Kémia emelt szóbelit mennyire nehéz kb kimaxolni?
Hát sajnos kb ugyanazt kell tudni szóbelire is, mint az írásbelire, tehát mindent. Számolásos feladatok persze nincsenek, de szerintem az nem feltétlenül könnyebbség, ha nincs különösebb gondod a számolásokkal.
Szóval azért ez elég sok anyag. Nyilván nem lehetetlen felkészülni rá 2-3 hét alatt, de nem lesz egy leányálom, az biztos.
A vizsgán 3 tételt fogsz húzni, egy "A", egy "B" és egy "C" tételt. Ezek úgy vannak összeállítva, hogy mind a 3 nagy témakört (általános, szervetlen, szerves) érinteni fogja a feleleted, de az nincs meghatározva, hogy az "A" az általános, a "B" a szervetlen, a "C" pedig a szerves, bármilyen felosztás előfordulhat.
Az "A" tétel esetén egy nagyobb témakört (pl szerves vegyületekre jellemző reakciók) kell kidolgoznod és összefüggően prezentálnod a kidolgozást segítő szempontok alapján. Ennél nincsenek megadva a konkrét tétel címek, csak témakörök vannak felsorolva, amik kb az egész követelményrendszert lefedik.
A "B" tétel vagy egy elvégzendő, vagy egy nem elvégzendő kísérlet bemutatása, értelmezése. Ezek központilag ki vannak adva és a Fazekas Gimnázium ki is dolgozta őket, amit innen le tudsz tölteni:
A "C" tétel pedig egy problémamegoldó feladat, általában valamilyen elgondolkodtató kérdés, aminek a megválaszolásához azért egy mélyebb tudás szükséges. Ezeknél is csak ugyanazok a témakörök vannak megadva, mint az A tételeknél.
A tételhúzás után lesz időd kidolgozni a tételeket. Függvénytáblát itt is használhatsz. Alapvetően önállóan kell beszélned, de ha elakadsz, akkor fognak feltenni segítő kérdéseket. Illetve ha valamit rosszul mondasz, akkor is megpróbálnak rávezetni a helyes válaszra. Nem kell nagyon félni, a vizsgáztatók általában rendesek, nem szivatni akarják a diákokat.
Amit nagyon tudok ajánlani az A és C tételekhez, az a Lénárt Gergely által összegyűjtött, korábbi A és C tétel gyűjtemény. Már jó pár éve minden vizsga után megkérdezi a diákjait, hogy milyen tételeket húztak és ezeket összeírta egy doksiba, amit a honlapjáról le tudsz tölteni és vizsga előtt ki tudod őket dolgozni. Ami azért nagyon hasznos, mert ezek a tételek évről-évre ismétlődnek, tehát van rá esély (méghozzá elég nagy), hogy ezek közül fogod valamelyiket kihúzni. Ezt innen tudod letölteni:
Illetve, ha jól látom, még pont van egy hely a Gergő szóbeli felkészítőjére, aminek most pénteken lesz az első alkalma. Erről a felkészítőről itt tudsz bővebben olvasni:
A végére pedig még annyi, hogy ne engedd el az írásbelit se. Még van 5 hét a vizsgáig, az rengeteg idő. Csinálj minél több érettségi feladatot, számolásból nézd meg a típusfeladatokat és azokat gyakorold ki jól.
Innen le tudod tölteni a B tételeket, ezeket vizsgán is úgy fogod megkapni, ahogy itt vannak:
"Ha mondjuk az írásbeli menne 60 százalékra kb akkor azzal a tudással az a három hét alatt fel lehetne készülni a szóbelire?"
Három hét sok idő, úgyhogy szerintem igen, pláne akkor ha másra nem kell mellette koncentrálnod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!