Pedagógus vs. tanár (esetleg vs. tanító)? Mi az alapvető különbség?
Pl.
Egyes továbbképzési szakokhoz a követelmény a pedagógus végzettség.
Erre közlik, hogy a "középiskolai tanár" megnevezésű oklevél nem jó, mert az nem pedagógus. Én meg elég hülyén nézek.
Van esetleg valami jogszabályi vagy egyéb meghatározás arra, hogy ki a pedagógus és aki a tanár?
Én eddig úgy tudtam, hogy az óvodai pedagógustól kezdve a tanárig mindenki pedagógus, de ezek szerint rosszul.
Ha valaki otthon van ebben, világosítson fel legyen szíves.
Köszönöm
egy pl: "gyermek- és ifjúságvédelmi tanácsadó szakirányú továbbképzés"-hez: "A képzésben a társadalomtudomány, a bölcsészettudomány, az orvos- és egészségtudomány, a pedagógusképzés ....."
És tehát állítólag a középisk. tanár nem jó nekik. Tényleg nem értem.
ezt még eddig senki se tudta nekem elmagyarázni.
de jártam már úgy, hogy ezek külön kategóriák voltak valami űrlapon, be kellett jelölni, hogy pedagógus vagy tanár, és hirtelen elbizonytalanodtam, erre az illető közölte, hogy "hát nagyon nem mindegy".
na most már extrém kíváncsi lennék tehát, hogy mi ez a nem mindegy, és melyik mit takar pontosan.
Pedagógus az, akinek a pedagógia képzési területhez tartozó felsőfokú végzettsége van. Ilyen pl. a tanár, a tanító, de az óvodapedagógus vagy a gyógypedagógus szak is.
Plusz csavar a dologban, hogy létezik pedagógia szak is, de aki azt elvégzi, az nem pedagógus, hanem pedagógia alapszakos bölcsész lesz.
Neked van igazad, nem tudom, melyik egyetemről van szó, de pl. most csak ránéztem, az SZTE-n tételesen ki is emelik a tanárszakot:
"Ideális jelentkező:
Óvodapedagógusok, tanítók, tanárok, gyógypedagógusok, védőnők, teológusok, jogászok, népművelők, felsőfokú szociális végzettségűek."
Minden tanár pedagógus, de nem minden pedagógus tanár.
Pedagógus lehet, gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus aki nem szaktárgyat tanít.
tehát akkor az a "színtiszta" pedagógus, aki nem szaktárgyat tanít?
na de ők is elvégezték a pedagógus-szakot a tanárképzés során. legalábbis valamilyen mértékben (nyilván nem olyan mélységben, mint maga a pedagógia szakos hallgató).
osztatlan 5 éves tanárszakon van 3 félévnyi pedagógia és pszichológia, kötelező elemekkel.
megvallom, nekem csak KICSIT tisztább a dolog, de azért nem egyértelmű.
#5
arra gondolsz, hogy tehát mondjuk az óvónő és a középiskolai biológia szakos tanár is pedagógus, viszont létezik külön pedagógia szak is, akik se nem tanárok se nem gyógypedagógusok. jól értem?
"tehát akkor az a "színtiszta" pedagógus, aki nem szaktárgyat tanít?"
Nem. Nincs olyan, hogy színtiszta pedagógus. Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy "színtiszta mérnök". Nincs ilyen. Ez egy gyűjtőfogalom. Ahogy 3-as válaszomban is leírtam, az a pedagógus, aki pedagógia szakon szerzett diplomát. Egyik sem lesz "pedagógusabb" a másiknál - jogilag legalábbis. A hétköznapi életben van, aki az óvónőt vagy a konduktort nem tekinti "pedagógusnak", de ez más kérdés, és a te problémád (vagyis a felvételi) szempontjából irreleváns. Ráadásul még egyszer: a pedagógia szak még csak jogilag SEM számít pedagógus képzésnek.
Akkor most tulképpen mi is a pedagógia szak?
Úgy tűnik, ez nagyon fogós kérdés nekem, bár ahogy látom, nem csak nekem, mert már a sokadik továbbképzési szak kapcsán kerül elő, és csak néznek. Pontosabban ők s etudják megfogalmazni, definiálni.
Viszont a képzésről jut eszembe, nekem az osztatlan 5 éves tanárképzés során (azaz szaktárgy) kötelező volt a pedagógia szakot is mellé vennem, mert ha nem veszem, akkor a végén nem "xxx szakos középiskolai tanár" hanem " xx szakos bölcsész" oklevelet adtak volna. És akkoriban ez a feltehetően kicsit félreértelmezett vagy helytelenül elnevezett "pedagógia szak" tartalmazott pedagógia és pszichológia kurzusokat, és mindkettőből szigorlatozni is kellett a végén (az első 3 évben kellett ezeket letudni).
Akkor azok csak úgy voltak, hogy egyáltalán tanárnak lehessen nevezni valakit?
Mert arra is emlékszem, hogy már akkor is létezett külön "pedagógia" megnevezésű egyetemi szak, mindenféle szaktárgy nélkül. Feltehetően azóta ezeket bontották le sokkal specifikusabb képzésekre és így lett a fejhlesztőpedagógus és társai?
Hidd el, ez nagyon sokaknak nem világos.
Én pont a képzés kapcsán kérdeztem már rengeteg embert, de eddig csak vállvonogatást kaptam.
Írtad a #3-as választ, de itt is mintha lenne ellentmondás a #7-eshez képest:
"Pedagógus az, akinek a pedagógia képzési területhez tartozó felsőfokú végzettsége van. Ilyen pl. a tanár, a tanító, de az óvodapedagógus vagy a gyógypedagógus szak is."
vs
"az a pedagógus, aki pedagógia szakon szerzett diplomát"
Most akkor hogy? Tehát egyik esetben elvileg csak a pedagógia szakos bölcsész, másik esetben pedig minden olyan személy, aki pedagógiával kapcsolatos felsőfokú végzettséggel rendelkezik ???
Ez a kettő nekem nagyon ellentmond. De valószínű, sose fogom megérteni :)
Mindenesetre van, aki kifejezetten kikéri magának, hogy ő nem pedagógus, hanem tanár, és fordítva. Most legyek okos ...
még ő is? :)
végül is, tágabb értelemben tekinthető annak, csak akkor nem értem az olyan beszólásokat, hogy "hát nagyon nem mindegy, hogy középisk tanár vagy pedagógus".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!