Fizika alapszak után hol lehet elhelyezkedni vagy nem éri meg elvégezni?
A tanárról tudok és hallottam, hogy gazdasági területen is szoktak dolgozni, de ez, hogy működik pontosan?
Folyamatosan azt, hallom, hogy nem érdemes elvégezni, menjek inkább gépész/villamos esetleg mechatronikai mérnöknek abban van potenciál és a fizetés is kiemelkedő, nem fogok éhen halni stb.
Erről mi a véleményetek?
El lehet helyezkedni kutatási területen, az odajárók közül sokan eleve ezért mennek oda, így ezt aránylag sokan teszik. Ebben benne van a versenyszféra és az állami szféra is, előbbi értelemszerűen és sajnos nehezebben és ritkábban elérhető, de jobban is fizet.
Néhányan mehetnek iparba, többen mennek gazdasági területre a matematikatudásuk és eszük miatt, illetve az önként megszerzett programozói ismeret is szükséges általában.
De alapszak után sokkal kevésbé, annak szinte semmi értelme nincs, mester nélkül nem sokat ér...
A mérnöki szakmáknak nem sok közük van már a fizikához.
Én Kertész János BME Fizikai Intézet és Sükösd Csaba Nukleáris Technika Tanszék vezetőkkel beszéltem a végzés után valamikor. Én még osztatlan 5 évet végeztem. Szerintük csak annyi lehet a célja a fizika alapképzési oklevélnek, hogy aki végzés (azaz 5 év) előtt elhagyja a szakot, annak is legyen valami papírja, és hogy meglegyen a jogi összhang a bolognai rendszerrel.
Ha megnézed a BME fizika alapszak tantervi hálóját, akkor láthatod, hogy az alapszakkal egyfajta fizikus melletti betanított munkásnak lesz alkalmas az ember. Vagy elmegy szoftverfejlesztőnek. Vagy szakot vált.
A fizika mesterszakot végzettek kb. harmada megy kutatónak. A mesterszakot végzettek nagy része a végzés után kb. fele-fele arányban megy méréstechnika stb. fejlesztő céghez vagy szoftverfejlesztőnek. Az említett harmad ledoktorál, kutat egy darabig, de ezek egy része is pár év kutatás után elmegy adatbányásznak, kockázatelemző-alapmasszírozónak. Olyan egynegyed az, aki tényleg kutató marad.
Köszönöm a választ!
Akkor lényegében az informatika területén helyezkednek el a legtöbben, nem túl biztató.
Egyik ismerősöm férje szilárdtestfizikus lett. Külföldön kutatott 3 évig, de azt a pozíciót nem sikerült meghosszabbítania. Hazatért és azóta MorganStanley jellegű cégeknél dolgozik mint modellalkotó-kockázatelemző. Fizikusok és matematikusok hozták létre azokat a gazdasági modelleket is, amiknek a hatását nem értették, de igent mondtak rá a bankvezető közgazdászok, és sikerült vele az elsődleges, a másodlagos és az n-edleges ingatlanhitel-piacokat bedönteni.
Egyébként az igazán jó koponyák ezek közül a pályaelhagyó fizikusok közül az ilyen öregurak "segédmatematikusai" lesznek: https://www.youtube.com/watch?v=gjVDqfUhXOY
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!