Mi a “mérnökinformatika” szak amerikai vagy német megfelelője?
Oké. Rákerestem arra, hogy BSc Computer Engineering, és a Google azt adja ki, hogy BSc Computer Science Engineering KIZÁRÓLAG MAGYAR TALÁLATOKKAL!! (ELTE, Pécs, Debrecen) Próbáljátok ki.
Lehet, hogy van még hasonló ötlet a világban, de az első keresési eredmények alapján nem úgy tűnik.
Ami miatt megkérdeztem, mert úgy tűnik, mintha a magyar továbbtanulók természetesnek vennék, hogy a mérnökinformatika a "default" alapszak, és nem értik, hogy nyugaton nem létezik ilyen szak, mert miért is létezne? Ha valaki villamosmérnök akar lenni, akkor Electrical Engineering szakra megy, ha meg informatikus, akkor Computer Science-re.
Nem jártam mérnökinformatika szakra, de az a benyomásom van az ott végzettektől hallottak alapján, hogy az un. "mérnöki" tárgyak a computer science tárgyak rovására mennek, az onnan kijövők nem tudnak igazából rendesen programozni, még a mesterszakot végzett kollégáim szerint is "az alapokat" tanulták meg a szakon...
Klassz, hogy megint feltaláltunk valami hungarikumot. :)
Német nyelvterületen létezik olyan szak, hogy Technische Informatik. Nagyjából műszaki informatikának tudnám fordítani. Itt van a Technische Universität Berlin Teschnische Informatik szakjának tanterve:
Nekem eléggé hasonlít az itthoni mérnökinformatikus képzésre.
Sőt! Vannak egyetemek, ahol indítanak Ingenieurinformatik szakot. Ez szó szerint mérnökinformatikust jelent.
PL: [link]
Most mi a probléma? :D
Érted amúgy, miről beszélsz? Nézd meg a tanterveket, vagy kérdezz olyat, aki olyan karra jár, ahol mindkét képzés (proginfó és mérnökinfó) is van. A mérnökinformatikusok nem tanulnak kevesebb programozást, vannak szabválok rengeteg programozós tárggyal. De ez már inkább intézmény függő, hol mit oktatnak. Mellesleg a mérnökinformatikus képzés 7 féléves, míg a programtervező 6, tehát marad +1 félév a mérnöki tárgyakra, és nincs is annál több. Kivéve ha olyan szakirányra megy valaki, mert az érdekli. De a többség pont ugyanúgy szoftverfejlesztő lesz, mint a proginfósok. Igen hasonló egy szoftverfejlesztés szakiránnyal végzett mérnökinformatikus és egy prograntervező képessége, és sokkal inkább múlik egyéni adottságokon és szorgalmon, semmint a szakon. Talán proginfón egy kicsit bővebb az algoritmuselmélet és egyéb számítástudományos matek. Mérnököknek meg az analízis, rendszerelmélet, kódolástechnika...
Alapvetően a proginfó elméletibbnek mondott, de szerintem mindkét szakon van bőven elmélet és gyakorlat is. A mérnökinformatikus képzés valamivel szélesebb látókört ad az információs technológiákban, több szempontból megismerhetik a hardver és alacsonyabb szintű szoftver működését. De ez megint szakirány kérdése, csak az alapok, a lehetőség adott. Illetve mérnökinformatikus nem csak számítógéppel foglalkozhat, hanem egyéb programozható eszközökkel, hálózattal stb. Nem mondanám felesleges szaknak és tudásnak, még akkor sem, ha "mezei" szoftverfejlesztésben köt ki a végzett.
Amúgy szerintem is fura, hogy Computer Science Engineering a neve, s nem csak simán Computer Engineering, de mivel annyira közel áll hozzá, végülis érthető (csak furán hangzik).
És nem az egyetemen tanulsz meg programozni, az csak az alapokat adja. Rengeteg nyelv, keretrendszer, technológia létezik és fog még kifejlődni pár éven belül, nincs is értelme mindet tanítani, nem is lehet mindet megtanulni. Az egyetem csak bevezet ezekbe, képet ad, és szilárd tudományos, szakmai alapokat, amire építhetsz és aminek birtokában hamar elsajátíthatsz új technológiákat.
Amúgy az ismerősöd is csak egy kis mintát lát, DPR adatok alapján a mérnökinformatikusoknak magasabb az átlag kezdő bére, mint a programtervezőknek. De ez persze lehet főváros vs vidék fizetésbeli eltérés is, ha feltesszük, hogy a végzettek az intézmény környékén helyezkednek el. Az én környezetemben a legtöbb szoftverfejlesztő mérnökinformatikus végzettséggel rendelkezik, utána villamosmérnök, s végül programtervező. Mindenhol vannak okos, tehetséges emberek, és sokat tanul mindenki önszorgalomból, illetve a munkahelyén. Nem hiába számít nagyon a tapasztalat.
Ő, talán mert Magyarországon vagy? Még jó, hogy a magyar oldalakat donbja ki az algoritmus miatt a google - ehhez nem kell sok ész. Lépj a 4-5-6. oldalra és teli lesz angol oldalakkal.
De egyébként nekem egyből kidobta a definícióját angolul:
With the BSc Computer Science, you can apply for a range of computational and mathematical jobs in the creative industries, business, finance, education, medicine, engineering and science. Typical job titles include application programmer, software engineer, creative coder, video game developer and systems analyst.
Ez függ a böngésződtől vagy a keresési előzményeidtől (én pl majdnem mindent angolul keresek).
5. “A mérnökinformatikusok nem tanulnak kevesebb programozást”
Erről te teljesen meg vagy győződve? Tényleg így van? (Egyik szakra sem jártam, csak érdekel a kérdés.)
5 és 6 vagyok. Sejtettem hogy közöd se volt egyik szakhoz sem, mert akkor nem állítanál szent meggyőződéssel ennyi sületlenséget.
Ne nekem higgy, nézd meg a tanterveket. Hány tárgy, miket fed le, mennyi kredit... De ha megnézed, azt is látod, hogy intézmények között is van különbség.
Van ismerősöm innen és onnan is, ahogy írtam, nem ez a nüansznyi különbség határozza meg, kiből lesz jó programozó. És a szaknak van értelme. Ami különbség van, azt könnyebb mérnöki alapokkal megtanulni pluszban a proginfóról,ami később releváns lehet, mint fordítva (szerintem). Én örülök, hogy szélesebb képet kaptam. A szak lényege egy kicsit átfogóbb informatikai tudás, a rendszer szélesebb körű ismerete. A villamosmérnök megint más terület. Ők tényleg kevesebb programozást tanulnak, az jobban különbözik. Cserébe tanulnak mást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!