A mateknak mi értelme van? Milyen haszna van az életben?
Minek kell megtanulni egy csomó olyan képletet hozzá, amit az ember csak ilyen teljesen elvont feladatokhoz használ? Miért kell ezzel szívatni a jó népet? Főleg az ilyen logaritmus, szinusz koszinusz tangens kotangens dolgoktól kaptam hülyét. Vagy az olyan egyenletektől aminek az a megoldása, hogy nincs megoldása. Most ezért miért kell foglalkozni ezekkel?
A matektanárom az nem százas. Csomószor mondja feladatokra, hogy ez milyen könnyű, meg hogy ez általános iskola. Meg sokszor kiabál velünk ha nem tudunk a kérdésre válaszolni vagy ha rossz választ mondunk akkor is felkapja a vizet, elkezd trágárul beszélni előttünk, és fenyeget, hogy megbuktat minket félévkor és azt mondja, hogy nem fogunk leérettségizni.
Szívem szerint én nem is tennék matekérettségit. Helyette fakultatívvá tenném a matekot, csak annak aki szeretne vele továbbtanulni.
A matematikának nem látom túl sok értelmét, kész kínzás. Lehet hogy én vagyok gyenge meg ilyenek, de akkor is miért találták ki ezt, hogy az ember 12 (vagy több) évig szenvedjed vele? A való életben nem jön elő ezeknek az elvont feladatmegoldásoknak az alkalmazása.
A matematika tényleg mindennek az alapja. Enélkül nem létezne például a számítógép sem, amibe nagyon ügyesen beleklimpíroztad a kérdésedet.
Közvetlenül az átlagember valóban a kis hányadát használja a mindennapokban (alapműveletek, százalékszámítás, egyenes arányosság elve) közvetetten pedig jó részét használja a középiskolás matematikának is.
Alapvetően egyébként azért kell tanulni, mert bármikor előkerülhet egy olyan probléma, amivel matematikaórán találkoztunk már. Főként azért jó különböző problémákkal találkozni, hogy ne tudjanak átverni, mivel te magad is utána tudsz számolni dolgoknak.
Mondok egy egyszerű példát; felbérelsz valakit, hogy újítsa fel a lakásodat. A kivitelező azt mondja, hogy OK, de van egy feltétele. Tisztességgel ellátja a munkát, és egy hónap (30 nap) alatt felújítja a lakásodat, de az a kérése, hogy a bérét úgy fizesd ki neki, hogy az első napon 1 forintot fizetsz neki, utána 2 forintot, majd 4 forintot, és így tovább, minden következő napon az előbbi napi bérének a dupláját, ráadásul ebben a pénzben benne van az anyagköltség is. Ha viszont az egyik napon nem tudsz fizetni, akkor a nevére íratod a házadat.
Ugye, milyen jól hangzik? Mennyit fizetsz neki kb.? Max egy 10-est? Az anyagköltség még ennél is jóval több, szóval hülye lennél ebbe nem belemenni.
Aztán amikor a 17. napon százezres nagyságrendben kell fizetned, már húzod a szádat, és ez még csak a jéghegy csúcsa; az utolsó napon cca. fél millárd forintot vár tőled a kivitelező.
Ha viszont ügyesen figyeltél matekórán, akkor kétféle módon is rájöhetsz, hogy átverésről van szó;
-egyrészt a hatványozás azonosságaiból ki tudsz indulni; tudod, hogy 2^10=1024, 2^30 pedig átírható úgy, hogy 1024^3, ami kb. 1000*1000*1000=egymilliárd, nagyságrendileg ennek a felét kell kifizetned az utolsó napon, ami azért nem 2 forint.
-másrészt hasonló történetet hallhattál a mértani sorozatok témakörnél; a sakk feltalálója annyi búzaszemet kért az uralkodótól, amennyi jelképesen ráfér a sakktáblára a fent ismertetett szabály alapján, aztán a MAI NAPIG nem termett annyi búzaszem az EGÉSZ FÖLDÖN, amennyivel a kérést lehetne teljesíteni. És talán még arra is emlékszel, hogy a megoldást 2^64-1 alakban lehet megadni, a konkrét példánál pedig ugyanez 2^30-1, vagyis pontosan 1.073.741.823 forintot kell összesen kifizetned a vállakozónak, vagy viszi a házat.
A képleteket nem kell megtanulni, mert benne van a függvénytáblázatban és csak be kell helyettesíteni.
A matekot sok okból kell tanulni: logikus gondolkodást fejleszti, nem írsz alá meggondolatlanul számodre teljesen előnytelen hitelszerződést, a boltban kevésbé vágnak át a különböző "akciókkal" ha utána számolsz.
Említetted a trigonometriát (fizikában nélkülönözhetetlen), a logaritmust (pénzügyi számításokhoz kell)...
Attól, hogy neked nem megy a matek még nel bitos, hogy ki kell dobni a kukába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!