Mit csinál egy "Földmérő, földügyi és térinformatikai technikus"?
Ezzel a képesítéssel leginkább az alábbi területeken lehet elhelyezkedni:
- állami szféra (földhivatal)
- versenyszféra: kisvállalkozónál, vagy vállalatnál.
A munka jelentős része terepen történik, egy műszer segítségével (pl.: RTK, mérőállomás) a valóságban szereplő tereptárgyak pontjait rögzíted (pl.: meglévő épületek sarokpontjai) vagy leendő objektumok helyét jelölöd ki (pl.: utak nyomvonalai).
Tapasztalatok az alábbiak:
- hivatalba kihalásos alapon be lehet kerülni, de nagyon feszített a tempó, és nem a legkomfortosabb környezet (vezetőség, kollégák), valamint állami bérek vannak, amik egy diplomásnak se túl vonzóak, de technikusnak meg főleg nem, és ugyanazt csinálod mint a diplomás ...
- versenyszférában ha nagyvállalathoz kerülsz, akkor odamész ahol a munka van, tehát sok külszolgálattal jár, voltak olyan időszakaim, amikor az ország keleti felében, majd a nyugati felében volt a munkavégzés, mivel a fővárosban éltek, nekem ez azt jelentette, hogy hónapokon át hétfőtől-péntekig valami munkásszállón, vagy vendégházban voltunk elszállásolva, úgy hogy egy szobában akár 2-3 másik kollégával kellett osztozkodni. De igazából mindegy is, hogy hol élsz, mert ha 1 óránál több az odaút és tartós ideig tart a munka, akkor biztos, hogy szállásra kell készülni, egyik munkáltatónak se éri meg, hogy a munkaidődbe autózzál, és nettó 3-4 órát dolgozz. Ez mellé családot ne nagyon tervezz.
Kisvállalkozónál pedig hajtani kell, igazából amíg világos van kint vagy és csinálod, ott nem lehet megtenni azt, hogy délután 4-kor kiesik a kezedből a műszer és másnap visszamész 2-3 pontért, mert az üzemanyag, idő és sok pénz. Ha szezon van, akkor hétvégéken is nyomod, de nem valami nagy pénzért.
Én rendszeresen megkaptam, hogy bárkit találnak a helyemre úgy, hogy örüljek, hogy van munkám és lényegében igazuk volt, mert volt szakács, kamionsofőr végzettségű kollégám is. A kezembe adták a műszert kb. 5 perc volt mire bekonfiguráltuk (epoch, pontosság), papír v. digitális alapon egy térkép amin a pontok vannak, gyorsan betájolod magad, hogy hol állsz a valóságban és lehet nyomni az OK gombot amikor bemérsz, vagy kiválasztod a pontot amit ki akarsz tűzni és mutatja, hogy milyen irányba és hány métert kell menned a célig, mint egy autós navigációban, nagyrészt ennyi a munka rtk-val, mérőállomással annyi a különbség, hogy walkie-talkie-n üvöltik neked, hogy merre menjél :D
Vannak előkészületek, vagy tervezések, amikor számítógépen meghatározzátok, megszerkesztitek a kitűzendő pontokat, meg a terepi mérésedet összekötöd munkarészeket készítesz, de javában a terepen vagy, többségében egyedül, időjárástól függetlenül sétálsz egyik kezedben a műszerrel a másikban meg egy vödörrel amibe karó és kalapács van, ami a kóbor kutyák ellen nagyon jól tud jönni.
Nyilván néha beesik valami más is, amikor pl.: földtömeget számítasz. De az a rengeteg minden, amit pl.: egyetemen vernek az ember fejébe 99,9%-ban nem fog kelleni, mert vagy a szoftver, vagy a gép kiszámolja, beméri a dolgokat, és hozzáteszem a hivatalok is megkövetelik a műszeres használatot. Persze lesz majd aki rám cáfol, hogy de ő valami barlangi expedíció során, valahol a pokol mélyén igenis négyzetrácsos füzetben számolt interpolációt, irányszöget, meg mi egymást, de azok tényleg nagyon ritka és egyedi esetek, de igazából az egyetem már más tészta.
Ha pedig úgy döntenél, hogy saját vállalkozásba kezdesz, mert meguntad ezt az életvitelt és szeretnéd magad beosztani a saját idődet, akkor a jelenlegi rendeletek miatt esélytelen, mert csak felsőfokú végzettséggel és kb. 5 éves igazolt szakmai tapasztalattal kaphatod meg ehhez a már korábban említett igen "magas" tudást igénylő tevékenységhez szükséges jogosultságokat, persze az is lehet, hogy aláír neked egy erre jogosult személy, de ez szerintem etikátlan, másrészt nem ingyen teszi és szépen futod a fenti köröket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!