Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetemen mi egy költségtéríté...

Egyetemen mi egy költségtérítéses hallgató kötelezettségei?

Figyelt kérdés

A pénz kifizetésén kívül miket kell teljesíteni egy önköltséges szakon lévő hallgatónak? Van pl. max félév amin belül teljesíteni kell, előírt minimum tanulmányi átlag, vagy akár végig 2-essel is lehet teljesíteni?


Kifejezetten az SZTE érdekelne, próbáltam végigvenni a TVSZ-t de nem nagyon találtam meg azt az infót, amire szükségem lenne.



2023. júl. 15. 19:04
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Lehetsz végig 2-es is akár, és már járhatsz 10 évet is egyetemre 3 helyett, ha lusta vagy és jó sokáig szeretnéd élvezni az egyetemi életet, és elverni a pénzt.

Amúgy én is önköltségesre megyek, szóval minket nem fognak úgy kötni átlaggal, mint az államisokat. De persze, ha megvan az átlagod, akkor adhatsz be kérelmet, hogy szeretnél államira járni. Mondjuk én semmiképp nem akarok/magamnak fogom fizetni, munka mellett csinálom majd levelezőn/.

2023. júl. 15. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Vannak egyetemek, ahol bizonyos időn belül kell teljesíteni tárgyakat, illetve szabályozzák a vizsgaalkalmak számát stb. Meg kell nézni az adott egyetem szabályzatát.
2023. júl. 15. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
13%

Ha megvan a kredited elvileg mindegy milyen a teljesítményed, mehetsz következő félévre. A kötelezettségek közé tartozik hogy kifizesd a pénzt, bejárj az órákra és vizsgázz le mindenből.

Azért azon érdemes lenne elgondolkozni hogy ha kettessel akarsz átevickélni akkor miért járnál oda egyáltalán? Ráadásul pénzért? Egy önérzetes tanár/prof így nem fog neked diplomát adni ha látja hogy végig épp csak a minimumot próbáltad/tudtad elérni, akkor sem ha az évek alatt milliókat pengettél ki érte.

2023. júl. 15. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
3. A tanárok nem tudják, hogy ki a költségtérítéses hallgató, szóval ne írj már marhaságot.
2023. júl. 15. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
Persze nem tudják 😂 amúgy meg mi köze a költségtérítésnek ahhoz hogy ha kettessel vergődik végig, nem fogják neki odaadni a diplomát. Egy államist se hiszem hogy átengednek így.
2023. júl. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
65%
Csak tájékoztatok mindenkit, hogy a 2-es, vagyis elégséges azt jelenti, hogy elégséges a tudás, tehát, ha nem is egy fényes eredmény, a diplomát ki fogják adni. Különben sehol sem lennének kettes érdemjegyek, és hármastól kezdődne minden.
2023. júl. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
73%
Költségtérítéses képzésre 4 ok miatt megy a hallgató: 1. nincs elég felvételi pontja/bizonytalan, hogy eléri-e a ponthatárt; 2. lemaradt a jelentkezésről így keresztfélévben kezdi meg az évet; 3. olyan főiskolára/főiskolából verbuvált egyetemre megy (régen kb 10 egyetem volt az országban, csak a finanszírozási formák miatt változtatták meg a főiskolák ,,rangjait", egyébként a régi egyetemek most is sokkal keményebbek és rangosabbak, mint amelyek csak magukra vették a ,,címet") a hallgató, ahol kizárólag önköltséges képzések vannak; 4. nem szeretné aláírni a hallgatói szerződést. A költségtérítéses hallgatót ugyanazok a felsőoktatási szabályozások érintik, mint az állami hallgatókat: tehát ugyanakkor van szorgalmi és vizsgaidőszak, ugyanúgy részt kell venni az órákon (szemináriumok, gyakorlatok szigorúan névsorosak- ha nem veszel részt, kirúgnak az óráról, kövi félévben, ha nincs ráépülő tárgyad felveheted vizsgakurzusnak (önállóan felkészülve), ha fontos gyakorlati tárgy, akkor egy évet csúszhatsz is vele- emiatt szoktak pl 1-2 szemesztert ráhúzni sokan), ugyanúgy el kell készíteni a prezentációkat, műhelymunkákat és ugyanaz a teljesítményértékelés vonatkozik rád (én tanítottam levelezőtagozaton fizetős (2 diploma van ingyen a bolognaban, úgyhogy innen következtetek vissza a statuszra) felnőtteket is és ugyanúgy vizsgáztattam őket- nem néztem meg, ki milyen diplomával rendelkezik és ki milyen támogatással végzi a képzést- a teljesítményt értékeltem és egyébként a tanszéki saját kutatás mellett a fene se foglalkozik =bocsi= a diákok privát dolgaival..). Ha nemérdekel és sz_r az átlagod, az a te esetedben semmit nem fog jelenteni, hiszen se szoctámot, se kolit, se ösztöndíjat nem fogsz kapni költségtérítésesként (esetleg benyújthatsz egy kérelmet, hogy ha van rá keret a tanulmányi eredményedre hivatkozva soroljanak át állami tagozatra)- viszont, ha már esetleg most tudod, hogy nem fog kifejezetten érdekelni a szak, akkor teljesen felesleges egy rakat pénzt elkölteni :/ Általában 60% alatt nem adunk elégségest, de ez a szakon belül tanárokként is eltérhet-mint íratlan szabály- nálunk pl 65% volt a basic, mégis csak a tróger bukott meg :D A kreditszerzéssel kapcsolatban: neked is teljesíteni kell az előírt kreditszámot (ált 30 a kötelező de választhatóval bővítheted is- azonban figyelned kell, hogy 1: a választottat teljesítsd, vagy fizetni kell érte pluszban; 2.től sok kreditet nem vehetsz fel pluszban, mert egy adott érték felett szintén fizetned kell- szóval a lényeg a balance, bár általában 9-5ig szépen le fognak minimum kötni, szóval sok pluszra nem biztos hogy lesz mozgástered:D), ill. megvan hogy egy tárgyat max hányszor vehetsz fel (3x egyedül, 4x csak engedéllyel)- ha azt nem tudod teljesíteni akkor kirúgnak az egyetemről-mindegy, mennyit fizetsz és milyen szépen mosolyogsz. Ha nem tanulsz, az egymásra épülő tárgyakon hamar el fogsz bukni, 3 éves képzésen 6 évig is szoronghatsz egy vagyonért- nem nagy buli, ugye? Az, hogy az abszolatórium megszerzéséig önköltséges vagy, az a diplomádban nem fog szerepelni és a kutya sem fogja soha tudni/megkérdezni. Aki költségesen tanul az egyébként ma annyi előnyt nyer, hogy diploma után akár rögtön elmehet külföldre ha akar/kap ajánlatot és semmiféle kötelezettsége nincs az állam felé. Ezzel szemben a hallgatói szerződés nevében aki ma állami ösztöndíjjal tanul, az a végzést követően vagy a képzési idejével megegyező ideig Mo-n marad és dolgozik, vagy amennyiben külföldön vállal munkát, visszatéríti az oktatásának teljes költségét a magyar állam felé. Tehát akkor mégegyszer: nincs előírt kötelező ,,átlag", előírt kötelező kreditszám/szemeszter (félév) azonos az államis hallgatóékkal; félévente van befizetési kötelezettség (átutalással), amelyet két összegben is rendezhetsz (erről számlát fogsz kapni). Lehetőség van az államiról lecsúszni (ha rossz az átlagod=nincs meg az előírt félévi kreditszámod, automatikusan átsorolnak!) költségesre és költségesként (kérvénnyel) átsorolódni államira is. Amennyiben a BA-t végig költségtérítéssel viszed, MA/MSc-re ugyanúgy jelentkezhetsz állami vagy költségtérítéses képzésre. A felvételi pontok esetében az egyetemi keretszámoknál megvan, hogy hány költségtérítéses és hány állami ösztöndíjast lehet az adott szakra felvenni (önköltségest kevesebbet); a költségtérítésnél azért alacsonyabbak a pontok egy kicsivel, mert ezzel kompenzálják a hallgatót aki nagyon beszeretne kerülni és ezért az egyetemi kasszába csenget is..ugyanakkor a központi pontkalkuláció attól is függ, hogy éppen hány diák, milyen eredménnyel és milyen rangsorral választja az adott képzést- azonban még ez sem jelenti azt, hogy bármelyik tanárod tudni fogja, hogy te milyen finanszírozásban tanulsz/hogy jutottál be- mert nem ők végzik a felvételi adminisztrációt, ők csak tanítanak és vizsgáztatnak majd, bármi mással a tanulmányi osztályra kell majd diákként pluszba szaladgálnod (diákig., erasmus, költsképzés (pénztár), index (aka ellenőrző) stb), míg ha a képzéssel kapcsolatosan szeretnél majd ügyet intézni akkor meg a képzési referenshez kell majd menned (pl.vizsgaidőpontot kiíratni, elmaradt órákról infót szerezni, igazolást leadni és bármi közvetlen egyéb):) Sok sikert, remélem tudtam segíteni:)
2023. júl. 16. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!