Az igaz, hogy csak gazdag/jómódú családból származó személy mehet orvosira tanulni?
Mert csak ők tudják fizetni azt a 6 évet.
Akik pedig nem gazdag családból származnak nekik pedig esélyük sincs?
Nyilvánvalóan nagy előny, ha valaki eltart abban a hat évben és nem vagy rászorulva se a pár tízezer forintos ösztöndíjra, se arra, hogy dolgozz egyetem mellett, de nem igaz, hogy csak családi támogatás mellett lehetne teljesíteni. Bőven láttam már ellenpéldát rá.
A gond akkor van, ha a család nem csak azt mondja, hogy nem tudnak segíteni, hanem elvárják, hogy elkezdj dolgozni, és beszállj a költségvetésbe. Úgy tényleg nehéz egy orvosiba belefogni, de tulajdonképpen bármilyen továbbtanulásba, ami csak nappali képzésben tanulható, és nincs levelező/távoktatás.
#3 Lol. Most diplomáztam matek szakon. Ismerek mindenkit a szakon és senkiről se tudom, hogy a szülei matematikusok lennének (az ellenkezőjét sokakról tudom). Vagyis van egy, akinek fizikusok a szülei. Egyáltalán nem mondanám a matek szakot belterjesnek, sosem hallottam még. Az igaz, hogy kevesen vagyunk, de ez azért van mert sokan nem jók matekból, aki mégis, az vagy mérnök vagy informatikus akar lenni, illetve nagyon kevesen tudják mit csinál egy matematikus, kevesen hiszik el, hogy ez egy értékes szak. Sosakról tudom hogyan választották ezt a pályát és nagyon nem így. Én anyukám pl zenetanár.
Állami támogatás, nem kell tandíjat fizetni. Igen, nehéz dolgozni orvosi mellett, és kevés az ösztöndíj, tehát jó, ha valaki el tud tartani közben. De vannak kollégiumok is pl. Szerintem nem kell nagyon gazdagnak lennie a családnak ahhoz, hogy a gyerekét +6 évig el tudja tartani. Plusz a 'gyerek' dolgozhat nyáron vagy alkalmanként. Egy-egy korrepetálós bevétel is jól tud jönni, az meg nagyon rugalmas. Nagyon sokat lehet keresni vendéglátósként főszezonban pl. (a nagyon sokat diákviszonylatban értem)
Vannak tanulmányi és szociális ösztöndíjak, pályázatok stb. 3 éve 40k is elég volt egy hónapban koli díjjal együtt nekem diákként. Most ez azért jóval több volt (100 körül).
Abban van igazság, hogy az orvosi rengeteg időt és energiát igényel, ráadásul talán ott a legtöbb az olyan óra, amin muszáj részt venni, nem tudod otthoni tanulással bepótolni. Emiatt pedig gyakorlatilag lehetetlen mellette állandó formában dolgozni. Ráadásul amíg mondjuk műszaki vagy gazdasági területen 2 év után megcsíphetsz gyakornoki helyet, orvosival ez nem működik.
Szóval igen, szükség van arra, hogy vagy a család fedezze a megélhetésed, vagy diákhitelből finanszírozd az egyetemi éveid. Én úgy gondolom, hogy egy alsó-középosztálybeli családnak ez nem kéne, hogy gondot okozzon, de persze a realitás nem ez - egy háromgyerekes békéscsabai pedagógus-házaspár nem engedheti meg magának hitelfelvétel nélkül, hogy az elsőszülött Szegeden tanuljon orvosnak...
Kell, hogy valaki 6 évig eltartson, akár albiban, plusz a könyvek, eszközök amik menetközben kellhetnek belekerülnek párszázezerbe. Persze jól kell kereskedni a könyvekkel, jegyzetekkel, így csak forgatod benne a pénzt, és minimális megy el a végén.
A tandíjat nem kell fizetni, ha tanulsz, de tény, hogy úgy nem lehet elvégezni, ha önellátó vagy.
Igaz, lassan 40 éve, de anyukám szegény, egyszerű (középfokú végzettségű szülők) családból jött és elvégezte bukás nélkül, koliban lakva 5 másikkal egy szobában, nagyjából ösztöndíjból élve.
Most is biztosan meg lehet így oldani, de ehhez kötél idegek kellenek, főleg a kolis részéhez, hogy másokat elviselj és tanulj is olyan közegben.
Ha 18-19 évig el tudtak tartani a szüleid, akkor nagy eséllyel +6 év nem okozna nekik gondot, persze vannak váratlan helyzetek.
Ha nem tudsz otthon lakni, mert nem a környéken van az egyetem, akkor pedig majdnem ugyanannyira drága orvosisként az élet, mint bármi más szakon tanulónak. Amit meg kell venni, azok egy részét használtan is lehet, illetve el is adhatod utána. A negyedik évtől sokan dolgozni is tudnak mellette, ha még ösztöndíjakat is kapsz, akkor akár szülői segítség nélkül is boldogulhatsz.
Egyáltalán nem igaz, hogy gazdag szülők kellenek hozzá. A diákhitel is egy opció kiegészítésnek, ha nem százezreket veszel fel minden félévben, akkor nem vészes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!