Mi a különbség a 6. osztályos és a 8. osztályos felvételi között?? a 8. osztályos nehezebb?
Többet kell tenni 8.ra 🤷♀️
De életkor és érettség függő kinek mi a nehezebb
Egyik sem nehéz. A 6. osztályos felvételit csak a hatodikosok írhatják meg, míg a 8. osztályos felvételit csak a nyolcadikosok írhatják meg. Ezen kívül van még 4. osztályosoknak is központi írásbeli is (ők a 8 évfolyamos gimikbe jelentkeznek).
A 6. osztályos felvételit jellemzően a jobb tanuló hatodikosok írják meg, akik hat évfolyamos gimikben szeretnék folytatni a tanulmányaikat. Ezek erősebb gimik.
A 8. osztályos felvételit nagyon sokan megírják. Itt nagy a szórás, mert a legalja gimibe és technikumba menő diákok is ugyanúgy megírják, mint az elit négy évfolyamos gimikbe menő diákok is.
Kicsit más jellegű a két felvételi. Érdemes megoldani egy-két 6. és 8. osztályos feladatsort és látni fogod a különbséget.
Feladatsorok itt: [link]
Egyik sem könnyű, készülni kell rá. Persze biztos van néhány kimagaslóan magas IQ-val rendelkező gyerek, akik minimális felkészüléssel vagy felkészülés nélkül is nagyon jó felvételit írnak, de általánosságban nem ez a jellemző.
Itt a statisztikában megnézheted, ha beállítod a korosztályt és a pontszámot, hogy pl. 2021-ben 54614 nyolcadikos felvételizőből egy gyerek sem írt 100 pontos felvételit, és 90 pont vagy annál jobbat is csak 285 tanuló, a felvételizők 0,5 %-ka. A 7824 hatodikosból szintén senkinek sem sikerült max. pontszámú felvételit írnia. 90 pont vagy annál jobbat is csak 102 fő írt, a felvételizők 1,3%-ka. Szerintem ez egyértelműen jelzi, hogy nem könnyű egyik feladatsor sem.
A statisztikából látható, hogy jóval kevesebb hatodikos ül neki a felvételinek, mint nyolcadikos. A 6. osztályos felvételit jellemzően jó tanuló gyerekek írják meg. Sok közöttük a kihívásokat szerető, tanulmányi versenyeken induló gyerek. Persze akad olyan is, aki szülői nyomásra próbálja meg, vagy iskolaváltás reményében, mert nem érzi magát jól a jelenlegi osztályában.
Szerintem a 6. osztályos egy picit szívatósabb, mivel ott a cél legjobb tanulók kiszűrése a sok jeles tanuló közül. A 8. osztályos központi írásbelit pedig szinte mindegyik érettségit nyújtó középiskola kéri.
A 6. osztályos matematika feladatsorban, sokkal több a szöveges feladat, mint a 8. osztályosban. A legtöbb gyereknek a szöveges feladat megy a legnehezebben, mert azok sokfélék, komplex gondolkodást igényelnek, és nehezebb felkészülni rájuk. A 6. osztályos feladatsorban fél oldalt adnak egy szöveges feladatra, aminek a felét a feladat alkérdései töltik ki, helyed alig marad a feladatmegoldásra. A nyolcadikos 10. szöveges feladatnál 1 teljese oldalad van a feladat levezetésére. A hatodikos megoldókulcsban nincs magyarázat, a nyolcadikosban van Tehát ha a hatodikos gyerekednek nem tudod elmagyarázni a szöveges feladatot, akkor marad a magántanár vagy a fizetős előkészítő. A nyolcadikosokat sok általános iskola felkészíti a felvételire. (pl. az egyik matek vagy magyar órán erre készülnek, vagy nulladik/ utolsó órában lehet felkészítőre járni) Persze emellett sokan járnak fizetős előkészítőre vagy magántanárhoz, illetve otthon is töltögetik a feladatsorokat.
A nagy mumus még mindkét felvételinél az idő. 45 perc alatt el kell készülni feladatsorral. (45 perc magyar, 45 perc matek) Gyakorlással feladatsorok töltögetésével lehet megszerezni a szükséges rutint.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!