Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Balassi Bálint a magyar...

Balassi Bálint a magyar humanizmus vagy reformáció irodalmában alkotott nagyot?

Figyelt kérdés
És a tanítója,Bornemissza Péter a reformációban,nem?Az interneten látok olyat is,hogy ő humanista is volt,reformátor is,meg olyat is,hogy ötvözte a kettőt.
2009. jan. 3. 11:05
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
a reformáció egybeeseik a humanizmus időszakával tehát mindkettő helyes.mindkettő szellemi áramlat csak a reformáció inkább vallási vonulatú változást jelentett.
2009. jan. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Én azt tudom,de a kettő még sem ugyanaz. Sylvester Jánosra se lehet azt mondani,hogy humanista.
2009. jan. 3. 11:19
 3/9 anonim ***** válasza:
de igen, Sylvester János humanista tudós is volt.a 2 áramlat szorosan összekapcsolódott, hiszem a vallási változások erősen hatottam a gondolkodásra,az irodalomra,->az egész kultúrára.az egyház dominanciájának legyőzésének alapja volt a humanista emberközpontú gondolkodás,az újítás akarása.remélem értehtő volt amit mondani akartam.
2009. jan. 3. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

itt van egy kis szemelvény ezek már nem az én szavaim,de elég jól kifejti miért is függ össze szorosan a 2 áramlat,és milyen viszonyban állnak.tehát abban igazad van,hogy nem mki humanista aki reformátor,de nagyon nehéz a kettőt élesen elválasztani.-az előző válaszoló.


A Reformáció részben szellemi örököse, részben partnere a humanizmusnak. A humanizmustól örökli az akkor legjelentősebb kommunikációs eszközt, a nyomdát, a könyvnyomtatás kézműipari színvonalát. Komoly indítást és módszertant nyer tőle a Reformáció a Biblia eredeti szövegeinek fordításához és magyarázásához. Tudományos igényt, folyamatos szellemi inspirációt, nemzetközi kulturális és kereskedelmi kapcsolatokat is örököl, hiszen a humanizmus elöl jár a fordítás, nyelvművelés, krónikaírás, tudományos és népies irodalom publikálásában. A humanista és a reformátori szemlélet szerencsés találkozása esetén megtermékenyítette egymást, nagyszerű műveket hozott létre. A legtöbb jeles reformátor humanista iskolából került ki. Mindezek mellett alapvető különbséget lehet tenni a kétféle mentalitás között.


A humanista tudós az emberi szellem művelésének az elkötelezettje: a kor kihívásaira szellemi teljesítményekkel válaszol. Ahhoz, hogy ebben a minőségében egyáltalán létezhessen, legalább nyugodt, békességes körülmények, kulturális eszköztár szükséges. Ez is egyik oka annak, hogy a humanista jól megfontolt, józan, emberi ítélettel idegenkedik a radikális változásoktól. Magyarországon pl. a mostoha körülmények szinte kizárják az általában békességes papi hivatalokban tevékenykedő humanisták működését. Az ő szemükkel nézve irracionális a XVI századi Magyarországon iskolázásról, nyomdászatról, népművelésről, nyelvművelő irodalom teremtéséről álmodni, művelődéstörténeti „aranykort” megérni, hiszen ennek ténylegesen hiányoznak a feltételei.


Ahol azonban a humanistának már nincs élettere, ott színre léphet a reformátor, aki a hit bátorságával lát neki a maga teljességében vállalt feladatának, s megpróbálja a lehetetlent. Nem menekül a nehézségek elől, hanem a nehezebbet választva, sorsközösségben marad a hazai lakossággal, a török hódoltság területein is. Ez a hűséges helytállás nem egyszer vezet máglyára, börtönbe, mártíromsághoz, de ez a hősiesség része a reformátorok keresztyénségének. A magyar reformátor – az adott helyzetétől függően – egyszerre gyülekezetalapító és szervező, lelkipásztor, vándorprédikátor, tudós és misszionárius, énekszerző és tanító, apologeta és fordító, lelkigondozó udvari pap és tanácsnok, nyomdász és szépíró – pillanatnyi szükség, avagy Isten akarata szerint. Mégis, ők az elsődleges eszközei annak, hogy kibontakozik a Reformáció, minden kulturális következményével, noha az „ügy” szolgálatát nem kötötték személyükhöz, nem kértek munkájukért világi elismerést, s általában névtelenek kívántak maradni az utókor előtt ( - megnehezítve ezzel a művelődéstörténet későbbi kutatóinak a munkáját.)

2009. jan. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
De a humanizmus és a reformáció a nagy ellentét a reneszánszban,nem? Ettől kétarcú a reneszánsz. Csak azért furcsa nekem,mert így kicsit ellentmondásos,hogy ember humanista és reformátor is lehet.
2009. jan. 3. 11:52
 6/9 anonim ***** válasza:
nem, hiszen a reformációnak a lényeg az vallás megújítása,a "régi rend" megváltoztatása,az egyházi bénító egyeduralom letörése.ehhez kellettek az olyan újszerűen gondolkodó,változtatni akaró(és tudó) emberek mint Pl.Balassi,Sylvester...tehát aki elég elszánt művelt volt,és aki hatni tudott az emberekre.tehát akik hittek a reformációban, azok többnyire humanista eszméket hirdettek,és eszközöket használtak fel.tehát épphogy nincs ellentmondás a 2 között...
2009. jan. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
a humanizmus irodalma arra törekedett,hogy az emberi életet gazdagítsa vele,a reformáció meg csak propagandaeszközként használta. Akkor egy ember hogy csinálhatta mindkettőt? Csak akkor,hogyha életében átpártolt.
2009. jan. 3. 13:17
 8/9 anonim ***** válasza:
ez nagyon erős kifejezés h. csak propagandaeszközként használta a humanizmust.de a reformációs eszméket át kellett ültetni a gyakorlatba,(pl.irodalom) és így tudták terjeszteni az "új tanokat".így valóban az eszköze volt a reformációnak,tehát abszolút logikus kapcsolat van a 2 között.egyáltalán nincs ellentmonmdás.egy célhoz eszközt rendeltek.ez egyértelmű.ma is így működnek a dolgok.
2009. jan. 3. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
A REFORMÁCIÓ PROPAGANDAESZKÖZKÉNT HASZNÁLTA AZ IRODALMAT,HOGY TERJESSZE A VALLÁST.Itt nincs szó a humanizmusról...
2009. jan. 3. 21:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!