Tippek egy komolyabb 15-20 perces fizika előadásra?
Hát a lézer és a gravitációs elemek komplikációja között elég nagy a különbség. Szóval ez nem nagyon szűkítette le a kört hogy milyen szinten keresel témát. De pár ötlet:
Piezoelektromosság (mikrofonok működése), hőelektromosság (Peltier elemek és azokra épülő generátorok), LED-ek működése, napelemek működése, radioaktivitásra alapuló elemek/radioizotópos termoelektromos generátorok működése, tribolumineszcencia, Geiger–Müller-számláló működése, vezeték nélküli áram továbbítás, infra sugárzáson alapuló passzív hűtés, indukciós fűtés.
Néhai nagybátyám, a fiatalon elhunyt Döme, a 60-as évek közepén a Cambridge-i Egyetemen a doktorijának ezt a címet adta: "Zokni-antizokni, avagy hová tűnik a fél pár zokni a zártrendszerű mosógépből". Szerintem ez a téma még ma is aktuális, ráadásul Döme nem is tudta befejezni értekezését korai halála miatt. Az elmélet lényegét azonban hátrahagyott jegyzeteiből nagyjából össze lehetett rakni, amit az alábbiakban kifejtek.
Előfeltevésként tisztázta, hogy keverőtárcsás mosógépben ilyesmi nem történik, ezért figyelmét a forgódobos gépek felé fordította. A kísérleti megfigyelések igazolták, hogy a jelenség csak centrifugálást is tartalmazó programnál jelentkezik, ami valószínűsítette, hogy a nagy centrifugális erő miatt történhet valami szokatlan a forgódobban. Az elméleti számítások azt mutatták, hogy ilyenkor a kvantumfluktuáció miatt időnként zokni-antizokni párok keletkezhetnek, amik persze szionte azonnal újra egyesülnek is és eltűnnek. Azonban néha előfordulhat az, hogy a zokni-antizokni pár a forgódob két oldalán materializálódik. Ilyenkor már nincs esély az egyesülésre, ezért egy fél pár zokni (vagy antizokni) marad a dobon belül. Ha zokni volt a dobon belüli, akkor azzal már nem történik semmi, viszont antizokni esetén a dobban lévő zoknipárok valamelyik félpárjával egyesülve eltűnnek. Ebben az esetben nem lesz "idegen" zokni a gépben a mosás után, viszont a másik esetben előfordulhat, hogy eredetileg csak műszálas zoknikat mostunk, de feltűnik közöttük egy fél pár pamut zokni is. Az eddigi kísérleti megfigyelések számos esetben bizonyították már az elmélet helyességét, sőt egyik szobatársa (ha jól emlékszem valami S. Hawking) az ötletet sikerrel felhasználta a fekete lyukak párolgásának magyarázatához is, tehát az elmélet szinte bizonyosan helyes.
Szerintem ezt a témát is sikerrel előadhatod, főleg ha végzel mellé egy kis saját kutatást is.
:)
Indukált csatolású plazma.
Kémia analíziben igencsak elterjedt, de elsőként valami kristály növesztgetésre használták.
Nagyságrendileg 10 000 fokot lehet elérni vele.
#4 (22:28) - az éjszaka folyamán a lakószobákból eltűnő zoknikra a feketepiac működését kutató közgazdászok lelték meg a végső választ, melyről azóta dokumentumfilmet is készítettek:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!