Kulturális antropológus végzettséggel meg lehet élni?
Ha vannak kapcsolataid igen, ha nincsenek nem.
Még rövidebben: nagyon nehezen
Ennél is rövidebben: nem.
Igen, az Aldiba ezzel a végzettséggel is felvesznek.
Na jó, irónia off.
Kulturális antropológusként a versenyszférában nem fogsz olyan helyet találni, ami megfelel a végzettségednek - igen, lehet 1-2 embert mutogatni, aki tényleg hasznosítja a tanultakat mondjuk egy nagy tech-cégnél, de a hétköznapi valóság maximum egy SSC.
Akadémiai szférában el lehet vele helyezkedni, de egyrészt nagy a verseny, másrészt ahhoz képest nem túl jó a fizetés.
Nagyon szép terület, szükség is van antropológusokra, de ha nincs nagyon nagy motivációd (pl. gyerekkori álom) és nem vagy benne a top 10%-ban, akkor kb. felejtős.
A társadalomtudományok a modern üzleti élet egyik legfontosabb motorja. A Google-nek, Facebooknak, Microsoftnak saját “social data science” osztályuk van. De itt social data scientistek (szociológus-statisztikusok) dolgoznak. Ezt csak azért írom, mert a szociológia szak, amely statisztikai társadalomtudomány, az egyik leghasználhatóbb alapszak manapság.
A kulturális antropológia szak más módszertannal dolgozik, megfigyeléssel / tereptanulmánnyal. Ez is hasznos tudás az üzleti életben és mondok valamit: az egyik legnagyobb európai multinál, a vezérigazgatói területen volt egy stratéga kollégám, akinek csak ilyen végzettsége volt, és ezzel volt stratégiai menedzser, később meg elhagyott minket és marketingvezető lett egy nagy nonprofit szervezetnél.
Sajnos a magyar munkaerőpiac még a ‘90-es években él, nincsenek igazán felkészülve a jelen kihívásaira (a jövőére meg pláne nem). Itt a “helló tourist” országában az emberek nem értik, hogy a társadalomtudományok miért értékesek.
Ez ellen baromi egyszerűen tudsz védekezni. Elvégzel egy gazdasági szakot is az antropológia mellett. Vagy elmész szociológia szakra, ahol van numerikus adatelemzés, és onnan ágazol el hobbiból kulturális antropológiára, de közben dolgozol piackutatóként stb.
Összefoglalva, a kulturális antropológia egy nagyon értékes és érdekes terület, de a magyar munkaerőpiac nem értékeli, ezért mellette csinálni kell valami “hasznosat” is.
#3-mas tök jókat írsz, de azt nem írtad le, hogy pont az a "baj"a kulturális antropológiával, hogy nem társadalomtudomány, hanem bölcsészettudomány.
Nem foglalkozik adatokkal, előrejelzésekkel és társadalmi folyamatokkal.
Az antropológia elvégzéséhez nem kell a matek, szociológiához igen.
4. Igazad van, bár ezt írtam sorok között. :)
De azért a kult. antropológia is értékes, csak kell mellé valami numerikus, például szociológia + survey statisztika, vagy egy marketing szak levelezőn tökéletes.
#5 :)
Én elvégeztem 5 éves képzésben, sok-sok éve, leírom milyen munkakörökben vannak a többiek:
tanár, filmrendező, rendezvényszervező, marketinges, blogger, ruhatáros, pszichológus, muzeológus, levéltáros, egyetemi tanár, könyvtáros, restaurátor, BV-nél pártfogó felügyelő, vadász, köztisztviselő, asztalos, operatőr, tolmács, KSH-nál adatelemző. (Látható, hogy mindenki hozzátett még valamit.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!