Mi lenne a bölcs döntés?
Jelenleg végzős vagyok az egyetemen, és eddig szinte teljesen biztos voltam benne, hogy PhD-ra szeretnék menni, voltam is 2x TDK-n, gyűjtöttem pár publikációt és konferenciaelőadást. Most is gondolkodom a PhD-n, ugyanakkor azt is fontolóra vettem, hogy valamikor megpróbálkozzak egy másoddiplomával. Most bölcsész vagyok, de a másoddiplomámat nem biztos, hogy bölcsész területen képzelném, sőt, valószínűleg nem. Vagy pszichológián vagy valamilyen természettudományi/egészségügyi szakon, de még nem tudnám 100%-os bizonyossággal megmondani, milyen szakon. Témákat úgy-ahogy be tudok határolni, hogy mi érdekel, de nem túl pontosan, ezek több szakot is érintenek. Ez az érdeklődés pár hónapja alakult ki bennem.
Egyébként szeretnék kutatni, saját eredményeket felmutatni, hozzátenni valamit a világhoz, akkor is, ha az a valami minimális.
Ha gondolkodok másoddiplomán, akkor a mostani PhD-t hagyjam és csak a másoddiplomám után célozzam meg a PhD-t (azon a másik szakon), lehetőleg eleve arra készülve, vagy inkább most menjek itt PhD-ra, ha már készültem rá és ha már ez a téma is érdekel? Engem sok minden érdekel, egyik nem zárja ki a másikat.
Csináljak most PhD-t és ha annyira szeretnék majd később egy másik területen is, akkor majd kialakul?
Ki mit tanácsolna?
A természettudományi/egészségügyi doktorinak mindenképp látnám értelmét, de kérdés, hogy egyáltalán bekerülnék-e arra a szakra (alapszak ugyebár kell a doktorihoz), ott sikerülne-e a PhD, hogy teljesítenék azon a szakon. Gondolom nem lehetek biztos benne, hogy sikerül.
De ha meg most csinálok doktorit ezen a szakon, akkor gondolom a második valamikor később fizetős lenne, ugye? Meg ugye mire odakerülnék, idősebb lennék.
Olyat is ismerek, aki két doktorit szerzett, de ő nem tudom, hogy csinálta. Ráadásul az egyik szakja orvosi volt, abból is van doktorija (mármint doktori képzés), de elvégzett egy bölcsész szakot is és abból is van neki.
Ezen már én is gondolkodtam, hogy kettőt csinálni, de azért ez biztos nagyon nehéz, öregszik az ember, anyagiak vannak, kérdés felvesznek-e, és egyéb ilyen "bajok". Például ez működhet-e?
Szia! Kicsit az én sztorim is hasonló, annyi a különbség, hogy én a bölcsész PhD közben kezdtem el érdeklődni az egészségügyi vonal felé. Én úgy döntöttem, hogy előbb befejezem a PhDt, és utána kezdek bele másba. (Mondjuk szerencsére, ami engem érdekel, az van esti tagozaton.)
Azt jól látod: csak egy PhD képzést lehet állami ösztöndíjas formában csinálni. (Korábban én is gondolkoztam ilyesmin is, és ezt megkérdeztem az illetékesektől.) Ha mindenképp 2 doktorit szeretnél, akkor nézd meg, hogy melyiken mennyi a tandíj (bölcsészképzésben általában ez jóval alacsonyabb összeg) és azt csináld államin, ami drágább lenne önköltségesen.
Egyébként én a helyedben most folytatnám az eddigi tanulmányaimat a PhD képzésben, úgy látom, hogy te már eddig is nagyon sok időt, energiát fektettél ebbe, később pedig ezek elévülnek, ha nem most jelentkezel. (Csak az utolsó 5 év tudományos eredményét veszik figyelembe a doktori felvételinél.)
Nekem voltak olyan évfolyamtársaim is egyébként, akik a PhD-val párhuzamosan csináltak másoddiplomát, szóval akár ez sem lehetetlen. Én személy szerint csak azért nem, mert részmunkaidőben dolgoztam mellette, illetve a DOSZ-ban is vállaltam tisztséget. Szóval nekem így nem fért volna bele, de annak, aki "csak PhD-zott" azért belefért. (Most ugye bölcsész PhD-ról beszélek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!