Mire számíthatok a PhD felvételi után, ahol kb. szétszedtek és a múltat hánytorgatták fel és nem értékelték szóban a munkát amit beletettem az elmúlt időszakban a felkészülésre?
Nem olyan régen volt a felvételim. Sajnos alapszakon nem igazán teljesítettem jól csak közepesen és később sem voltak nagy tudományos ambícióim így a kötelezőre mentem rá.
A COVID alatt döntöttem úgy, hogy szeretnék visszamenni és egy számomra kedves témával foglalkozni.
A témavezetőmmel, akinek hálás vagyok, hogy foglalkozott velem sikerült írnom egy cikket a kinézett témával kapcsolatban, amelyet el is fogadtak egy egész korrekt szaklektorált folyóiratba.
Megkerestem a téma egyik hazai szakértőjét is, aki biztosított a támogatásáról, amennyiben felvesznek és a témám is nemzetközileg releváns és publikációkra jó esélyt adó téma. Persze lehetne szűkíteni, de most vázlatot kellett vinnünk.
Na a felvételin jött a hidegzuhany. A témába kb. annyit kötöttek bele, hogy szűkíteni kellene majd abba, hogy amit egyeztettünk az adatokról arra nincs garancia és mi van ha nem kapom meg valamint a korábbi átlagommal sértegettek. Mintha releváns lenne a 7 évvel ezelőtti énem, amikor az az alak ma már undorító számomra aki voltam és nem is létezik már a számomra.
Persze erre nehéz volt mit mondani, de próbálkoztam megmagyarázni, hogy a mostani motivációm rendben van és van már munka a témában és az informatikai készségeket is kész vagyok elsajátítani, amennyiben kapok egy esélyt. Azt is mondtam nekik, hogy a javaslataik alapján készek vagyunk módosítani a témán hiszen most egy tervvel kellett jönni és ez nincs kőbe vésve hiszen erre van a phd első két éve, ahol a téma elméleti hátterét kell megalapozni és véglegesíteni.
Most kicsit padlóra kerültem és várom az eredményt ami simán lehet, hogy felvesznek mégis hiszen alig voltunk a szakomról össz szakirányt tekintve egyedüli jelentkező voltam és elég a felvételi pontszám kb. fele a minimum pontszámhoz. Az viszont fájt, hogy inkább a múltat hozták fel és nem értékeltek semmit abból amit eddig dolgoztam.
Természetesen, ha nem kapok esélyt és a témavezetőm ad egy esélyt jövőre újrapróbálom. Akkor már több pontot érne a tudományos tevékenység és kevesebbet az átlag. Valamint a mostani kritikákat is kitudom javítani emellett pedig a tervezett együttműködésnek is lenne nyoma ami több a szóbeli megállapodásnál. Szerencsére nem vagyok egy feladós típus.
Mit gondoltok mennyi esély van így is felvételt nyerni egy olyan szakon, ahol már Bsc hallgató is alig van doktori pedig még annyi sem.
Kinek mi a tapasztalata?
Én jártam PhD képzésre. Már BSc-n álmodoztam róla, de realitása nagyjából MSc-n lett.
Hajdanán - még másodévesen - egy rémes TDK előadást tartottam, de MSc-re összekaptam magam és elhoztam egy OTDK II. helyezést, illetve önállóan írtam cikkeket már akkor is. A felvételin senki nem hánytorgatta fel a múltat.
A doktori képzésen a téma kb. 10%-ban fontos, a megfelelő témavezető 60%-ot ad a sikerhez, a maradék az önálló produkció (konferenciák, óratartás,-stb.). Én (és sorstársaim) rengeteg kritikát kaptam, mivel nőként próbáltam műszaki területen érvényesülni, egy olyan helyen, ahol az oktatók 80%-a férfi és az átlag életkor 60. Edződni kell.
Gratulálok, hogy eljutottál addig.
Szerencsére a témavezetőm rendes és igyekszem meggyőzni, hogy ha már eddig eljutottunk bármi is lesz egy próbát tegyünk.
Az biztos még egyszer úgy nem mennék témával, hogy nincs dokumentummal igazolva, hogy milyen adatra számíthatok.
Nálunk amúgy nincs hátrányban, aki nőként jelentkezik inkább ez a lekezelő hozzáállás a jellemző, gondolom, ha valaki a bizottsági tag által van vezetve neki annyira összerakja a témát, hogy abba ne lehessen mivel belekötni.
Lényeg a lényeg, hogy remélem nem kell feladni a dolgot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!