80%-ot közép matekon brutálisan nehéz elérni?
Többnyire típusfeladatok vannak az érettségin, így jórészt nem is nagyon kell gondolkozni a feladatokon.
Ha jól begyakorod az egyszerűbb feladatokat, akkor a függvénytáblázat segítségével lazán megírható 5-ösre.
Ha a korábbi éveket 60-70-re írod, az már nem rossz. Azt kellene megnézni, hogy hol buksz pontokat figyelmetlenség miatt, illetve hogy melyik az a feladattípus, ami nem megy, és annak utánanézni.
Nem a valószínűség-számítás nem megy, hanem a kombinatorika!
Nagyon nem mindegy.
Mondjuk az a legnehezebb az összes közül, így emiatt nincs szégyenkeznivalód.
Egy jó tanács a valószínűség-számításhoz; ha a sorrend nem számít, akkor is érdemesebb úgy számolni, hogy számít a sorrend; általában egyrészt úgy könnyebb is, másrészt, másrészt előfordulhat, hogy olyan eseteket számolnál a sorrend nem figyelembe vételével, amik nem ugyanannyiféleképpen következhetnek be, így a számolás elvi hibás lesz.
Tipikus példa (érettségi feladat is volt egyik évben); két pénzérmét egyszerre feldobunk tehát a sorrend -elvileg- nem számít), és a lehetőségeket három csoportra osztjuk;
1) Két fejet dobunk
2) Két írást dobunk
3) Két különbözőt dobunk
Mekkora annak a valószínűsége, hogy két különbözőt dobunk?
Ha beleugrunk a felállított csapdába, akkor rávágjuk, hogy 1/3. A gond csak az, hogy a „két különböző” kimenetel nem csak egyféleképpen jöhet ki, pedig azt gondolhatnánk, ha a sorrendet nem vesszük figyelembe. A másik dolog, ami félrevezeti az embert, azok az arányok; itt 50-50%-os kimenetelű dolgokról van szó, amik közel állnak egymáshoz, és ezért nem értik sokszor, hogy az miért nem helyes, hogy a két különböző dobás egyféleképpen jöhet ki, és így 1/3 a valószínűség. Ha viszont több érmét veszünk, akkor már lehet érzékelni; például vegyünk 10 érmét, és megint dobjuk fel őket egyszerre. Melyiknek nagyobb a valószínűsége; hogy köztük 2 fej van, vagy ha 4?
Az előbbi gondolatmenet alapján, mivel a sorrend nem számít, mindkettőre egyféle lehetőséget számolhatunk, ennélfogva a valószínűségük is ugyanakkora. Pedig érezhetően ez nem így van.
A lényeg: ha nem számít a sorrend, akkor is számoljunk úgy, mintha számítana.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!