Mit jelent a potenciál gráfelméletben, operaciókutatás tantárgyból?
Tényleg csak egy függvény. Minden csúcshoz hozzárendelsz egy valós számot.
Amikor használod, akkor néha úgy képzelheted, hogy magasságot rendeltél az adott csúcshoz, innen a neve.
Néha jól jön. Például van egy konzervatív c költségfüggvényed, és az s és t csúcsok közötti legolcsóbb utakra vagy kíváncsi. Ekkor s-ből minden csúcsra meghatározhatod az oda menő legolcsóbb út hosszát, ez egy megengedett potenciál. Ha a pi(v)-pi(u) potenciálkülönbségeket levonod c-ből (kapod c' költségfüggvényt), akkor látod, hogy c' szerint minden él költsége 0 vagy nagyobb (és s-ből mindenki elérhető 0 költségű úton).
Ekkor az eredeti problémádat úgy tudod elképzelni, hogy van az s valahol egy hegységben, az összes többi csúcs valamilyen magasságban (s felett vagy alatt), és az eredeti c költségfüggvény az éleken abból áll össze, hogy a magasságkülönbség pi(v)-pi(u) költsége + valami c' veszteség (súrlódás), ahol c' >= 0.
Ha levonod a potenciálkülönbséget c-ből, akkor a magasságkülönbségek kiesnek, és csak a c' súrlódás költsége marad meg, így az s és t közötti legolcsóbb utak éppen az olyan utak, amik az olyan éleket használják, ahol a súrlódás 0. Tehát a c'(uv)=0 éleket tartalmazó részgráfban minden st út legolcsóbb, és minden legolcsóbb st út csak ilyen éleket használhat. (+ gyorsan meghatározható ez a részgráf.)
De nem biztos, hogy minden alkalmazásnál hasznos ez az analógia.
Hm.. Ez az 1.3.14-es tétel (Legolcsóbb utak részgráfjának tétele) a Frank András: Operációkutatás (2013)-ban.
Amúgy a könyv addig szinte kivétel nélkül megengedett potenciálokról ír (a potenciált talán nem is definiálja sehol, bár használja).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!