A magyar felveteli fogalmazas elejere mit kell irni?
(A 9. Evfolyamosra gondolok)Ugye a fogalmazas harom reszbol all; bevezetes targy es befejezes
Szerintetek mit kell irni a bevezetesbe?
Mindenek előtt ne felejts el egy címet felírni!
Senkit sem érdekel, hogy mennyire jó de legyen köze a témához és legyen helyesen felírva, máskülönben ugrott egy pontod.
Én összefoglaltam, ami a feladatban a kérdés volt. Írok egy példáut mondjuk a tavalyival:
" Az elmúlt években a pandémia sokszor radikálisan megváltoztatta az életünket, például az oktatás területén is. Sokaknak jobban tetszett a digitális oktatás, míg mások viszont előnyben részesítik a hagyományos oktatást."
Legfeljebb 1-2 mondat, vezessen rá a témára, amiről írni fogsz, keltse fel az olvasó érdeklődését, illetve mindenképpen kezdd beljebb az összes bekezdést, ez formai követelmény. Arra is figyelj, hogy ne írj többszörösen összetett, nagyon hosszú mondatokat, mert senkit nem érdekel, hogy te írtál 3 hosszú mondatban annyit, mint más 15 mondatban, mert mondatszámra van megadva a feladat (10-12 mondatnál jár rá pont, 3 mondat alatt pedig nem is értékelhető a fogalmazás)! Szóval rövid (de nem tő), értelmes és stílusos mondatokat írjál!
Ezen az oldalon sok a khm...
Az 5.-re ne hallgass! Nem kell semmiféle cím, hacsak a feladat leírásban külön nem kérik. Az időd megy vele, plusz pontot meg nem ér. Semmiféle pontod nem ugrik, hacsak nem kérték. Az szintén badarság, hogy "csak valami legyen". Sejtesse a fogalmazásod tartalmát, kapcsolódjon szorosan a témához, legyen rövid és ne térj nagyon el tőle a fogalmazásban!
Több gimnáziumi magyartanár ismerősöm van, köztük az egyik az édesanyám.
Amúgy nálatok erről nem beszélt egy szót sem a felsős magyartanár, illetve nem voltál a gimnázium (vagy más középiskola) előkészítőin sem?
5-re:
Nem kell cím! Az a hatosztályos felvételinél van, de ott sem mindig. A cím egyrészt nem ér pontot, másrészt csak foglalja az amúgy is kevés helyet. A pontsoron túli írásért (ha elfogy a hely) pedig vonhatnak le külalak pontot!
Talán a legfontosabb szempont, hogy legyen 10-12 mondat, arányos a bevezetés-tárgyalás-befejezés, legyen 2-2 érv és saját álláspont. Ez így már 6-7 pont. Pontot bukni a helyesíráson és a nyelvhelyességen szoktak leginkább: sok helyesírási hibatípus eleve 2 pont levonás. Egy alany-állítmány egyeztetési hiba (gyakori) mínusz egy pont. A külalak esetében annyi a fontos, hogy szabályosan javíts (zárójel, egy vonallal áthúzva) és tartsd tiszteletben a margókat. Nem kell nagyon szépen írni, csak legyen olvasható.
6-7 pont mindenképpen reális, a helyesírás és nyelvhelyességi pontok elbukása pedig még a legjobb képességű diákoknál is benne van a pakliban, elég egy pici figyelmetlenség.
#9.
Nagyon szívesen és kéz és lábtörést holnapra! :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!