Az egyetemek miért nem jobban specializált intézmények?
Hát sok intézménynél így van.
A kórházak egy része(főleg az országosak) 1 területre specializalodtak. Van onkológia, traumatologia, Korányi, stb, de ettől függetlenül más korhazakban is van ilyen típusú rendelés. Meg hát ezek inkább Budapesten vannak. Oda kb. mindenki jár.
Vidéken nincs akkora forgalom, hogy megerje, így van egy regionális intézet és oda van ömlesztve minden. De ez azért nem jelenti azt, hogy azok rosszabbak lennének.
Elősorban gazdasági érdekek miatt, valamint azért, mert így versenyképesebbek. Szegeden az SZTE előtt volt 4-5 főiskola, egyetem, amik mind nagyon jók voltak a maguk területén, de külön-külön egyikük se lett volna akkora név, mint amekkora ma az SZTE (oké, nyilván minden viszonyítás kérdése, de ha kilépünk Budapestről, azért a TOP 3-ban vastagon benne van), sem a hazai, sem a nemzetközi diákok részéről.
Egyébként nincs igazad. Nézd meg a Harvardot. Nem gondolnám, hogy "szatócsbolt féle gagyi" lenne, ennek ellenére bölcsészettől a jogon át, gazdasági, természettudományi, műszaki, művészeti, stb. képzéseik vannak, és teljesen jól elvannak. Egyébként pártunk és kormányunk vissza-visszatérő elképzelése egy Budapesti "szuperegyetem" létrehozása hasonló mintára, ami nyilván nem a semmiből jönne létre, hanem úgy, hogy az általad is említett, specializált egyetemeket olvasztanák össze, pont úgy, ahogy pl. Szegeden is történt.
Persze, a Harvard egy méregdrága magánegyetem, nem neház "jónak" lennie, bár ebben nagyrészt marketing is van, specializált területen vannak nála jobbak, pl mérnökin a MIT, vagy művészetekeben a Juilliard, de már újabb business schoolok esetében is elég nagy a konkurencia.
A "Budapesti Szuperegyetem" esetében meg kb csak hátrányok és ellenvetések vannak, pozitívum semmi, az ilyen összevonás az oktatásban amúgy is csak spórolási szándékból van, ami egyenesen vezet a minőségromláshoz.
Továbbra is azt mondom, egy intézmény eredményessége minőségen, oktatókon, hallgatókon és nagyon nagy részt marketingen műlik, egy tiszta profilú intézmény pedig előny is lehet az érdeklődők számára.
Szia
Első meglátásom:
Nem gagyik a vidéki egyetemek, csak összeolvadtak egy intézménybe, mint a Debreceni Egyetem is. A színvonala egyébként kiemelkedő, csak a presztízse alacsony Budapesten.
Egy magas beosztású üzletember ismerősöm/mentorom szerint többet kellene figyelniük toborzásnál ide(DE), mert elveszítenek sok nagyon tehetséges fiatalt ha csak Corvinusról toboroznak.
Egyébként az orvos és gyógyszerészrudomány tudtommal a legmagasabb színvonalon működik itt és nagyon versenyképes a többi magyar, de külföldi képzésekkep is.
A másik, hogy nézzük meg Budapest lakosságát es vonzáskörzetét. Miért meglepő, hogy ott több Egyetem van?
Én is inkább a saját profilos szakosodott egyetemeket részesítem előnyben, pl. ott van az ELTE, nagyon erős egyetem, mégse hallom, hogy milyen jo közgazdászok jönnek onnan, meg mennyire keresettek, meg "húú én az ELTE-n végeztem". Gazdasági szakról nekem egyből a Corvinus ugrik be, ez gondolom munkáltatóknál is így van.
Meg értem a költségvonzatát, hogy összevontak anno sok egyetemet, csak az a baj, hogy egy olyan egyetem, ami bölcsészkartól kezdve műszaki karon át orvostudományokig mindent oktat, és egy kézben van, nem vagyok meggyőződve róla, hogy hosszútávon versenyképes tudást tud adni úgy, hogy jön egy rektori utasítás, amire a karok csak néznek, hogy mi van, mert mindegyik másképp van kicsit berendezkedve, mégis egy helyre tartoznak. Ezért lenne jobb ha azonos tudomány területek tartoznának egy egyetemhez, és külön kasszán lennének stb. Vidéken mondjuk még talán értem valamennyire, bár sajna lenézettek a vidéki egyetemek valóban egy budapesti szemében.
6: az ilyen egyetemeknél nagyon hullámzó a színvonal, van, ami nagyon jó, van, ami nem. Szerintem orvosképzésben egyértelműen a SE az etalon itthon, ilyen vidéki nagy egyetemben pedig a Szegedi Tudományegyetem, a DE semmiben sem kiemelkedő.
7: Jól látod, szerintem szervezeti, anyagi szempontból sem mindegy ez. Az ELTE-hez annyit, hogy pár éve ugyan van náluk közgazdasági képzés, de ők a humán területen elsők az országban (jog, tanárképzés, társadalomtudományok), szóval azért neki is elég erős profilja van.
6 os vagyok
Elfogadoma véleményeteket de fontosnak tartom kiemelni, hogy ha a presztízst levesszük egy egyetemről, akkor a tanulmány beli LEHETŐSÉGEK max 5-10% al ha jobbak egy SE-n. Ezt is főleg a jobb műszerek és megalapozottabb oktatói háló adja.
Debrecenbe viszont most eléggé jön a pénz fejlestteni. És fejlesztenek is.
Az emberek nem butábbak Debrecenben mint Budapesten. Ezt is fixre mondom.
Egy vidéki egyetem nem teheti meg, hogy egy profilja legyen, viszon van egy csomó kar, amik specializáltak.
Én tanultam a műszaki karon, barátnőm az orvosi karon.
Én az egyedüli minőség probléma amiről hallok az mind a két területen a: modern műszerek hiánya
Viszont gyakornoki hely van bőven, ott pedig van modern cucc. Műszaki területen legalábbis így van
Orvosin viszont ez nem működik.
Egyébként akarjuk mi azt, hogy ebben az országban minden csak Budapesten legyen? Illetve miért van a fejekben az, hogx ami nem ott van az rögtön rossz?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!