Mit jelent konkrétan a számvitelben az, hogy valami tartozik és valami követel?
Semmit. Ez a számlák oldalainak a neve, de ne próbálj jelentést társítani mögéjük, mert soha nem fogod a számvitelt megérteni.
Jegyzed meg, hogy a bal oldal a T, a jobb oldal a K. Ennyi.
Ne foglalkozz vele, hogy ez minek a rövidítése… ha úgy egyszerűbb, én mindig azt mondom, hogy jegyezzék megy azt a szót, hogy “töltöttkáposzta”. Ebből tudják, hogy bal oldalon van a T, jobb oldalon a K.
A mérlegben vannak a vagyonelemek. Ami eszköz oldalon van, az alapvetően tartozik oldalon nő, követel oldalon csökken, forrásoldalon fordítva.
(Nyilván vannak kivételek szép számmal, de ezen a szinten elég ezeket tudni.)
Amikor egy gazdasági eseményt könyvelsz, mindig gondold végig, hogy milyen vagyonelemeket érint, azok hol vannak a mérlegben, és nő vagy csökken. És ebből tudni fogod, mit hova könyvelj.
Például: árut vásárolsz 100 Ft-ért készpénzért.
Mit érint?
Áru és pénztár.
Hol vannak a mérlegben?
Mindkettő eszköz oldalon.
Melyik mit csinál?
Az áru nő, a pénztár csökken.
Összerakva: az áru egy eszköz oldali vagyonelem, ami nő, és aminek a növekedését a tartozik oldalon mutatjuk ki. A pénztár egy eszköz oldali vagyonelemek, ami csökken, és ezt a csökkenést a követel oldalon mutatjuk ki.
Vagyis így könyveled:
T Áru - K Pénztár 100 Ft
Röviden:
vannak eszköz és forrástípusú számlák. Eszköznél növekedésnél tartozik, csökkenésnél követel. Forrásszámlán fordítva. Azt kell tudnod, melyik milyen típusú.
Így, így, ahogy az előttem szólók írják.
Amikor el kezdtem tanulni a számvitelt, emlékeim szerint a mérleg felépítését tanultuk meg. Aztán rengeteg időt fordítottunk a gazdasági események elemzésére.
Megtanultuk a négy alapvető esetet elsőre:
I. Eszköz nő, eszköz csökken
II. Forrás nő, forrás csökken.
III. Eszköz csökken, forrás csökken
IV. Eszköz nő, forrás nő
Lényeg, hogy a mérleg mindig egyensúlyban maradjon.
Aztán jöttek az eredmény számlák, melyik melyik oldalra könyvelünj általában. És egy-egy gazdasági eseménynél már azt is vizsgáltuk,hogy milyen hatást gyakorol a vállalkozás eredményére.
Ez a "töltöttkáposzta" ez nagyon jó :)
ennek analógiájára lehet esetleg:
teáskanna
tankör
tankönyv
stb.
Kinek mi ragad meg...
#7
Nem azzal van a baj, hogy felcserélik. Azzal van a baj, hogy jelentéstartalmat próbálnak mögé képzelni. Például ha a fenti példámnál maradunk, hogy árut vásárolunk, akkor azon kezd el agyalni, hogy akkor most ki tartozik kinek, és ki mit követel, ami teljesen tévútra tudja vinni. Ezért mondom azt, hogy semmi jelentősége nincs a szavaknak, csak jegyezzétek meg, melyik a T és K betű. Hogy ezt honnan és miről jegyzi meg, nekem teljesen mindegy, csak jegyezze meg, hogy melyik melyik oldal, és ezt tudja betonbiztosan.
Szerencsés vagy, hogy senkit nem hallottál, akinek ezzel gondja lett volna, én viszonylag régóta tanítok középiskolában és szakképzésben számvitelt, hidd el, annak, aki most csöppen bele, ez nem ennyire egyszerű, és amennyire tapasztaltam, az ilyen egyszerű “fogódzkodók” jól jönnek, főleg azoknak, akik 16-17 évesen tanulják ezt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!