Közgázról megéri átorientálódni data science irányba?
Jelenleg alkalmazott közgáz alapszakon tanulok, és tényleg érdekel a legtöbb tárgy amit tanulunk, és szeretem magát a képzést, de az az érzésem hogy nagyon nincs más perspektívám, mint hogy elmegyek közgáz elemzőre és életem végéig az MNB-ben dolgozok és fogadok meg.
Vagy B opció, hogy alapszak után N+1-edik Excelrobot leszek egy SSC pénzügyi osztályán.
Nyilván sokat hallottam mostanában a data science-ről, mint tudományterület, illetve szakma, és roppantul érdekesnek találom, emelett rugalmas és jövedelmező karrierútnak tűnik, amire a kereslet ráadásul csak nőni fog a következő években.
Kérdésem az lenne, hogy közgáz alapokkal mennyire lehetséges data science irányba orientálódni?
Matek és statisztika alapot nyilván kaptunk, de gőzöm sincs, hogy ez elég -e. Fogunk R-ben programozni Ökonometrián, de ahogy hallom, inkább a Python a fontosabb, meg a sima regresszión kívül még nem árt tudni extrább dolgokat, és akkor még a data miningről meg ilyesmikről nem is beszéltünk.
Meg lehet ezeket tanulni autodidakta módon, vagy érdemes belevágni valamilyen data science alapszakba (akár külföldön, bár nemsokára lesz a Corvinuson is)?
Közgáz alapokkal inkább BI, Data analyst.
A data science kőkemény matek és programozás, többen mennek oda természettudományi és műszaki területről olyanok, akiknek van affinitása a modellalkotáshoz, prediktáláshoz, tanulóalgoritmusok implementálásához, nemcsak az elemzéshez. Bár manapság minden data akármi pozíciót data sciencenek csúfolnak, lévén minden pénzéhes az akar lenni, aki összekattintott valamikor egy diagramot. Bocs. Ugyanaz zajlik pepitában ebben a szakmában is, mint a szoftverfejlesztésben.
Az alkalmazott közgáz az egyik lehető legjobb alapszak ehhez. Egy jó mesterszakot tolj be még mellé, ami Magyarországon az elte survey statisztika és adatanalitika mesterszak (lehet rá menni a szakoddal), vagy a biztosítási és pénzügyi matek mesterszak (erre is). Másik módszer külföldre menni mesterszakra, Hollandiában vannak szuper data science mesterszakok, egy évesek, olcsók (€3000 a tandíj kb.).
Nézd meg az SPM képzést is: [link]
Az se rossz ötlet, hogy tanulj rá online platformokról. Udemyről José Portilla vagy a Lazy Programmer kurzusait, Courseráról Andrew Ng kurzusait ajánlom. De szakirányú mesterszak nélkül ez sovánka lenne.
A 3-as véleményét ignoráld, nem ért hozzá.
6. Ehhez képest elég magabiztosan tolod a hülyeséget, több szempontból is.
A) Egyfelől úgy tűnik, halvány lila segédfogalmad sincs arról, hogy a közgazdászok mit tanulnak. (“Összekattintgat pár diagramot” 🤦🏼) A közgazdászok programozni IS tanulnak, többnyire Python és R nyelven, meg adatokat elemezni. SOKKAL többet, mint egy informatikus hallgató. És machine learninget, deep learninget, statisztikát, adatmodellezést sokkal nagyobb mélységben, mint például egy mérnőkinformatikus – az egyetlen félév statisztika órájukkal…
B) Nem látod át a szakma egészét, mi az, amit ehhez tudni kell. Valóban vannak helyek, ahova mérnöki tudás kell, és van 10x annyi hely, ahova a közgazdasági tudás sokkal értékesebb. A mi egységünknél egyedül a data engineerek informatikusok, a data scientistek mind közgazdászok (többnyire statisztika, ökonometria, data science mesterszakkal). Nagy multi mesterséges intelligencia osztálya.
C) Már csak önmagában azt se látod át, mi kell ehhez a szakmához. Informatika szak kell a legkevésbé. Haladó szintű statisztika viszont annál inkább. Na és kik tanulnak ilyet? A proginfó data science mesterszakán kívül az alk. matematikusok, aktuáriusok, közgazdászok, szociológusok, bioinformatikusok, biztosítási matekosok, survey statisztikusok (akiknek a bemeneti alapszakjaik a szociológusok, marketingesek és alk. közgazdászok).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!