Írók, költők életművének ismerete, történelmi tájékozódás, épületek, szobrok ismerete, idegen nyelvek, stb. Vagyis az a művelt, aki ilyeneket tud. Aki jól tud számolni, jó fizikából, kémiából, az nem művelt. Jó, hogy tudja, de a műveltség nem ebből áll. Ezt legjobban talán a középiskolai érettségi bizonyítja, ahol a kötelező tárgyak közül csak a matematika reál tárgy."

De akkor ehhez lehetne azt kötni, hogy most nagyon művelt, de humán irányzatból nem él meg mint műszakiból/reálból.

2011. jan. 10. 23:26
 3/11 A kérdező kommentje:

"sokak szemében a humánosok művelt, értelmes, konszolidált emberek, a reálosok meg sötét bunkók"

Ja, hogy a reálosnak nem kellet alap műveltséget tanulni?

Sokszor nehezebb bejutni reál szakra mint humánra.

2011. jan. 10. 23:29
 4/11 A kérdező kommentje:

"azok számukra nem gyakorlati ismereteket adnak, hanem egy nehezen értelmezhető képlethalmazt, amit be kell magolniuk. "

EZ fokozottan felfedezhető középiskolai gyakorlati informatikai órán. 2-3 ember van aki felfogja a többi csak bemagolja, hogy úgy kell megírni a programot.

2011. jan. 10. 23:31
 5/11 anonim ***** válasza:
72%

Persze, lehet hozzá tenni, hogy nem él meg belőle, de a szemlélet nem változik: az igazi műveltség a mi kultúrkörünkben a humán tárgyak terén produkált műveltség. A matematika, fizika, kémia hasznos, de nem műveltség.

Azt is tudom, hogy vannak olyan reál szakok, ahová nehezebb bejutni, mint humánra. Kevés, de van. Viszont az is tény, hogy az egyetemeken már-már közhelyszámba megy, hogy a TTK-sok, műszakisok milyen alpári bunkók. Ez mondjuk durva általánosítás, nagyon sok esetben nem is igaz, de akkor is ez maradt meg az emberek fejében. Nincs mit kezdeni vele.

Félreértések elkerülése végett: nem védem a humánosokat, jómagam is természettudományi területen tanulok. Csak éppen ezeket a berögződött előítéleteket nem lehet figyelmen kívül hagyni, ha ebben a témában vitázunk.

2011. jan. 11. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
67%

Rendben első, biztosan megtanultad valamilyen bölcsész szakon, hogy hogyan kell prédikálnia az embernek úgy, hogy a hatás ne maradjon el, mert felidegesítettél rendesen. Igazából annyi mindent írhatnék, de valahogy nem akarok.


Csak egy valamit jegyezz meg, vésd a fejedbe, és onnan ne engedd ki: Honnan mersz ahhoz bátorságot venni, hogy megmond másnak azt, hogy mi az alapműveltség? Egyáltalán hogy van ehhez pofád?


Mindemellett (nem, nem nézek napis.zart, gondoltam megemlítem, hogy a kulturáltságba ne köss bele, máshonnan láttam ezt a linket):

[link]

Amíg egy bölcsész ZH így néz ki, még akkor is, ha csak tölteléktantárgy..

Igazából nem is mondok semmit.

2011. jan. 11. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem a kérdésedben benne is van a válasz: A reál tárgyakhoz logikus gondolkodás kell. Na ez az, ami nincs a legtöbb embernek.

És ha valaki nem gondolkodik, akkor igenis sokkal kevesebb energia kell egy töri vagy magyar anyag bemagolásához, mint amikor valaki megpróbálja ugyanezt a "módszert" alkalmazni egy fizika, matek vagy biológia esetében.

2011. jan. 11. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Amúgy válaszolnék a kérdezőnek is.


Nem a bölcsesség az, amit meg akarnak tanulni, nem is az alapműveltség (az első szerintem túl sok esti mesét olvasott). Nézz körül gyakorin, és fordíts kellő figyelmet a "milyen szakot válasszak?" kérdésekre. Én megtettem, de már mindig előre tudtam, hogy ilyesmit fogok olvasni, pedig annyiszor reméltem, hogy nem:

"Most állok érettségi előtt, UTÁLOM A MATEKOT, milyen szakot lenne érdemes tanulnom?:)"

Remélem ez válasz a kérdésedre.

2011. jan. 11. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
89%

Kedves első válaszoló, nem teljesen értek egyet a véleményeddel. Szerintem a reál tárgyaknak legalább annyi közük van az alapműveltséghez, mint a humán tárgyaknak. Hogy miért?

Vegyünk egy példát. Mivel dicsőíted a humán tárgyakat, feltételezem, hogy olvastad az 1984-et. Aki uralja a jelent azé a múlt, a győztesek írják a történelmet. A történelem, mint tudományág hitelességét, a hatalom befolyása erősen megkérdőjelezhetővé teszi. Lásd például 1956 ellenforradalom-forradalom, vagy például a különbségek a románok és a magyarok által oktatott történelem között. Ráadásul lehet, pár száz, vagy pár ezer év múlva, a kutyát sem fogja érdekelni, hogy éppen ki volt kormányon Magyarországon 56-ban. Egyszerűen nem fontos.

Állítsuk ezzel szembe a fizikát, a bolygók, több millió év múlva is pontosan ugyanazon elvek szerint fognak mozogni, a feldobott tárgy mindig le fog esni, bárhol a Földön. Továbbá lehet, hogy hasznosabb fizikát tanulni, mint történelmet, mert egyrészt nem árt ha tudom, hogy nem célszerű beraknom a sört a fagyasztóba, vagy a hidegből bevinnem a frissen felpumpált biciklit a meleg lakásba. Továbbá Nem árt, ha az ember tudja, hogy hol van a szíve a mellkasában, hogy hogyan működik az emésztése, hogy hogyan működik a látás, a hallás. Menj be az egészség rovatba, vagy a szerelem és szex rovatba és olvass el pár kérdést. A kérdések jó egy harmada ALAPMŰVELTSÉG lenne csak éppen biológiából, nem pedig úri történelemből, vagy irodalomból. A különbség csupán annyi, hogyha nem tudom mikor született Arany abból max annyi károm szárazik, hogy égek egyet. A biológia tudás megléte, vagy nem megléte, viszont az ember életéről dönthet. Hiába vannak orvosok, ha a beteg MŰVELETLEN biológiából, nem ismeri fel, a helyzet súlyosságát és nem megy el orvoshoz.

Arról pedig még nem is beszéltem, hogy ahhoz, hogy a humán beállítottságúak kedvükre gyakorolhassák a hivatásukat, kellenek a mérnökök, az orvosok, a különböző természettudományok képviselői. De ha azt nézzük a kaját amit megeszünk is olyan emberek termelik, akik elsősorban a reál tárgyakban vannak otthon. Valamint a pénz világában is egy reál tárgy a matematika az úr.

Szóval szerény véleményem szerint a humán tárgyak megléte úri passzió (de természetesen azért jó, hogy vannak), viszont a reál tárgyak nélkül nincsen élet.

Azt még hozzátenném, hogy az egyetemi oktatás reál tárgyakból sem rossz, csak normális egyetemre kell menni, és normális szakra.

Ráadásul azt sem mondhatjuk, hogy mi reálosok műveletlenek lennék, ugyanis nekünk ugyanúgy le kellett érettségiznünk történelemből, idegennyelvből, irodalomból, a humánosokra viszont nem mondható el ugyanez mondjuk a kémia, biológia, fizika terén. Az, hogy a mi lelkecskénk nem olyan finom, és nem elvezünk el abban a pillanatban amikor meghalljuk azt a nevet, hogy Ady Endre ez úgy gondolom nem a mi hibánk.

Szóval, kicsit több tiszteletet kérek a reálosoknak, mert EZ az igazi TUDOMÁNY, nélkülünk a humánosok gyakorlatilag nem tudnának létezni.

2011. jan. 11. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
94%

" Rendben első, biztosan megtanultad valamilyen bölcsész szakon, hogy hogyan kell prédikálnia az embernek úgy, hogy a hatás ne maradjon el, mert felidegesítettél rendesen. Igazából annyi mindent írhatnék, de valahogy nem akarok. "


Szerintem az első hozzászólónak az írásából teljesen egyértelműen kiderül, hogy természettudományos területen tanul/dolgozik.

Nem azt mondta, hogy SZERINTE a humán tárgyak tartoznak az alapműveltségbe, hanem hogy az EMBEREK TÖBBSÉGE szerint.


Teljesen igaz minden, amit leírt. Manapság az a művelt, aki tudja az irodalmat, történelmet, nem az, aki tudja a matekot, fizikát, biológiát.

Annak ellenére, hogy szerintem az is hozzátartozna az alapműveltséghez, hogy meg tudjuk mondani melyik szervünk hol található, attól még az emberek többsége szerint sajnos nem az.

2011. jan. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!