Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy olyan sok...

Miért van az, hogy olyan sok doktorandusz be sem fejezi a PhD-képzést?

Figyelt kérdés

A doktoranduszok egy része nem szerez fokozatot, de vannak, akik még az abszolútóriumig sem jutnak el. Ennek mi az oka?

Szerintem túl sok doktoranduszt vesznek fel vagy nem tudják kiszűrni előre, hogy ki az, aki tényleg megfelelő.

Nem szeretnék neveket írni, de ismerek olyan oktatót, akinek 7 doktorandusza van/volt az eddigi években. 3-an abszolutóriumot szereztek, ők tudtommal nem folytatják, van olyan, aki az abszolutóriumot se szerezte meg és van most 3 ember, akiknek folyamatba vannak a doktori tanulmányai, ők még nagyon az elején vannak. Ha azt nézzük, hogy ennek az oktatónak 7 doktorandusza van/volt eddig és ebből egy sem szerzett fokozatot, az nem valami jó arány.

Rajta kívül ismerek olyat is, ő másik tudományterületen van, akinek szintén 7 (vagy talán 8) doktorandusza volt eddig, jelenleg senki sincs és ebből a 7 vagy 8 emberből egyetlen szerzett fokozatot, 2 eljutott az abszolutóriumig. A többi addig se.

Olyan tanárt is ismerek, akinek eddig összesen 2 doktorandusza volt, de ők sem szereztek fokozatot, az egyik el se kezdte írni a disszertációját, a másik nagyjából megírta vagy legalábbis jól haladt, de félbehagyta. Igaz, az egyiknek egészségügyi és anyagi gondok miatt kellett ezt tenni, a másiknak meg gyereke született.


Ez most csak 3 oktató példája a sok közül. Az említett doktoranduszokon kívül is ismerek olyat, aki abbahagyta. Sokkal több olyanról tudok, aki megszerezte az abszolutóriumot és otthagyta vagy még azt se szerezte meg.

Ez miért van? Létezik, hogy azért, mert mindegyik talál valami hiperszuper munkát és azért hagyja ott? Én kétlem. Azt se hinném, hogy mindegyik a családalapítás miatt.

Arról lenne szó, hogy az ilyenek amúgy már az elejétől kezdve sem voltak olyan szorgalmasak és az egyéb körülmények csak megerősítették abban őket, hogy ez nem kell nekik?

Ismerek 1-2 embert, aki PhD abbahagyása után tök jó munkahelyen dolgozik jó fizetésért, az egyikük tényleg okos és tehetséges ebben a munkában, de a másik meg egy csomó helyre jelentkezett mire valahova felvették.


Nekem ez azért nagyon furcsa mert az egy presztízs szerintem, hogy valakit felvesznek PhD-ra és azért aki oda jelentkezik, az általában tényleg akarja. Pláne ha olyan volt, hogy előtte is volt OTDK-n meg publikált pár cikket. Vannak, akik akár háromszor is jelentkeznek, mire felveszik őket, annyira akarják, de végül közülük sem mindenki szerez fokozatot.



2021. jún. 29. 22:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%

1. Nehany doktori iskolaba csak "haverokat" / "bennfennteseket" vesznek fel, akiknek kozuk nincs a tudomanyhoz, sem a "valasztott" terulethez, de ugy gondoljak, jol mutatna a nevuk elott a dr., de megfutamodnak, mikor rajonnek, hogy tenni is kene erte.

2. Nem tul kecsegteto a tanarseged fizetes, de az egyetemi tanare / kutatoe sem (ha nincs mellette biztos munkahelye), a tudomany pedig nem mindenkinek er annyit, hogy meg tobb idot aldozzanak ra kvazi feleslegesen, igy inkabb dolgoznak mashol teljes munkaidoben, erre pedig nem marad ido.

3. Termeszettudomanyos teruleten erettsegi-szeru elvaras a phd, de szinten nehez jo munkahelyet talalni, igy inkabb palyat modositanak, es tanulnak mast 5 ev phd helyett.


OTDK-helyezes, publikacio pedig sokszor semmit nem jelent, 10 eves szintu munkakkal is nyernek neha, doktori szintuvel valamikor tul sem jutnak az egyetemin. Publikacional pedig van olyan komplett egyetemi tanszek, ahol egy tucat ember publikalja ugyanazt evek ota, nagyon minimalis modositasokkal, hogy "letudjak a kotelezot".


Kutatni meg altalaban azt lehet, amire van penz. Elegge felhigult most minden, emberben es temaban is.


Vannak olyan doktori iskolak, ahova tobbszoros a jelentkezes, meg olyan is, ahol 10x annyit is felvehetnenek, csak senkit nem erdekel.

2021. jún. 29. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
25%
Rájöttek,hogy felesleges.
2021. jún. 29. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
55%

"és azért aki oda jelentkezik, az általában tényleg akarja" - ez tévedés. Sokaknak egyszerűen nincs jobb ötletük - addig is kapják az ösztöndíjat, meg elmondhatják, hogy csinálnak valami szakmait meg kereshetnek jobb lehetőséget. Vagy csináltak egy TDK-t, amúgy jók az eredményeik és egyszerűen logikus lépésnek tűnik, aztán rájönnek, hogy mégsem akarják.

Abban igazad van, hogy túl sok embert vesznek, a felvételi meg szinte semmi. A legtöbbeket p*fára veszik fel.

2021. jún. 29. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
És mi van azokkal, akik eljutnak az abszolutóriumig? Gondolom mire odáig eljut, addigra csak rájön, hogy nem akarja. Vagy nem? Az ember azt hinné, hogy egy félév vagy egy év is elég, hogy valaki el tudja dönteni, hogy neki való-e ez az egész.Vagy lehet, hogy amíg még csak néhány tanulmányt kell írni meg órákra menni addig jó és mikor már disszertációt is kellene kezdeni írni, az már nem tetszik az illetőnek és emiatt hagyja ott?
2021. jún. 30. 00:11
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Ne csak a hallgatóban keresd a hibát. A PhD-hez publikációs jövetelményeket írnak elő, és ha a témavezető nem elég erős kutatóként, nincs elég közlemény, akkor nem fog végezni a doktorandusz. Sokan nem nézik meg elég alaposan, kihez szegődnek el.
2021. jún. 30. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Kettőn (minimum) áll a vásár.


Nagyon sok a rossz témavezető, akik nem foglalkoznak a doktoranduszaikkal rendesen. Úgy nehéz megírni a doktoridat, ha a témavezetőd le se sz@r, vagy nem is ért a témához stb.


Továbbá, alacsony a doktori iskolák kultúrája a magyar egyetemeken. Az egész egyetemi képzés már az alapképzés alatt kifullad, már a mesterszakon sincs mondanivalójuk az oktatóknak a legtöbb szakon. Egyszerűen kevesek ehhez. A doktori képzésen ugyanez a csúcson.


Végül, sokan alulbecsülik a doktori iskola nehézségét. Sokan dolgozni próbálnak mellette, vagy másik képzésre is járni. Sokan nem elég fegyelmezettek.


A fenti három összekombinálva olyan súlyt helyez a hallgatókra, ami alatt a legtöbben összeroppannak és feladják.

2021. jún. 30. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
97%
Gazdasági szakra jártam, arról tudok nyilatkozni. Mivel az alapdiplomával is lehet relatíve jó munkát találni, már a mesterszakra is lepkefogó hálóval kell gyűjteni az embereket. Ugyanez hatványozottan igaz a doktorira. Emiatt nem feltétlenül mindig a legalkalmasabb embereket veszik fel. A másik, hogy az egyetemi fizetések valahol abba a kategóriába esnek, hogy "remélem, komolyan gondoltad, mert viccnek elég durva lenne". Közgazdász mesterdiplomával, jellemzően igen penge módszertani alapokkal, két nyelvvizsgával ott áll az emberke a PhD képzés közepén, el van keseredve, hogy az életben nem fogja tudni ezt megcsinálni, ráadásul ott van előtte az egyetemi bértábla, miszerint a nettó 200-ra még évtizedeket kell várnia... és akkor jön egy lehetőség, hogy figyi, hagyd ott az egészet, gyere hozzám dolgozni a mostani béred 4-5-szöröséért. Erre sajnos nem mindenkinek van lehetősége nemet mondani.
2021. jún. 30. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

"És mi van azokkal, akik eljutnak az abszolutóriumig?" - Az még nem jelent semmit, mármint ami a disszertációt illeti. Az abszolutóriumig krediteket kell gyűjteni félévente, mint a graduális képzésben. Sokmindenre lehet kreditet kapni, akár úgy is összehozhatod, hogy a disszertációdból szinte semmit sem tettél le az asztalra: lehet kapni tanszéki munkáért, oktatásért, társszerzős cikkek publikálásáért stb. (persze, saját kutatómunkáért is).

Volt ismerősöm, aki 1 év után egy 10 perces előadást sem tudott összehozni a saját kutatómunkájáról, mer egész évben minden mást csinált, csak épp a saját témájával nem foglalkozott.

Az is gyakori hiba, hogy abszolválnak, megindítják a fokozatszerzési eljárást (ilyenkor 2 év van arra, hogy megírd a dolgozatod, házi védést szervezz, kijavítsd, leadd a végleges változatot). Sok időnek tűnik az a 2 év, de közben vannak lépések, amikre akár hónapokat kell várni, így sokan végül egyszerűen kifutnak az időből.


Én ezeket az okokat látom leginkább

- nem érdekli az egész, csak hozza a minimumot, ami az ösztöndíjhoz kell (vagy csak addig van ott, amíg nem talál jobb helyet, pl. külföldi ösztöndíjat vagy ameddig itthon kap pénzt)

- túl sokat dolgoztatják a kutatóhelyén, így bár az abszolutóriumig simán eljut, mert a kreditek nem okoznak problémát, de a saját témájával nem halad és kifut az időből.

- Ez már nem gimi, nem is graduális képzés, nem állnak vasvillával mögötted, hogy hogy haladsz, sokan nem tudják jól beosztani az idejüket.

- pár ember elvérzik pl. plagizáció miatt vagy egyéb okból belekötnek a munkájába (olyat is láttam már, hogy a témavezetőt akarták kínos helyzetbe hozni, nem is magával a munkával volt baj, csak belekötöttek

2021. jún. 30. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Rájönnek, hogy nem éri meg 4 éven keresztül meglett felnőtt létükre éhezni abból a 140 majd 180 ezer forintból, amikor az MSc-jükkel ha a versenyszférában elhelyezkednek, az ötszörösét is simán megkeresik, persze nem néprajz meg ilyen alibi szakokkal, hanem pl műszaki diplomával.
2021. jún. 30. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Értem. Ami azt illeti, én pont olyan emberekről tudom, hogy abbahagyták a PhD-t, akik főleg bölcsész szakokon voltak szóval olyan rengeteg lehetőségük nem lett volna. Akiről meg tudom, hogy elvégezte, ő meg pont egy nagyon jó szakot végzett, ahol PhD nélkül is tuti mindig lenne munkája és jó fizetése.
2021. jún. 30. 11:50
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!