Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mennyire lenne hülyeség 4...

Mennyire lenne hülyeség 4 félév után szakot váltani?

Figyelt kérdés

Ez a 4. félévem ezen a szakon, és imádom a tárgyaim többségét, de van egy, amin egyszerűen nem tudok átmenni, viszont követelmény. Ráadásul 6, 4 félévnyi ráépülő tárgy van, szóval ha az nincs meg, nincs diploma se, bár mivel nem tudtam eldönteni, mi legyen szeptemberben, felvettem magasabb féléves tárgyakat, mintha átmentem volna, tanterv szerint haladva.


Arra gondoltam, hogy egy hasonló szakra átmennék, ahol bár ez a tárgy nincs, lehet, hogy nem lennék előrébb, mivel van egy ugyanennyire nehéz tárgy, amire szintén sok a ráépülő tárgy, viszont amivel kapcsolatban motivált vagyok egyelőre. Viszont még mindig úgy érzem, hogy érdemesebb lenne megpróbálni, mint itt szenvedni a semmiért. Egyszerűen elengedtem már azt az egy tárgyat, hogy őszinte legyek.


A két szak elég hasonló ahhoz, hogy a legtöbb eddigi tárgyam beszámítana, max. kicsivel lenne több, mint az egyébként felvehető szabad kredit, de úgy érzem, hogy még mindig jobban járnék vele. Azonban félek, hogy mit fognak a szüleim gondolni, mert így (bár nem a semmiért), de nem is ezért a diplomáért "vesztegettem el" az elmúlt két évet. Úgy érzem, hülyeség lenne az eredeti szakomon maradnom, de félek a szüleim reakciójától, hisz ha szakot váltok, a ráépülő tárgyak miatt még 3 év (tehát a végére biztos önköltséges lenne legalább 1 félév, de nem zavar, mert tettem annyit félre, biztos ami biztos). Eredeti szak is 3 éves lett volna, ha második félévben nem hasalok el azon a vizsgán. Idén fel se vettem azt a tárgyat, mert őszintén szólva tudom, hogy nem fogok tudni átmenni rajta, mivel két féléves tárgy, és abszolút elfelejtettem már, mi volt az első féléves anyag is, és mivel egymásra épült ez is, cseszhetem. Saját hibám, tudom, és most próbálom helyrehozni valahogy.


Összességében egy kis megerősítésre lenne szükségem, hogy nem jön el a világvége, ha szakot váltok, mert még mindig jobb beleugrani egy bizonytalan lehetőségbe, mint még egy évet veszíteni a semmire.

(Szüleim nem tehették meg, hogy egyetemre menjenek, ezért elég nagy a nyomás rajtam, hogy legyen diplomám. Ezért se szeretném otthagyni az egyetemet, meg mint említettem, nagyon szeretem amit tanulok, csak az a nehéz tárgy abszolút nem kikerülhető. Mindkét szak 6 féléves, és eddig 4-et használtam el. A nehéz tárgy 2.féléves lett volna). Már a második félév végén felmerült bennem a szakváltás, de nyáron anyuék meggyőztek, hogy próbáljam meg újra. Viszont attól is félek, hogy a másik szakon lévő nehéz tárgyat megutálom mikor oda kerülök, és csak azért tűnik annyival jobbnak, mint ennek a szaknak a nehéz tárgya, mert nem vettem még fel. Félek és kétségbe vagyok esve, hogy hogyan tovább.



2023. márc. 6. 10:49
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%
Hát, nagyon számít ez az aprócska infó. Tehát a szakod lényegével nem tudsz megbírkózni. Ez egyrészt simán megtanulható lenne (úgy, hogy átmenj a vizsgán), másrészt viszont, ha nem megy a nyelv, akkor felesleges erőltetni.
2023. márc. 6. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%

Oh szóval, hogy keleti nyelvek és kultúrákon (kínai) vagy jelenleg? és keleti nyelvek és kultúrák (japán)-ra mennél át? Ha nem akkor javíts ki, azért ezek elég fontos infók :D


Ha nem megy a kínai egy azzal foglalkozó szakon és a japán menne szerinted és jobban is tetszene, akkor így nem kérdéses, hogy válts.


#3-as voltam.

2023. márc. 6. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:
Igen, pontosan 😅
2023. márc. 6. 14:51
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

Elég nagy butaság volt elhanyagolnod és nem felvenned azt a tárgyat, de azt hiszem még a hét végéig tudsz beadni utólagos tárgyfelvételi kérvényt. Ha komolyan gondolod a kínait, akkor vedd fel azt a tárgyat és szedd össze magad, biztosan akadnak szakársak akikkel tudnál együtt tanulni, vagy felsőbbévesek akik korrepetálnának. 1 év csúszás nem a világ vége.


Ha szakot akarsz váltani, azzal legyél tisztában hogy a nyelvet nyilván nem lehet megúszni nyelvszakokon. Egyik távol-keletes szak sem könnyű, még akkor sem ha korábban tanultad a nyelvet - japánnal hogy állsz, ugye nem csak hirtelen felindulás? A motivációban reménykedni nem elég

2023. márc. 6. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:

A magyaron kívül három nyelven beszélek. Ezeken kívül általánosban szakkörszerűen lehetett felvenni japánt (persze ebből nem lesz nyelvvizsgája az embernek, de lényeg, hogy nem teljesen idegen számomra a nyelv), gimiben pedig koreait, és eddig minden nyelvnél nagyon könnyen jegyeztem meg mind a szavakat, mind a nyelvtani szerkezeteket. Kínainál is könnyen megjegyzem az írásjegyeket és a pinyint tónusok nélkül, szószerkezetnél is csak amatőr hibákat vétettem igazándiból. (Amúgy a felvételinél véletlen került első helyre a kínai, de mikor észrevettem, úgy voltam vele, hogy "ah, biztos a sors keze", és úgy hagytam, ami így visszagondolva nettó hülyeség, mert a japánra, de még a koreaira is meglett volna a pontom...)

Ezért gondoltam a japánra, mert hiába tanultam kevesebb ideig, kisebb intenzitással, a koreainál jobban tetszett hangzásilag, és nincsenek a tónusok, amik a buktatók nálam. Elméletben tudom, hogy a tónusokat csak meg kellene jegyezni, de egyszerűen nem hallom a különbséget köztük, csak ritkán, és így még leírva se tudom megjegyezni. Próbáltam kínaiul sorozatokat nézni felirattal, pinyinnel, minden, de semmi, holott a többi nyelvnél nagyon sokat segítettek. Hülyén hangzik az, hogy ennyire nem megy, tudva, hogy sose volt gondom nyelvekkel, hisz a nyelvtant csak érteni kell, a szavakat meg beseggelni. És ezek is csak szavak lennének, akkor meg miért nem megy :(

2023. márc. 6. 15:11
 16/25 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem menj át japánra akkor, nem tudom, hogy államin voltál vagy sem, de tudtommal szakváltáskor mindenképpen önköltségesre kerülsz (legalábbis nálunk Corvinuson így volt).
2023. márc. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
27%
Én amúgy nem is értem ezt. Akkor te hogy akartál ezzel pénzt keresni? A nyelvszak csak akkor er valamit, ha magas szintre eljutottal belőle és beszéled is rendesen. Azzal nem fogsz munkát kapni, hogy ismered a kinai/japán kultúrát.
2023. márc. 6. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:
Még talán az is opció, hogy kiiratkozok az egyetemről, visszafizetem a félévek felét, elmegyek teljes munkaidőben dolgozni, spórolok kicsit, majd újra felvételizek másik szakra? Az eredeti cél, mikor rájöttem, hogy nem lett jó a sorrend, egy mesterképzéses tolmács diploma lett volna, de most már csak elveszettnek érzem magam
2023. márc. 6. 15:49
 19/25 anonim ***** válasza:
51%

Ne iratkozz ki, utána nagyon nehéz lenne visszarázódni, én nekem mester előtt volt egy szabadfélévem, mert nem kezdtem keresztfélévben és életem legrosszabb döntése volt.


A japánnal sokra mehetsz, jelenleg egy félig japán félig magyar cégnél dolgozom és pl. folyamat keresnek tolmácsokat :), nem hinném, hogy túl rossz fizuval, illetve egyik barátnőm az ELTE-n volt koreai-n ő meg már egyetem alatt fordító gyakornok volt az egyik koreai cégnél, úgyhogy a keleti nyelvekkel simán ellehet helyezkedni, úgyhogy ne add fel semmiképp.

2023. márc. 7. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
48%
Nem keres sokat egyik tolmács sem, hanyagold a témát. Az összes nyelvszakos ismerősöm ssc-ben kotott ki.
2023. márc. 7. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!